Archeologické muzeum: Soluň očima archeologů

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 6. 2018 • Přečteno 3319x

Archeologické muzeum v Soluni stojí kousek od samotného centra města, na dohled od Bílé věže.

Vyberte si z našich zájezdů do SoluněZobrazit zájezdy

Soluň... To nejsou jen památky z římské (Rotunda, palácový komplex císaře Galeria, Galeriův oblouk aj.) a byzantské doby, ale všechny poklady pokrývající časový úsek od doby ledové až po pozdní římské období. Ty byly nalezeny jak v Soluni a jejím blízkém či vzdálenějším (Chalkidiki) okolí, tak v celé severořecké oblasti.

Kam se schovat před letním žárem? Do muzea!

Muzea jsou klimatizovánaMuzea jsou klimatizována

Archeologické muzeum v Soluni stojí kousek od samotného centra města, na dohled od Bílé věže, a je takovým bratříčkem vedle stojícího Muzea byzantské kultury.

Řekové muzea opravdu „umí“ a obě rozhodně stojí za návštěvu, minimálně proto, že muzea jsou v letním Řecku jedna z mála míst, která skýtají vítané osvěžení v podobě klimatizovaných prostor a odpočinek od hluku rušných ulic.

Starověké poklady

Stálá expozice soluňského Archeologického muzea je rozdělena do několika větších celků, chronologicky a zejména tematicky uspořádaných. První oddíl se věnuje Makedonii v prehistorické době a shromažďuje nálezy vztahující se především k životu neolitických obyvatel – primitivní nástroje, nádoby apod.; poskytuje bohaté informace o zemědělství, rybářství, lovu, chovu zvířat, pohřebních zvycích a o kontaktech se sousedními oblastmi.

Expozice v dalších místnostech se zaměřuje na dobu železnou v oblasti severního Řecka, vznik souvislejšího a trvalejšího osídlení a četnější kontakty s okolními oblastmi. Bohaté výbavy hrobů z tohoto období dokládají významný nárůst životní úrovně. Časový úsek archaického a klasického období dokumentuje následující část expozice věnovaná veřejnému i soukromému životu Makedoňanů od 7. do 3. století př. Kr., tzn. od vzniku makedonského království do římské doby.

Jednotlivé oddíly se věnují hospodářství, politickému i společenskému uspořádání, náboženství, válkám, běžnému životu, obchodu a umění. Poslední část stálé expozice je zasvěcena hlavnímu středisku Makedonie, kterým byla právě Soluň, a zaměřuje se především na římské období, kdy byla jedním z významných kulturních center Římské říše.

Expozice provede návštěvníky po nejdůležitějších soluňských památkách tohoto období – Galeriův oblouk, zbytky Galeriova paláce, římské fórum, rozsáhlá pohřebiště aj.

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

Student, nebo senior? ISIC karta nebo občanka nutná!

Určitě si zjistěte možnosti vstupnéhoUrčitě si zjistěte možnosti vstupného

Archeologické muzeum je v letní sezoně otevřeno denně, základní vstupné je 8 euro (případně 15 euro za vstupenku opravňující k návštěvě všech významných soluňských památek). Studenti a děti do 18 let ze zemí EU mají vstup zdarma, senioři nad 65 let mají nárok na snížené vstupné.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Soluň)

Magická přitažlivost Soluně

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Soluně

Zájezdy do Soluně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/archeologicke-muzeum-solun/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024