Saintes-Maries-de-la-Mer: vesnička opředená legendami a největší romská pouť v Evropě

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 16730x

Vyjděte na střešní terasu kostela, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Camargue.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do ProvenceZobrazit zájezdy

Centrem provensálské oblasti Camargue je malá vesnice s dlouhým názvem Saintes-Maries-de-la-Mer, Svaté Marie z moře. Její jméno vychází z legendy o třech biblických Mariích, které sem snad kdysi připluly na loďce až ze Svaté země. V jejich příběhu hraje roli také černá Sára, patronka Romů. Ti za ní rok co rok konají barevnou pouť doprovázenou emocemi, tancem a hudbou.

Legenda, se kterou je camargueská vesnička spojena, nás přenáší do prvních desetiletí našeho letopočtu. Pár let po Ježíšově ukřižování vypuklo v dnešním Izraeli pronásledování křesťanů. Tehdy se židé rozhodli, že se musí nadobro zbavit některých oddaných Kristových stoupenců.

Posadili je tedy na loď bez vesel a plachty a poslali je vstříc širému moři. Různé verze legendy přitom mluví o různých postavách, které byly tímto způsobem vyhnány. Většinou se však shodují v tom, že loďka v roce 40 n. l. zázrakem dorazila k břehům Provence, kde se pozdější světci rozdělili a vydali různými směry šířit na jihu Francie křesťanství.

Jak to bylo se třemi Mariemi a černou Sárou…

Podle nejčastěji citovaného příběhu byly tenkrát na lodi tři Marie – Máří Magdalena, Marie Jakubova – sestra Panny Marie a matka apoštola Jakuba mladšího - a Marie Salome, matka apoštola Jana a Jakuba staršího. S nimi se snad do Provence dostal i Lazar se svou sestrou Martou.

Máří Magdalena pokračovala do jeskyně St. Baux, svatá Marta do Tarasconu a Lazar do Marseille. Dvě Marie zůstaly tam, kam loďka doplula. A tím místem byla právě dnešní camargueská vesnička Saintes-Maries-de-la-Mer.

V tomto příběhu vystupuje ještě jedna důležitá postava – žena černé pleti jménem Sára, které se přezdívalo „Egypťanka“. A zde se opět verze příběhu liší. Katolíci věří, že Sára byla služebná Marie Jakubovy a Marie Salomé a plula na lodi ze Svaté země spolu s dalšími postavami.

Provensálci však mají odlišnou legendu, a sice že se Sára s Mariemi setkala až v Provence a byla první osobou, která rozpoznala jejich svatost. Možná je také zachránila ve chvíli, když se jejich člun převrhnul. Populární spisovatel Dan Brown pak v Šifře mistra Leonarda přichází dokonce s fantaskní verzí, že Sára byla dcerou samotného Ježíše a Máří Magdalény.

Vesnický kostel ukrývá uctívanou sochu, kterou zdobí klenoty

Ať už tomu bylo jakkoli, dvě Marie a černá Sára jsou pro vesničku Saintes-Maries-de-la-Mer velice důležité. Ve zdejší nejvyhledávanější památce, jíž je kostel Église des Stes-Maries, jsou totiž v malé dřevěné truhle údajně ukryty ostatky všech tří žen.

Románský kostel je nejvyšší stavbou v celém širém okolí a také jedním z nejstarších poutních míst v celé Provence. Jeho dnešní vzhled pochází z přestavby v 15. století a trochu připomíná nedobytnou pevnost, protože ve středověku poskytoval také ochranu proti pirátům a námořním lupičům. Přijedete-li sem v hlavní turistické sezóně, budete moci vyjít na střešní terasu kostela, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Camargue.

