Vídeňská státní opera: řadí se mezi nejslavnější na světě

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 2. 2017 • Přečteno 11427x

Budova opery se nachází v samém centru Vídně, na ulici Opernring, a je velmi jednoduše dostupná.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do VídněZobrazit zájezdy

Vídeňská státní opera právem náleží mezi nejslavnější opery světa a je samozřejmě nejdůležitější operní scénou v Rakousku. Můžeme zde navštívit i balet, ale Vídeň je spojena s takovými hudebními génii, jako byl např. Richard Strauss nebo Herbert von Karajan, kteří se proslavili hudbou, nikoli tancem. Pro mnoho Čechů (a nejen pro ně) se jedná o mimořádný kulturní zážitek.

Budova opery se nachází v samém centru Vídně, na ulici Opernring, a je velmi jednoduše dostupná. Nejlépe je použít metro a vystoupit na stanici Karlsplatz nebo jet tramvají č. 1, 2, 62 nebo 71 a vystoupit přímo na zastávce Opernring. Pokud jedete autem, můžete zaparkovat přímo před budovou opery, což vás vyjde na cca 7 eur.

Celkově je návštěva tohoto kulturního svatostánku dost nákladnou záležitostí, ale jedná se o natolik zajímavou akci, že není možné počítat, na kolik vyjde.

Pár slov o historii

Interiér operyInteriér opery

Budova vídeňské opery byla slavnostně otevřena 25. května 1869 představením slavného Dona Giovanniho od W. A. Mozarta za účasti císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty, známé jako Sisi. Tato neorenesanční budova je jedním z děl českého architekta Josefa Hlávky, který se proslavil téměř po celé Evropě.

Jedním z nejdůležitějších období byl přelom 19. a 20. století, kdy operu řídil dirigent Gustav Mahler. Ten přijal nové účinkující a částečně nechal změnit interiéry.

Ke konci druhé světové války musela být všechna divadla na území Velkoněmecké říše uzavřena. Posledním představením byl symbolický Soumrak bohů Richarda Wagnera. V březnu 1945 budovu částečně poničilo bombardování amerických vojsk. Poté se opery hrávaly na jiném místě až do roku 1955, kdy byla vídeňská opera slavnostně znovuotevřena.

Čtení na podobné téma10 nej památek Vídně, které si nesmíte nechat ujít: slavná minulost a barevná současnostPřečíst

Krátce poté se stal ředitelem Herbert von Karajan, který opět částečně vyměnil soubor, zavedl opery v originále místo němčiny, a hlavně zahájil spolupráci se slavnou milánskou La Scalou.

Současnost opery

V posledních letech se hraje přibližně 200 představení ročně, z toho většinu představují opery, balet zahrnuje menší část repertoáru. V hledišti je přibližně 1 700 křesel a překvapivých 560 míst k stání. Ta jsou velmi oblíbená, neboť je možné koupit na ně vstupenky přímo před přestavením a za výrazně nižší cenu.

Čtení: Zájezdy do Rakouska – srovnání a doporučení

Ples v opeře

Operní lóže a stropOperní lóže a strop

V posledních letech se velmi rozmohly plesy v opeře, ale ten vídeňský má velmi dlouhou tradici. Koná se vždy ve čtvrtek v posledním masopustním týdnu a jedná se o mimořádně prestižní záležitost. Vstupenky bývají předražené, ale rychle vyprodané.

Je to otázka prestiže, se na této události objevit. Ples se zde poprvé konal roku 1877 a s výjimkami z období druhé světové války a roku 1991, kdy byla válka v Perském zálivu, se koná každoročně. Občas bývá ples narušován protesty, neboť určité skupině lidí se tato elitářská akce nelíbí a považují ji za urážku obyčejných lidí, kteří nemají šanci se plesu zúčastnit.

Vstupenky

Lístky na operu je možné koupit na několika místech ve Vídni, nejen v samotné budově opery, každý den. Ve všední den jsou pokladny otevřeny celý den, o víkendech a svátcích pak do 12 hodin. Se vstupenkami na ples je to složitější, ty se prodávají elektronicky přes objednávkový formulář. Elektronicky si můžete koupit i vstupenky na operu nebo na balet.

Jak bylo uvedeno, ceny jsou poměrně vysoké a záleží na představení. Jako příklad můžeme uvést třeba Turandot, což je známá opera od Pucciniho, ale nepatří mezi ty nejdražší. Cena za vstupenku se pohybuje od 200 eur výše. Představení Tristan a Izolda je trochu levnější, průměrná cena vstupenky je 196 eur. Nejlevnější lístky na stání se dají koupit za 50 eur, ale jsou i za 70 či 80 eur.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Rakousko (Vídeň)

Nákupy? Poznání? Vídeň...

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Vídně

Zájezdy do Vídně

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 13. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/videnska-statni-opera/Doporučujeme z Rakouska

Nejnovější z RakouskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024