Agia Sofia: babička všech soluňských kostelů

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 2. 2019 • Přečteno 3792x

Uprostřed se ve výšce 30 metrů tyčí obrovská kupole o průměru 10 metrů.

Vyberte si z našich zájezdů do SoluněZobrazit zájezdy

U spousty soluňských kostelů uslyšíte nebo se dočtete, že jsou jedny z nejstarších ve městě. Obrovský kostel Agia Sofia si toto prvenství ale skutečně drží – malý kostel tu stával už ve 3. století.

V 8. století pak byl postaven kostel v dnešní podobě, a to podle chrámu Boží moudrosti (Hagia Sofia) v Konstantinopoli. Jedná se o zaklenutou baziliku s půdorysem ve tvaru řeckého (tj. rovnostranného) kříže – je jedním z hlavních představitelů tohoto typu architektury.

Co se skrývá pod omšelým pláštěm?

Interiér zdobí nádherné malbyInteriér zdobí nádherné malby

Když ke kostelu Agia Sofia přicházíte, upoutá vás asi parková úprava pozemku s mohutnými palmami. A také poněkud ošumělá fasáda kostela. Nenechte se odradit! Jakmile vstoupíte dovnitř, rychle pochopíte, že stojíte v druhém nejvýznamnějším soluňském kostele (tím prvním je samozřejmě kostel zasvěcený patronovi města – Agios Dimitrios).

Interiér kostela, který se po dobytí Soluně křižáky během čtvrté křížové výpravy (1205) proměnil v katedrálu a během nadvlády osmanských Turků byl (jako spousta dalších, nejen soluňských kostelů) mešitou, u níž se tyčil minaret, je vskutku impozantní. Uprostřed se ve výšce 30 metrů tyčí obrovská kupole o průměru 10 metrů, stěny zdobí nádherné malby a mozaiky a rozlehlý prostor zakončuje nákladný ikonostas.

Působivý vzhled kostela pak umocňuje jeho poloha v zahradě plné mohutných palem, krášlených záhonů a květin různého druhu, která je částečně pod úrovní dnešního terénu.

Hlavu vzhůru!

Obdivovat můžete nádherné mozaikyObdivovat můžete nádherné mozaiky

Až budete stát uprostřed kostela a obdivovat se velkolepému interiéru, nezapomeňte také pozvednout své zraky do výše. V obří kupoli je překrásná zlatá mozaika, která zobrazuje Kristovo nanebevstoupení. Ústřední motiv obklopuje dvanáct apoštolů a Panna Marie s dvěma anděly. Povšimněte si, jak se tvůrce mozaiky snažil dát každému apoštolovi individuální rysy – jeden žasne nad zázrakem Kristova nanebevstoupení, jiný si před září vycházející z nebes cloní oči, další zase v samém úžasu složil hlavu do dlaní a zasněně hledí vzhůru...

Další nádherná mozaika na zářícím zlatém pozadí – Panna Marie na trůně – je v apsidě. Všimněte si zvláštního stínu nad hlavou Panny Marie – to je vrchol kříže, který původně mozaiku zdobil; jeho ramena jsou pak patrná podél ramen sedící Panny Marie.

Stejně jako spoustu dalších významných budov i tento chrám velmi poškodil obrovský požár, který Soluň zachvátil v roce 1917. Až budete stát před kostelem, povšimněte si i zvláštního zabarvení fasády – původně tvořil vchod krytý portikus, který ovšem padl za oběť italskému náletu v roce 1941. Kostel byl ve 20. století postupně restaurován, například obnova centrální kupole byla kompletně dokončena až v roce 1980! Agia Sofia je od roku 1980 součástí Světového dědictví UNESCO.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Soluň)

Magická přitažlivost Soluně

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Soluně

Zájezdy do Soluně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/agia-sofia/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024