Aristotelovo náměstí: hlavní soluňské náměstí, kde si dávají sraz místní

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 9. 2. 2018 • Přečteno 1073x

Náměstí pojmenované po předním starořeckém filosofovi, jehož socha trůní v dolní části náměstí, ústí do Aristotelovy ulice.

Vyberte si z našich zájezdů do SoluněZobraz zájezdy

Víte, že...

Dříve se náměstí jmenovalo Alexandrovo a zdobila jej monumentální socha Alexandra Velikého?

Hlavní soluňské náměstí a jedno z klíčových míst městského centra leží přímo u moře – jeho dolní část tvoří nábřežní promenáda Leoforos Nikis. Za dobrého počasí se vám při pohledu na moře otevře jedinečný výhled – přímo na vrcholky božského Olympu. Pohled na druhou stranu, Aristotelovou ulicí, nám ukáže, jak se honosné několikapatrové domy „dolního“ nového města mění ve čtvrti s původní středověkou zástavbou („horní“ staré město, tzv. Ano Poli).

Ničivý požár a nový návrh

Náměstí bylo znovu obnovenéNáměstí bylo znovu obnovené

Ne vždy mělo „dolní“ město pravoúhlou síť ulic s hlavními třídami protínanými menšími ulicemi a pěšími zónami. Až do katastrofálního požáru v roce 1917, který zničil téměř celé město, se i okolí dnešního Aristotelova náměstí vyznačovalo nepřehlednou spletí křivolakých ulic či uliček a hustou zástavbou.

Po požáru však bylo třeba navrhnout celé nové čtvrti a francouzský architekt Ernest Hébrard, jenž se tohoto úkolu ujal, si jako vzor vybral tehdejší západoevropská velkoměsta. Samotné náměstí navrhl sice již v roce 1918, současná zástavba pochází ovšem většinou až z padesátých let. Tvoří jej 12 několikapatrových domů s balkonky a přízemními arkádami, v nichž se skrývají drahé hotely, restaurace a butiky.

Vše ověřujeme a zkoušíme na vlastní kůži. Nedáme si pokoj, dokud každý náš zájezd není dokonalý.

Zajímavé budovy na náměstí

Socha Eleftheria VenizelaSocha Eleftheria Venizela

Náměstí pojmenované po předním starořeckém filosofovi, jehož socha trůní v dolní části náměstí, ústí do Aristotelovy ulice, dlouhé pěší zóny lemované dalšími restauracemi, kavárnami a obchody. Horní část náměstí, tvořená dvěma významnými budovami – jedním z nejlepších soluňských hotelů Electra Palace a kinem a divadlem Olympion – zdobí socha Eleftheria Venizela, významného politika první poloviny 20. století a několikanásobného předsedy vlády.

Kdybyste snad někde v Řecku s údivem natrefili na sochu Tomáše Garrigua Masaryka, pak vězte, že to samozřejmě není „náš“ TGM, ale právě Venizelos, jehož podoba s prvním československým prezidentem mate mnohé turisty nejen z Čech.

A malá zajímavost na závěr:

Letecký pohled na tvar náměstí jako láhveLetecký pohled na tvar náměstí jako láhve

Charakteristický půdorys ve tvaru širší láhve (jejímž hrdlem je „ústí“ do Aristotelovy ulice), patrný ovšem nejlépe z leteckého pohledu, zajistil tomuto místu „účinkování“ v reklamě na vodku Absolut.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Athén
19. – 22. 3. 2020

To nejlepší z Athén

14 990 Kč
z Prahy

Vyberte si z mých 8 zájezdů

Řecko (Soluň)

Magická přitažlivost Soluně

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Soluně

Zobrazit aktuální zájezdy do Soluně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 7. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/aristotelovo-namesti/

Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaCestujte mazaně - rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!