Hotel Biltmore: resort, který zažil hurikán, sloužil jako nemocnice a hostil slavné osobnosti

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 3675x

Hotel Biltmore připomíná spíše nějaký benátský palác než hotel.

Vyberte si z našich zájezdů do MiamiZobrazit zájezdy

Za jednu z nejkrásnějších čtvrtí v Miami na Floridě je považována čtvrť Coral Gables, která je dílem architekta George Merricka. Jeho snem bylo vybudovat čtvrť, ve které by budovy a domy měly nádech architektury Itálie a Španělska. Hotel Biltmore je opravdovým klenotem této čtvrti. Od roku 1926, kdy byl slavnostně otevřen, zažil zničující hurikán, hostil slavné osobnosti a sloužil také jako nemocnice.

Sen o prestižním hotelu ve španělsko-italském stylu

Hotel Biltmore připomíná spíše nějaký benátský palác než hotel. Jedná se o mistrovský kousek uznávaného architekta čtvrti George Merricka. Zrození snu o vybudování hotelu, který by svojí architekturou, golfovým hřištěm a službami překonal všechny hotely v USA, přišlo na mysl architekta v roce 1924.

George Merrick nelenil a oslovil bohatého byznysmena a magnáta amerického hotelnictví Johna McEnteeho Bowmana, aby mu pomohl zrealizovat jeho sen. Po úvahách a společných plánech byli najati ti nejlepší architekti Leonard Schultze a S. Fullerton Weaver, aby začali se stavbou jedinečného hotelu.

Architekti byli mistry ve svém řemesle, na svém kontě už pár okázalých staveb měli, jako například hotel Nautilus na slavné Miami Beach, Věž svobody v Miami nebo Grand Central Terminal v New Yorku. V listopadu roku 1924 byl projekt, který zahrnoval 400 pokojů, kluby, golf, tenisové kurty a obrovský bazén schválen a nic nebránilo jeho výstavbě.

V lednu roku 1926 byl hotel Biltmore slavnostně otevřen. Lidé se obdivovali jeho designu, nádherným interiérům nebo golfovému hřišti, které zahrnovalo 18 jamek a bylo dílem architekta Donalda Rosse. Hotel přežil dokonce i zničující hurikán v září, pouhých 8 měsíců po slavnostním otevření.

Oblíbené místo celebrit a slavných osobností

V době, kdy Amerikou hýbala vlna jazzu, hotel zažíval svůj zlatý věk. Platil za jeden z nejlepších hotelů v USA s největším bazénem ve Spojených státech. V hotelu bydlela řada slavných celebrit, některé slavné hvězdy filmového či hudebního plátna jezdili na pobyt do Miami a do hotelu Biltmore opakovaně.

V hotelu se ubytoval například anglický král Eduard VIII. se svojí manželkou, který vládl pouhých 325 dní do své abdikace, kdy přenechal trůn svému bratrovi Jiřímu, otcem současné britské královny Alžběty II. Hotel si zamilovaly také herečky Ginger Rogersová a Judy Garlandová, obě dvě platily za ikony Hollywoodu.

Bing Crosby, herec, zpěvák a jazzový muzikant nebo Franklin D. Roosevelt, americký prezident, oba dva nedali dopustit na skvělé služby resortu. Hotel neubytovával jen hollywoodské hvězdy či zpěváky, své pokoje nabízela i milionářům, byznysmenům, podnikatelům a v neposlední řadě je s hotelem spjato jedno jméno, které je známé ze světa zločinů a gangsterů, ubytován byl zde i slavný šéf organizovaného zločinu Al Capone.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Nemocnice a rozsáhlé rekonstrukce

Když přišla světová válka, funkce coby hotelu byla zrušena a od roku 1942 byl resort přeměněn v nemocnici. Krásné mramorové podlahy pokrylo linoleum, okna byly prodány a hotel byl celkově přeměněn pro potřeby nově vzniklé nemocnice s 1200 lůžky. Po zrušení nemocnice byl komplex po dlouhých deset let neobýván a začal chátrat.

V roce 1983 se rozhodlo město hotel znovu rekonstruovat a navrátit mu všechnu jeho bývalou slávu. Po několika letech rekonstrukcí a rozsáhlých prací byl hotel otevřen a v dnešní době patří k jednomu z nejlepších resortů. Věž hotelu Biltmore je shodná s Věží svobody v Miami, obě stavby byly navrženy a postaveny podle vzoru zvonice sevillské katedrály ve Španělsku.

Interiéry zdobí koberce utkané přímo na míru pro hotel, mramorové zdobení či obří krby. Nechybí ani gigantický bazén či lázně. Hotel Biltmore je skutečnou perlou v poskytovaných službách a neodmyslitelnou součástí čtvrti Coral Gables v Miami na Floridě.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA (Miami)

Magické Miami na dosah

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Miami

Zájezdy do Miami

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hotel-biltmore/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024