Atatürkův rodný dům: utajený dům v Soluni

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 6. 2018 • Přečteno 2254x

Mustafa Kemal Atatürk, zakladatel moderního tureckého státu a jeho první prezident, se narodil v roce 1881 v Soluni.

Vyberte si z našich zájezdů do SoluněZobrazit zájezdy

V horní části Soluně na úpatí starého města Ano Poli, sice na hlavní třídě, ale s nenápadným bočním vchodem, se skrývá dům, který v mnoha průvodcích není ani zmiňován.

Běžný turista by ho nejspíš minul, podivil by se možná jen nad několika kamerami u hlavního vjezdu do objektu a ozbrojenými vojáky v okolí. Jde o rodný dům Atatürka, s nímž se mnoho Čechů „setkává“ především v křížovkách, pro Řeky, a především pro Turky je to ale jedna z nejvýznamnějších osobností jejich dějin.

A vzhledem k minulosti obou dvou států a jejich vzájemným vztahům, které jsou i v dnešní době dosti napjaté, také jedna z nejkontroverznějších.

Mustafa Kemal Atatürk, zakladatel moderního tureckého státu a jeho první prezident, se narodil v roce 1881 v Soluni, která tehdy ještě patřila k osmanské říši.

Známý politik, jenž se zasloužil o významnou sekularizaci tureckého státu, je v Turecku uctíván jako národní hrdina. Poměrně honosný dům, v němž se Atatürk narodil, kde strávil svoje dětství a kam se vracel i v dobách svého mládí, kdy již jeho rodina žila na venkově poblíž Soluně, koupil v roce 1933 (při příležitosti 10. výročí založení Turecké republiky) tehdejší řecký premiér Eleftherios Venizelos a dal v něm vybudovat malé muzeum.

Dámy vedle, prosím...

Dům se dělil na dvě částiDům se dělil na dvě části

V domě, který se jako všechny turecké domy tehdejší doby dělil na dvě části (haremlik – soukromé pokoje pro rodinu, selamlik – ostatní pokoje pro hosty a mužské návštěvníky), je dnes možné prohlédnout si např. obývací pokoj, pokoje pro hosty, místnost, v níž se Atatürk narodil, i další pokoje s originálním nábytkem a dalším vybavením či jeho replikami.

Utajený dům

Exponát z muzeaExponát z muzea

V mapách a průvodcích nebývá Atatürkův rodný dům často ani zmiňován, v orientaci může napomoci fakt, že stojí vedle tureckého konzulátu. Přes ten je také možné se do domu dostat – pokud nejsou bezpečnostní vrata otevřena, je třeba ohlásit se do mikrofonu a oznámit úmysl navštívit muzeum.

Poté si návštěvníky „přebere“ pracovník konzulátu či muzea, je nutné projít bezpečnostním rámem a předložit občanky (někdy si je dokonce po čas prohlídky ponechají u sebe). Vstup je zdarma, fotografování povoleno.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Soluň)

Magická přitažlivost Soluně

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Soluně

Zájezdy do Soluně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 31. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ataturkuv-rodny-dum/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024