Palác císaře Galeria: jedna z nejvýznamnějších římských památek v Soluni

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 16. 8. 2018 • Přečteno 1036x

Jedinou známou částí paláce je čtyřstranné sloupovím obehnané nádvoří s řadou malých místností po obvodu.

Vyberte si z našich zájezdů do SoluněZobraz zájezdy

V samém centru Soluně mezi současnou zástavbou několikapatrových činžáků s různobarevnými fasádami se pod dnešní úrovní terénu skrývají zbytky stavby, staré úctyhodných 1 700 let.

Palácový komplex je v podstatě nejvýznamnější soluňskou památkou z římské doby – zahrnuje v sobě totiž kromě římského fóra všechny římské památky dochované v Soluni do dnešní doby: Rotundu, vítězný oblouk (Kamaru), samotný císařský palác, tzv. oktagon a hipodrom, z něhož se ovšem nic nedochovalo. Odhaduje se, že celý komplex se rozkládal na více než 18 hektarech, a v římském období to bylo administrativní a náboženské centrum Soluně.

Středisko starověké Soluně

Celý komplex se vyznačuje nejasnou topografiíCelý komplex se vyznačuje nejasnou topografií

Jako palácový komplex bývá v mapách a průvodcích často označován pouze samotný palác císaře Galeria, jehož zbytky se nacházejí na dnešním náměstí Navarinou. Byl stejně jako další zmíněné památky vybudován kolem roku 300 císařem Galeriem, který v Soluni sídlil.

Ačkoli na místě probíhá již dlouhé roky archeologický průzkum, celý komplex se vyznačuje nejasnou topografií – jedinou známou částí paláce je čtyřstranné sloupovím obehnané nádvoří s řadou malých místností po obvodu.

Tyto místnosti byly vydlážděné mramorem a mozaikami, z nichž se některé dochovaly do dnešní doby a jsou ponechány přímo na místě nálezu pod skleněnými poklopy, které je chrání před nepřízní počasí.

Žádná masovkaNa zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Pro vaši pohodovou atmosféru a vaše zážitky.Více o skupinách

Záhadný oktagon

Za návštěvu určitě stojíZa návštěvu určitě stojí

Pravděpodobně nejvýznamnější budovou palácového komplexu byl tzv. oktagon, osmiboká budova, jejíž vnitřní prostor, zdobený mramorem a různými architektonickými prvky, byl pravděpodobně zamýšlen jako jakýsi trůnní sál.

Galeriův palác je ve své dnešní podobě zajímavý především pro cestovatele a milovníky klasické archeologie, „běžným turistům“ asi postačí prohlédnout si jej z ulice Dimitriou Gounari či náměstí Navarinou (což podporuje fakt, že celý objekt je v letních měsících vystaven přímému slunci).

Přesto si zaslouží návštěvu pro svoji monumentalitu, historickou hodnotu a výzdobu. A umístění starověkých ruin v běžné městské zástavbě, mezi barevnými činžáky posprejovanými graffiti, má své nezaměnitelné kouzlo.

Trasa prohlídky je navíc doprovázena obsažnými informačními panely s názornými výklady, které umožní udělat si jasnou představu o původní podobě celého palácového komplexu.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Soluň)

Magická přitažlivost Soluně

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Soluně

Zobrazit aktuální zájezdy do Soluně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-cisare-galeria/

Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaCestujte mazaně
rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!