Muzeum byzantské kultury: objevte soluňský středověk

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 8. 2018 • Přečteno 2347x

Moderní budova, ve které najdeme i příjemnou kavárnu a menší knihkupectví, se nachází v centru Soluně.

Vyberte si z našich zájezdů do SoluněZobrazit zájezdy

Nebaví-li vás příliš antika a chcete se raději nechat unést atmosférou Orientu a oslnit leskem perfektně nasvícených zlatých ikon, zaskočte si z Archeologického muzea do vedlejšího Muzea byzantské kultury. Rázem se přenesete v čase do soluňského středověku...

Moderní budova, ve které najdeme i příjemnou kavárnu (otevřenou navzdory otevírací době muzea do pozdních nočních hodin) a menší knihkupectví, se nachází v centru Soluně, přímo naproti Archeologickému muzeu.

Jsou to jakási „muzejní dvojčata“, jejichž návštěvníci často přecházejí z jednoho do druhého (čemuž napomáhá i zvýhodněná hromadná vstupenka).

V čem se muzea liší?

Pocítit zde můžete dramatickou atmosféruPocítit zde můžete dramatickou atmosféru

Přesto jsou obě muzea zásadně odlišná svými exponáty i atmosférou. Zatímco Archeologické muzeum v sobě skrývá poklady z dob od počátku osídlení oblasti až po dobu římskou, byzantské muzeum na jeho expozice navazuje a představuje to nejkrásnější a nejcennější, co se dochovalo ze Soluně v byzantském období, a rovněž nálezy z doby osmanské nadvlády.

A zatímco Archeologické muzeum působí světlým, otevřeným dojmem a exponáty jsou většinou vystaveny na denním světle nebo jsou jen decentně nasvíceny, byzantské muzeum zapůsobí na své návštěvníky dramatičtější atmosférou, výstavní panely jsou často tmavé, někdy i černé, některé exponáty se (důmyslně nasvícené) ukrývají v šeru, ať už z důvodu jejich ochrany, nebo aby vynikly jejich pestré barvy a výzdoba drahokamy nebo zlacením.

Byzanc v Soluni

Stálá expozice má kolem 2 900 předmětůStálá expozice má kolem 2 900 předmětů

Stálá expozice, čítající kolem 2 900 předmětů, je rozdělena do 11 místností,  v nichž se představují chronologicky a tematicky uspořádané sbírky související s byzantským uměním a kulturou obecně.

Vystavené artefakty (architektonické prvky, sochy, fresky, ikony, mozaiky, šperky, předměty denní potřeby, mince, keramika aj.) pocházejí ze 4.–19. století a jedná se o nálezy převážně ze severního Řecka, zejména ze Soluně.

V prvních třech místnostech je představeno rané křesťanské období (4.–7. století), je tu nastíněna podoba prvních kostelů a jejich výzdoba (nástěnné malby, mozaiky, sochy, předměty vážící se k liturgii), různé aspekty života ve městě (domy a jejich vybavení, oblékání, předměty denní potřeby apod.) a podoba raných křesťanských pohřebišť (hrobky s nástěnnými malbami, náhrobní stély s nápisy, předměty nalezené v hrobkách).

Místnosti věnované střednímu byzantskému období (8.–12. století) jsou zasvěceny především období ikonoklasmu (architektura, malířství, sochařství, keramika), významným byzantským panovníkům (nápisy, sbírky mincí), a zejména zakládání byzantských pevností (pevnosti a hradby na území prostírajícím se od Jaderského moře přes Soluň po Konstantinopoli).

Pozdně byzantské období je ohraničeno dvěma dobytími Konstantinopole – v roce 1204 během čtvrté křížové výpravy a konečným dobytím Turky v roce 1453. Tomuto období je věnována poslední místnost, jež představuje především sbírky keramiky z významné soluňské dílny, sbírky mincí z místní mincovny a dále pohřební umění.

Celou stálou expozici doplňují dvě poměrně rozsáhlé soukromé sbírky darované muzeu – jedná se především o ikony, dále o drobné umělecké artefakty, mince a keramiku.

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

Praktické rady

Otevřeno bylo v roce 1994Otevřeno bylo v roce 1994

Muzeum byzantské kultury v Soluni bylo otevřeno v roce 1994, ovšem ve stávající podobě bylo zpřístupněno teprve roku 2004, nově zrekonstruované a s perfektním zázemím.

Otevírací hodiny i vstupné jsou stejné jako u Archeologického muzea, stejně jako tam je i zde povoleno fotografování bez blesku.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Soluň)

Magická přitažlivost Soluně

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Soluně

Zájezdy do Soluně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. září



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-byzantske-kultury/



Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z Řecka



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024