To nejdůležitější však najdete o pár metrů níže, v kostelní kryptě osvětlené desítkami hořících svíček. Zde stojí socha černé Sáry, která je oblečena do nádherných šatů a ozdobená šperky a třpytivými cetkami. V kryptě i lodi kostela najdete vystavené dary, které přinesli poutníci a také jejich fotky, modlitby, poděkování a prosby, s nimiž se ke svatým Mariím nebo černé Sáře obrací.

Černá socha je obklopena zejména romskými dary a prosbami, protože pro Romy je Sára hlavní patronkou. Věří totiž, že Sára pocházela z jednoho ze vznešených romských rodů a že potkala svaté Marie až v Provence. Když se jejich člun převrátil, tak prý na hladinu rozprostřela svůj plášť a svaté Marie tím zachránila.

V některých romských příbězích se o Sáře hovoří jako o Kálí, převtělené bohyni z indické mytologie – tedy ze země, odkud Romové kdysi do Evropy přišli.

Čtení: Zájezdy na jih Francie – srovnání a doporučení

Jak probíhá velkolepá romská pouť?

Svoji patronku a s ní i svaté Marie přijíždějí do Camargue každoročně v květnu uctívat temperamentní Romové z celé Evropy, a to v počtu až padesáti tisíc. V době konání slavnosti se provensálská vesnička mění v barevnou romskou osadu se strhující atmosférou a sjíždějí se do ní také stovky turistů.

Všude vyhrává strhující romská hudba, tančí se, zpívá, v hrncích přímo na ulici se vaří voňavé jídlo a mezi maringotkami procházejí romské věštkyně a kartářky. Vrcholem oslav jsou dva květnové dny: 24. a 25. 5. První den se ve slavnostním procesí, v jehož čele jedou na bílých koních camargueští kovbojové, vynáší z kostela socha černé Sáry.

Ta je odnesena až do moře, kde ji požehná biskup a pak se za velkého jásotu a neskrývaných projevů emocí poutníků a přihlížejících vrací zpět do kostela. Druhý den jsou pak k moři odnášeny sochy svatých Marií umístěné do dřevěné bárky.

Desítky kilometrů pláží, býčí zápasy a ojedinělá muzea

I když v Camargue nebudete zrovna v květnu a nezúčastníte se romské pouti, útulná přímořská vesnička Saintes-Maries-de-la-Mer s necelými třemi tisíci obyvatel rozhodně stojí za návštěvu. Navíc je tu k dispozici několik možností ubytování, a tak se může stát vaší základnou pro výlety do okolí.

Mezi půvabnými domy s bílými fasádami se konají trhy, najdete tu arénu na býčí zápasy, zajímavé muzeum, venkovní kavárničky a vynikající restaurace, ve kterých můžete ochutnat býčí maso nebo čerstvé plody moře. Ostatně, milovníkům mořských radovánek se nabízí také plných třicet kilometrů písečné pláže, která se od města táhne.

V malém přístavu nadto kotví lodě nabízející vyhlídkové plavby - ať už po moři nebo po řece Rhôně s poutavým výkladem o camargueské krajině.

A pokud se o příběhu černé Sáry a romských poutích přeci jen chcete něco dozvědět, navštivte místní muzeum Musée Baroncelli stojící jen pár kroků od hlavního kostela. Muzeum je pojmenované po markýzovi a majiteli ranče v Camargue, který v roce 1935 vedl vůbec první romské procesí nesoucí sochu Sáry do moře.

Zde se o největší romské pouti v Evropě dozvíte spoustu informací a budete-li chtít, můžete ve vesničce navštívit také Baroncelliho hrob. Pár kilometrů od Saintes-Maries-de-la-Mer, v Pioch Badet, se nachází také Cikánské muzeum (Musée tzigane), v němž si prohlédnete barevné maringotky a seznámíte se s romským uměním a tradicemi.

V jedné z maringotek tu navíc návštěvníkům servírují omamný čaj. S ním si můžete symbolicky připít, třeba na černou Sáru.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 4 zájezdů

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Provence

Zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 30. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/saintes-maries-de-la-mer/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024