Klášter Vlatadon: na skok v soluňském ráji

Lenka Jindrová Lenka Jindrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 2. 2019 • Přečteno 2488x

Klášter Vlatadon najdete na soluňské akropoli, ve čtvrti Ano Poli, kousek pod hradbami Kastra.

Vyberte si z našich zájezdů do SoluněZobrazit zájezdy

Při návštěvě Soluně určitě nebudete chtít vynechat prohlídku Kastra, mohutné pevnosti tyčící se na vrcholku nad městem. A když už si dáte tu práci a vystoupáte na tzv. akropoli, můžete si po prohlídce hradu dopřát osvěžení v zeleni obklopující jeden malebný klášter. A úžasný výhled na město k tomu.

Mniši v Soluni

V klášteře jsou až dodnes mnišiV klášteře jsou až dodnes mniši

Klášter Vlatadon najdete na soluňské akropoli, ve čtvrti Ano Poli, kousek pod hradbami Kastra. Byl založen ve druhé polovině 14. století a i dnes tu můžete natrefit na některé jeho obyvatele – jako jediný z klášterů v Soluni je totiž až do dnešní doby obýván mnichy.

Uprostřed areálu kláštera stojí malý byzantský kostelík s významnými freskami, které ovšem kdysi poničili osmanští Turkové. V době jejich nadvlády byl kostel využíván (stejně jako většina soluňských kostelů) jako mešita, v 18. století pak byl přestavěn.

A když byly v osmdesátých letech 20. století nástěnné malby uvnitř kostela opravovány, restaurátoři se dočkali velkého překvapení – pod mladšími malbami našli fresky pocházející již z 11. století. Kostelík zde tedy stával již dlouho předtím, než byl klášter založen.

S křikem pávů

Obrovské město máte pod sebou jako na dlaniObrovské město máte pod sebou jako na dlani

Půvabné je nejenom nádvoří kláštera s malým kostelíkem, ale především to, co je obklopuje. Nad kostelem se sklánějí vysoké borovice, příbytky mnichů obklopuje zeleň a nemalou část pozemku zabírá velký výběh, ve kterém vegetí slepice, kachny, husy, krůty... Návštěvníky často překvapí i pávi, které tu chovají a kteří se leckdy volně procházejí po klášteře.

Malý klášterní komplex v sobě ale ukrývá ještě jedno tajemství – když přejdete kolem kostela na konec areálu, otevře se vám dechberoucí výhled na celou Soluň. Obrovské město máte pod sebou jako na dlani, po levé straně mizí obzor tam, kde tušíte městské pláže za Soluní, po pravé straně jsou vidět nákladní lodě a jeřáby v přístavu.

Když vám zrak sjede rovně dolů, přes Rotundu, která je v městské zástavbě dobře patrná, se vzdušnou čarou dostanete až na pobřeží a přes širé moře až k bájnému Olympu a jeho (do pozdního jara zasněženým) vrcholkům.

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

Na skok v ráji

Zahrada klášteraZahrada kláštera

Podívaná je to uchvacující, a když si k tomu uvědomíte, že za hradby kláštera vlastně neproniká hluk z vedlejší hlavní silnice a že ač je horký letní den, vy stojíte v chládku obklopeni zelení a posloucháte zpěv ptáků a křik pávů, připadáte si na chvilku opravdu jako v ráji.

Lenka Jindrová

Lenka JindrováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Řecko (Soluň)

Magická přitažlivost Soluně

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Soluně

Zájezdy do Soluně

Nejbližší volný zájezd odlétá již 19. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/klaster-vlatadon/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024