Vídeňský Prátr: to je jízda!

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 3. 2018 • Přečteno 13142x

Kdo by se nesvezl na obřím kole, jako by ve Vídni ani nebyl. Kdo touží po zábavě, adrenalinu i klidnějším odpočinku, je v Prátru na správné adrese. Čeká vás nostalgie i nejmodernější atrakce.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do RakouskaZobrazit zájezdy

Víte, že... 

V roce 2016 byl Prátr zařazen mezi „Poklady evropské kinematografie“? Několikrát se totiž s úspěchem objevil i v hollywoodských filmech.

Vídeňský Prátr je synonymem odpočinku, zábavy i adrenalinu. Je to jeden z nejstarších zábavních parků vůbec, částečně si přitom zachovává patřičnou nostalgii a částečně jde s dobou. Malí i velcí návštěvníci tu mohou vyzkoušet nejmodernější adrenalinové atrakce i klasiku v podobě nejvyššího řetězového kolotoče, horské dráhy či strašidelného hradu. Symbolem nejen pouťového  městečka, ale i Vídně je obří ruské kolo Riesenrad. S trochou nadsázky: kdo by se na něm neprojel, jako by ve Vídni ani nebyl. A pak je zde také rozlehlý park lákající k odpočinku, ať už si ho představujete jakkoliv.

Kdysi se na místě, kde se dnes park Prátr rozkládá, nacházel císařský lovecký revír. Louky, lesy i jezírka zde najdete dodnes. Od roku 1766, kdy Josef II. otevřel celou oblast i běžným občanům Vídně a povolil tam zřizovat kavárny či stánky s občerstvením, už byl jen krůček k tomu, aby v Prátru začaly vznikat první atrakce. Inspiraci přitom místní hledali mimo jiné ve slavném dánském zábavním parku TivoliKodani.

Symbol parku se točí už přes 120 let

Obří kolo Riesenrad je symbolem parku Obří kolo Riesenrad je symbolem parku

Obří ruské kolo Riesenrad, které je symbolem pouťového městečka i celé Vídně, stojí hned u vstupu do Prátru. Bylo postaveno roku 1897 k nadcházejícímu výročí korunovace císaře Františka Josefa I. Tehdy mělo třicet otáčejících se kabinek. Od roku 1945 už jich je jen polovina, ostatní byly z bezpečnostních důvodů odebrány a upraveny na muzeum nabízející pohled do dvou tisíc let staré vídeňské historie. Náročnější zájemci si některé z nich mohou pronajmout na exkluzivní večeři, rauty nebo například svatební hostinu.

Kolo je vysoké skoro 65 metrů, takže se z něj naskýtá okouzlující pohled na město. Otáčí se rychlostí 0,75 m/s a jeho železná konstrukce má hmotnost 430 t. Svézt se na kole, které je tím nejznámějším na světě a které je zároveň mistrovským dílem inženýrského umění 19. století, je tak trochu adrenalinový a hlavně kulturní zážitek. 

Adrenalinu nadbytek, husí kůže zaručena!

Řetězový kolotoč vysoký 117 metrů Řetězový kolotoč vysoký 117 metrů

V Prátru se kromě tradičního kola nachází více než 250 atrakcí všeho druhu. Kdo do parku zamíří hlavně za nostalgickou atmosférou, bude se zdržovat pravděpodobně zejména v oblasti kolem obřího kola. Jeho okolí totiž roku 2008 prošlo rekonstrukcí a dnes se tu nachází tzv. Wurstelprater – nostalgický Prátr, připomínající atmosféru přelomu 19. a 20. století.

Vstup do parku je zdarma, platí se pouze vstupné do jednotlivých atrakcí. K těm nejvyhledávanějším patří například 117 metrů vysoký řetězový kolotoč Praterturm, točící se rychlostí až 60 km/h. Adrenalinový zážitek z extrémně rychlé jízdy nabízejí atrakce jako Turbo Boost, Elektion Seat, Skyfall, Space-Shot a desítky dalších.

Příznačný název, připomínající římský vojenský tábor na území dnešního města, má jakýsi větrný tunel, lákající na zážitek spojený s pocitem volného pádu: WINDOBONA. Abyste pocit volného pádu zažili, budete si sice muset šáhnout trochu hlouběji do kapsy, ale bude to stát za to! Ne nadarmo se vídeňská atrakce rozšiřuje i do Madridu, Berlína, Paříže, Milána či Hamburku.

V Prátru se povozíte na několika autodromech či motokárových drahách, na skluzavce anebo třeba na létajícím koberci. Legraci si užijete na trampolínách i v kabinetu smíchu. Kdo by se chtěl raději bát, nechť zavítá do strašidelného hradu. Ten patří k nejstarším atrakcím v Prátru, otevřen byl už v roce 1905. Přes sto let v areálu stojí i příjemný dřevěný tobogán.  Od roku 1928 parkem také projíždí Liliputí dráha (Liliputbahn). Zejména v létě se osvěžíte při jízdě na vodní dráze.

Zejména pro mladší návštěvníky je určen Ledovec – interaktivní výlet za ledními medvědy, tučňáky a dalšími zvířaty.  Starší mohou své dovednosti vyzkoušet na střelnici. Za známými osobnostmi se vydejte do kabinetu voskových figurín Madame Tussaud, který je jednou z největších novinek zábavního parku. Vyzkoušet můžete třeba i 5D kino a svézt se tak rikšou po Čínské zdi nebo i nad ní.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Za zábavou, za sportem i na pivo

V parku je přes 250 atrakcíV parku je přes 250 atrakcí

Rikšou se ale klidně můžete svézt i naživo – v rozlehlém parku se rikšy nabízejí i k zapůjčení. Nejstylovější bude jízda po hlavní parkové aleji Hauptallee. Park je oblíbeným místem pro cyklistiku, běhání i jiné sportování, pro polehávání na trávě či na dece, pikniky, procházky s kočárkem… zkrátka pro odpočinek všeho druhu jak pro turisty, tak zejména pro místní.

Nechybí ani zázemí jako toalety, kavárny a restaurace. Právě do Prátru se údajně chodí na to nejlepší pivo ve Vídni. Park je také dějištěm nejrůznějších doprovodných akcí. Velkou událostí zde bylo například už v roce 1873 konání světové výstavy. Vůbec poprvé se tak tato prestižní událost konala mimo Londýn či Paříž.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Rakousko

Nákupy? Wellness? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Rakouska

Zájezdy do Rakouska

Nejbližší volný zájezd již 9. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vidensky-pratr/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024