Aristotelovo náměstí: hlavní soluňské náměstí, kde si dávají sraz místní

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 9. 2. 2018 • Přečteno 4097x

Náměstí pojmenované po předním starořeckém filosofovi, jehož socha trůní v dolní části náměstí, ústí do Aristotelovy ulice.

Vyberte si z našich zájezdů do SoluněZobrazit zájezdy

Víte, že...

Dříve se náměstí jmenovalo Alexandrovo a zdobila jej monumentální socha Alexandra Velikého?

Hlavní soluňské náměstí a jedno z klíčových míst městského centra leží přímo u moře – jeho dolní část tvoří nábřežní promenáda Leoforos Nikis. Za dobrého počasí se vám při pohledu na moře otevře jedinečný výhled – přímo na vrcholky božského Olympu. Pohled na druhou stranu, Aristotelovou ulicí, nám ukáže, jak se honosné několikapatrové domy „dolního“ nového města mění ve čtvrti s původní středověkou zástavbou („horní“ staré město, tzv. Ano Poli).

Ničivý požár a nový návrh

Náměstí bylo znovu obnovenéNáměstí bylo znovu obnovené

Ne vždy mělo „dolní“ město pravoúhlou síť ulic s hlavními třídami protínanými menšími ulicemi a pěšími zónami. Až do katastrofálního požáru v roce 1917, který zničil téměř celé město, se i okolí dnešního Aristotelova náměstí vyznačovalo nepřehlednou spletí křivolakých ulic či uliček a hustou zástavbou.

Po požáru však bylo třeba navrhnout celé nové čtvrti a francouzský architekt Ernest Hébrard, jenž se tohoto úkolu ujal, si jako vzor vybral tehdejší západoevropská velkoměsta. Samotné náměstí navrhl sice již v roce 1918, současná zástavba pochází ovšem většinou až z padesátých let. Tvoří jej 12 několikapatrových domů s balkonky a přízemními arkádami, v nichž se skrývají drahé hotely, restaurace a butiky.

Zajímavé budovy na náměstí

Socha AristotelaSocha Aristotela

Náměstí pojmenované po předním starořeckém filosofovi, jehož socha trůní v dolní části náměstí, ústí do Aristotelovy ulice, dlouhé pěší zóny lemované dalšími restauracemi, kavárnami a obchody. Horní část náměstí, tvořená dvěma významnými budovami – jedním z nejlepších soluňských hotelů Electra Palace a kinem a divadlem Olympion – zdobí socha Eleftheria Venizela, významného politika první poloviny 20. století a několikanásobného předsedy vlády.

Kdybyste snad někde v Řecku s údivem natrefili na sochu Tomáše Garrigua Masaryka, pak vězte, že to samozřejmě není „náš“ TGM, ale právě Venizelos, jehož podoba s prvním československým prezidentem mate mnohé turisty nejen z Čech.

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

A malá zajímavost na závěr:

Letecký pohled na tvar náměstí jako láhveLetecký pohled na tvar náměstí jako láhve

Charakteristický půdorys ve tvaru širší láhve (jejímž hrdlem je „ústí“ do Aristotelovy ulice), patrný ovšem nejlépe z leteckého pohledu, zajistil tomuto místu „účinkování“ v reklamě na vodku Absolut.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Soluň)

Magická přitažlivost Soluně

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Soluně

Zájezdy do Soluně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/aristotelovo-namesti/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024