Saintes-Maries-de-la-Mer: Vesnička opředená legendami a největší romská pouť v Evropě

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5874x

Vyjděte na střešní terasu kostela, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Camargue.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do ProvenceZobraz zájezdy

Centrem provensálské oblasti Camargue je malá vesnice s dlouhým názvem Saintes-Maries-de-la-Mer, Svaté Marie z moře. Její jméno vychází z legendy o třech biblických Mariích, které sem snad kdysi připluly na loďce až ze Svaté země. V jejich příběhu hraje roli také černá Sára, patronka Romů. Ti za ní rok co rok konají barevnou pouť doprovázenou emocemi, tancem a hudbou.

Legenda, se kterou je camargueská vesnička spojena, nás přenáší do prvních desetiletí našeho letopočtu. Pár let po Ježíšově ukřižování vypuklo v dnešním Izraeli pronásledování křesťanů. Tehdy se židé rozhodli, že se musí nadobro zbavit některých oddaných Kristových stoupenců.

Posadili je tedy na loď bez vesel a plachty a poslali je vstříc širému moři. Různé verze legendy přitom mluví o různých postavách, které byly tímto způsobem vyhnány. Většinou se však shodují v tom, že loďka v roce 40 n. l. zázrakem dorazila k břehům Provence, kde se pozdější světci rozdělili a vydali různými směry šířit na jihu Francie křesťanství.

Jak to bylo se třemi Mariemi a černou Sárou…

Podle nejčastěji citovaného příběhu byly tenkrát na lodi tři Marie – Máří Magdalena, Marie Jakubova – sestra Panny Marie a matka apoštola Jakuba mladšího - a Marie Salome, matka apoštola Jana a Jakuba staršího. S nimi se snad do Provence dostal i Lazar se svou sestrou Martou.

Máří Magdalena pokračovala do jeskyně St. Baux, svatá Marta do Tarasconu a Lazar do Marseille. Dvě Marie zůstaly tam, kam loďka doplula. A tím místem byla právě dnešní camargueská vesnička Saintes-Maries-de-la-Mer.

V tomto příběhu vystupuje ještě jedna důležitá postava – žena černé pleti jménem Sára, které se přezdívalo „Egypťanka“. A zde se opět verze příběhu liší. Katolíci věří, že Sára byla služebná Marie Jakubovy a Marie Salomé a plula na lodi ze Svaté země spolu s dalšími postavami.

Provensálci však mají odlišnou legendu, a sice že se Sára s Mariemi setkala až v Provence a byla první osobou, která rozpoznala jejich svatost. Možná je také zachránila ve chvíli, když se jejich člun převrhnul. Populární spisovatel Dan Brown pak v Šifře mistra Leonarda přichází dokonce s fantaskní verzí, že Sára byla dcerou samotného Ježíše a Máří Magdalény.

Žádná masovka. Na zájezd bereme průměrně 15 cestovatelů. Přátelská atmosféra je rozhodně tou nejlepší.

Vesnický kostel ukrývá uctívanou sochu, kterou zdobí klenoty

Ať už tomu bylo jakkoli, dvě Marie a černá Sára jsou pro vesničku Saintes-Maries-de-la-Mer velice důležité. Ve zdejší nejvyhledávanější památce, jíž je kostel Église des Stes-Maries, jsou totiž v malé dřevěné truhle údajně ukryty ostatky všech tří žen.

Románský kostel je nejvyšší stavbou v celém širém okolí a také jedním z nejstarších poutních míst v celé Provence. Jeho dnešní vzhled pochází z přestavby v 15. století a trochu připomíná nedobytnou pevnost, protože ve středověku poskytoval také ochranu proti pirátům a námořním lupičům. Přijedete-li sem v hlavní turistické sezóně, budete moci vyjít na střešní terasu kostela, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Camargue.

