Důl Thorez: jedinečný komplex muzea, galerie a centra keramiky

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 12. 2019 • Přečteno 2282x

Spolu s měnící se těžebním komplexem se měnilo i jméno dolu.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Unikátní projekt přestavby uhelných dolů na muzeum nabízí pohled do minulosti. Nová turistická atrakce láká k návštěvě stále více zájemců. 

Úhelný důl Julia

Dříve se důl jmenoval JuliaDříve se důl jmenoval Julia

Některé zdroje datují vznik menších dolů v okolí již do 16. století. Za první oficiální datum vzniku dolu na území v okolí Valbřichu se ale považuje rok 1770, kdy bylo ustanoveno nové důlní právo. Postupem času se k němu přidávaly okolní těžební pole. Spolu s měnící se těžebním komplexem se měnilo i jeho jméno.

V počátku nesl důl jméno Julia, později byl přejmenován na Bílý kámen, ještě později na Thorez a v závěru své činnosti se znovu vrátilo pojmenování Julia. Celé toto území dolnoslezské uhelné pánve je vůbec nejstarší oblastí těžby černého uhlí v Polsku.

Celá historie uhelných staveb se měnila spolu s proměnlivostí trhu i nových technologií. Cesta od krumpáče po elektronické náčiní měla za následek i obrovské množství lidí, kteří v době uhelného rozmachu v dolech pracovali. 

Centrum vědy a umění

Muzeum průmyslu a technikyMuzeum průmyslu a techniky

Na území výše popsaného dolu Thorez vznikl unikátní projekt. Revitalizace oblasti skončila v roce 2014 a dala vzniknout jedinečnému komplexu, který se rychle zařadil mezi stálice v oblasti průmyslové turistiky v Polsku. Centrum vědy a umění Stara Kopalnia ve Valbřichu nabízí poznání průmyslové historie interaktivní formou.

Záleží na preferencích každého návštěvníka, zda touží poznat hornickou kulturu nebo se zajímá více o umění. Navštívit totiž můžete mimo jiné i Muzeum průmyslu a techniky, Galerie moderního umění nebo třeba Centrum keramiky.

Prohlídky areálu probíhají denně od 10.00 do 18.00, vstupenky ale doporučujeme zarezervovat včas, netřeba zdůrazňovat, že podobné platformy jsou nyní v kurzu. Pro příklad nemusíme chodit daleko, vzpomeňme na ostravskou Dolní oblast Vítkovic. 

Prohlídka muzea sleduje cestu fiktivního horníka, jeho rutinu v práci i specifika hornické práce. Uvidíte tak například artefakty z doby, kdy doly teprve vznikaly, dále exponáty z oblasti důlního záchranářství, ale i uniformy, lucerny a zařízení pro práci v samotném dole.

Tento výlet ocení všechny věkové kategorie, dědečkové zavzpomínají na svou zlatou éru v dolech, děti budou v úžasu z nářadí, o němž dosud neslyšely, tímto výletem zkrátka potěšíte celou rodinu.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 20. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dul-thorez/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024