Galeriův oblouk: stavba oslavující vítězství nad Peršany

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 8. 2018 • Přečteno 3558x

Oblouk ve své původní podobě překlenoval celou ulici Egnatia.

Vyberte si z našich zájezdů do SoluněZobrazit zájezdy

Vítězný oblouk jako v Paříži – nezbylo toho z něj mnoho a to, co se do dnešní doby dochovalo, „zkrášlovali“ donedávna všudypřítomní holubi. Přesto tato obrovská ruina vzbuzuje i dnes respekt a obdiv.

Galeriův oblouk v Soluni (Αψίδα του Γαλερίου), jemuž se také říká Kamara (řecké slovo καμάρα znamená klenba, oblouk), je vítězná brána, kterou dal na konci 3. století postavit jeden z římských císařů Galerius. Ten chtěl stavbou oslavit své vítězství nad perskými Sásánovci a dobytí jejich hlavního města Ktésifónu.

Oblouk, který je díky své poloze v samém centru města oblíbeným místem pro srazy především mladých lidí, se nachází na rohu ulic Egnatia a Dimitriou Gounari. Ve své původní podobě překlenoval celou ulici Egnatia, jež byla hlavní římskou silnicí vedoucí od západu (z Dyrrhachia, města v dnešní Albánii) na východ (do Byzantia, pozdější Konstantinopole, dnešního Istanbulu).

Zastřešená slavobrána

Původně měl osm pilířůPůvodně měl osm pilířů

Zpočátku to byl čtyřstranný obloukový průchod s kupolí, později se k němu přidaly dva boční oblouky, aby se vítězný oblouk na jedné straně spojil s císařským palácem, na druhé s Rotundou. Původně měl tedy celkem osm pilířů, do dnešní doby se dochovaly pouze tři (severozápadní část původního celku).

Stavba byla zděná (některé části oblouku byly při rekonstrukci znovu doplněny a cihly, které dnes vidíme, jsou novodobé, nicméně jsou přesnými replikami původního zdiva) a pilíře byly obloženy mramorovými deskami.

Centrální obloukový průchod, který byl zastřešený, měl vskutku úctyhodné rozměry – široký byl 9,7 metru, vysoký 12,5 metru, zatímco dva postranní oblouky měly šířku 4,8 metru a výšku 6,5 metru.

Komiks v kameni

Na reliéfech jsou různá vyobrazeníNa reliéfech jsou různá vyobrazení

To, co dodnes na Galeriově vítězném oblouku uchvacuje pozornost všech cestovatelů, je nejen jeho mohutnost, ale také unikátní sochařská výzdoba, která se do dnešní doby dochovala.

Čtyři pilíře hlavního průchodu byly totiž původně obloženy mramorovými deskami s vytesanými reliéfy, a tak dnes na dvou z nich, které se dochovaly, můžeme vidět v několika řadách výjevy související s bojem Římanů proti Peršanům a s oslavou vítězství a číst je jako takový starověký komiks.

Na jednom reliéfu je například vyobrazen sám Galerius v boji a nad ním se vznáší orel, který tetrarchovi přináší věnec na znamení budoucího vítězství. Jiný reliéf zobrazuje císařskou rodinu u oltáře při děkovné oběti.

Nedaleko od Kamary (ve směru po ulici Dimitriou Gounari nahoru, cca 100 metrů) se nachází tzv. Rotunda (Agios Georgios), již rovněž postavil Galerius. V opačném směru (po Dimitriou Gounari dolů směrem k nábřeží, cca 200 metrů) pak můžeme vidět zbytky Galeriova paláce a hipodromu.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Soluň)

Magická přitažlivost Soluně

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Soluně

Zájezdy do Soluně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/galeriuv-oblouk/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024