To nejdůležitější však najdete o pár metrů níže, v kostelní kryptě osvětlené desítkami hořících svíček. Zde stojí socha černé Sáry, která je oblečena do nádherných šatů a ozdobená šperky a třpytivými cetkami. V kryptě i lodi kostela najdete vystavené dary, které přinesli poutníci a také jejich fotky, modlitby, poděkování a prosby, s nimiž se ke svatým Mariím nebo černé Sáře obrací.

Černá socha je obklopena zejména romskými dary a prosbami, protože pro Romy je Sára hlavní patronkou. Věří totiž, že Sára pocházela z jednoho ze vznešených romských rodů a že potkala svaté Marie až v Provence. Když se jejich člun převrátil, tak prý na hladinu rozprostřela svůj plášť a svaté Marie tím zachránila.

V některých romských příbězích se o Sáře hovoří jako o Kálí, převtělené bohyni z indické mytologie – tedy ze země, odkud Romové kdysi do Evropy přišli.

Jak probíhá velkolepá romská pouť?

Svoji patronku a s ní i svaté Marie přijíždějí do Camargue každoročně v květnu uctívat temperamentní Romové z celé Evropy, a to v počtu až padesáti tisíc. V době konání slavnosti se provensálská vesnička mění v barevnou romskou osadu se strhující atmosférou a sjíždějí se do ní také stovky turistů.

Všude vyhrává strhující romská hudba, tančí se, zpívá, v hrncích přímo na ulici se vaří voňavé jídlo a mezi maringotkami procházejí romské věštkyně a kartářky. Vrcholem oslav jsou dva květnové dny: 24. a 25. 5. První den se ve slavnostním procesí, v jehož čele jedou na bílých koních camargueští kovbojové, vynáší z kostela socha černé Sáry.

Ta je odnesena až do moře, kde ji požehná biskup a pak se za velkého jásotu a neskrývaných projevů emocí poutníků a přihlížejících vrací zpět do kostela. Druhý den jsou pak k moři odnášeny sochy svatých Marií umístěné do dřevěné bárky.

Desítky kilometrů pláží, býčí zápasy a ojedinělá muzea

I když v Camargue nebudete zrovna v květnu a nezúčastníte se romské pouti, útulná přímořská vesnička Saintes-Maries-de-la-Mer s necelými třemi tisíci obyvatel rozhodně stojí za návštěvu. Navíc je tu k dispozici několik možností ubytování, a tak se může stát vaší základnou pro výlety do okolí.

Mezi půvabnými domy s bílými fasádami se konají trhy, najdete tu arénu na býčí zápasy, zajímavé muzeum, venkovní kavárničky a vynikající restaurace, ve kterých můžete ochutnat býčí maso nebo čerstvé plody moře. Ostatně, milovníkům mořských radovánek se nabízí také plných třicet kilometrů písečné pláže, která se od města táhne.

V malém přístavu nadto kotví lodě nabízející vyhlídkové plavby - ať už po moři nebo po řece Rhôně s poutavým výkladem o camargueské krajině.

A pokud se o příběhu černé Sáry a romských poutích přeci jen chcete něco dozvědět, navštivte místní muzeum Musée Baroncelli stojící jen pár kroků od hlavního kostela. Muzeum je pojmenované po markýzovi a majiteli ranče v Camargue, který v roce 1935 vedl vůbec první romské procesí nesoucí sochu Sáry do moře.

Zde se o největší romské pouti v Evropě dozvíte spoustu informací a budete-li chtít, můžete ve vesničce navštívit také Baroncelliho hrob. Pár kilometrů od Saintes-Maries-de-la-Mer, v Pioch Badet, se nachází také Cikánské muzeum (Musée tzigane), v němž si prohlédnete barevné maringotky a seznámíte se s romským uměním a tradicemi.

V jedné z maringotek tu navíc návštěvníkům servírují omamný čaj. S ním si můžete symbolicky připít, třeba na černou Sáru.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Cestování je moje droga. Prožijte se mnou to radostné očekávání zážitků.

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Provence

Zobrazit aktuální zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 25. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/saintes-maries-de-la-mer/

Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FranciePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!