Agios Dimitrios: co ve svém podzemí ukrývá hlavní chrám Soluně?

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 2. 2019 • Přečteno 4151x

Vzhledem k zasvěcení sv. Démétriovi, patronovi města, je dnes kostel hlavním soluňským chrámem.

Vyberte si z našich zájezdů do SoluněZobrazit zájezdy

Nejvýznamnější kostel v Soluni byl vystavěn vedle bývalých římských lázní na základech malého kostelíka z 5. století.

Mučednická smrt

SarkofágSarkofág

V lázních v roce 305 podle pověsti římští vojáci na příkaz císaře Diokleciána, resp. jednoho z tetrarchů Galeria, věznili, mučili a posléze zabili Démétria, římského vojáka, který přestoupil na křesťanskou víru. Ten se později stal patronem Soluně a byl prohlášen za svatého.

Na místě, kde byl Démétrios mučen a zabit, vzniklo nejprve tzv. martyrion – kaple či kostelík, který měl být věčnou připomínkou mučednické smrti. Nad ním pak byla na počátku 5. století vybudována bazilika a ta byla postupně rozšiřována tak, že se záhy stala nejdůležitějším svatostánkem ve městě.

Krypta s krvavou historií

KryptaKrypta

Posvátné místo Démétriovy smrti se tedy ocitlo v podzemí nynější pětilodní baziliky a dnes se v této kryptě nachází malé muzeum, které představuje zbytky římských lázní odkryté během vykopávek v první polovině 20. století.

Nejkrásnější je mramorová kašna s několika sloupy, jež v byzantském období sloužila jako křtitelnice. Samotné ostatky umučeného světce jsou uloženy ve stříbrném sarkofágu v hlavní lodi kostela.

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

Mozaiky – zlatý poklad chrámu

Nádherný interiérNádherný interiér

Vzhledem k zasvěcení sv. Démétriovi, patronovi města, je dnes kostel hlavním soluňským chrámem, a je tedy hojně navštěvován jak místními, kteří jsou na svůj hlavní svatostánek patřičně hrdí, tak turisty, kteří žasnou nad jeho rozlehlými interiéry.

I když předem víte, že jde o největší baziliku v Soluni, po vstupu do jejího interiéru stojíte v úžasu nad ohromným prostorem členěným mohutným mramorovým sloupořadím s korintskými hlavicemi a zdobeným nádhernými byzantskými freskami a mozaikami.

Mnoho z nich bylo zničeno v době osmanské nadvlády, kdy kostel sloužil jako mešita, a další pohromou pak byl pro kostel obrovský požár, který Soluň zachvátil v roce 1917 a po kterém musel být kostel do značné míry přestavěn. Několik mozaik se však dochovalo – najdete je na pilířích po obou stranách oltáře a také v západní části kostela.

Patří k nejkrásnějším v celém Řecku a zobrazují např. sv. Démétria s malými dětmi nebo se staviteli tohoto kostela. Větší část původní výzdoby kostela je pak uložena v soluňském Muzeu byzantské kultury.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Soluň)

Magická přitažlivost Soluně

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Soluně

Zájezdy do Soluně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 31. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/agios-dimitrios/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024