Palác císaře Galeria: jedna z nejvýznamnějších římských památek v Soluni

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 16. 8. 2018 • Přečteno 2829x

Jedinou známou částí paláce je čtyřstranné sloupovím obehnané nádvoří s řadou malých místností po obvodu.

Vyberte si z našich zájezdů do SoluněZobrazit zájezdy

V samém centru Soluně mezi současnou zástavbou několikapatrových činžáků s různobarevnými fasádami se pod dnešní úrovní terénu skrývají zbytky stavby, staré úctyhodných 1 700 let.

Palácový komplex je v podstatě nejvýznamnější soluňskou památkou z římské doby – zahrnuje v sobě totiž kromě římského fóra všechny římské památky dochované v Soluni do dnešní doby: Rotundu, vítězný oblouk (Kamaru), samotný císařský palác, tzv. oktagon a hipodrom, z něhož se ovšem nic nedochovalo. Odhaduje se, že celý komplex se rozkládal na více než 18 hektarech, a v římském období to bylo administrativní a náboženské centrum Soluně.

Středisko starověké Soluně

Celý komplex se vyznačuje nejasnou topografiíCelý komplex se vyznačuje nejasnou topografií

Jako palácový komplex bývá v mapách a průvodcích často označován pouze samotný palác císaře Galeria, jehož zbytky se nacházejí na dnešním náměstí Navarinou. Byl stejně jako další zmíněné památky vybudován kolem roku 300 císařem Galeriem, který v Soluni sídlil.

Ačkoli na místě probíhá již dlouhé roky archeologický průzkum, celý komplex se vyznačuje nejasnou topografií – jedinou známou částí paláce je čtyřstranné sloupovím obehnané nádvoří s řadou malých místností po obvodu.

Tyto místnosti byly vydlážděné mramorem a mozaikami, z nichž se některé dochovaly do dnešní doby a jsou ponechány přímo na místě nálezu pod skleněnými poklopy, které je chrání před nepřízní počasí.

Záhadný oktagon

Za návštěvu určitě stojíZa návštěvu určitě stojí

Pravděpodobně nejvýznamnější budovou palácového komplexu byl tzv. oktagon, osmiboká budova, jejíž vnitřní prostor, zdobený mramorem a různými architektonickými prvky, byl pravděpodobně zamýšlen jako jakýsi trůnní sál.

Galeriův palác je ve své dnešní podobě zajímavý především pro cestovatele a milovníky klasické archeologie, „běžným turistům“ asi postačí prohlédnout si jej z ulice Dimitriou Gounari či náměstí Navarinou (což podporuje fakt, že celý objekt je v letních měsících vystaven přímému slunci).

Přesto si zaslouží návštěvu pro svoji monumentalitu, historickou hodnotu a výzdobu. A umístění starověkých ruin v běžné městské zástavbě, mezi barevnými činžáky posprejovanými graffiti, má své nezaměnitelné kouzlo.

Trasa prohlídky je navíc doprovázena obsažnými informačními panely s názornými výklady, které umožní udělat si jasnou představu o původní podobě celého palácového komplexu.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Soluň)

Magická přitažlivost Soluně

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Soluně

Zájezdy do Soluně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 31. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-cisare-galeria/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024