The Ancient Spanish Monastery: starý španělský klášter z 12. století se nachází v Miami

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 3152x

Vyberte si z našich zájezdů do MiamiZobrazit zájezdy

Při návštěvě Miami turisty ledacos překvapí. Na místě, na kterém by nikdo absolutně něco takového nečekal, se nachází jedna z nejstarších památek datována až do 12. století. Klášter nebyl postaven v Miami, ale ve Španělsku. Jak je tedy možné, že taková stará pamětihodnost stojí zhruba o 7000 kilometrů jinde?

V severní části Miami na Floridě nevynechejte určitě návštěvu „The Ancient Spanish Monastery“, starého kláštera, který se nachází na severu města. Můžete tak navštívit jeden z nejstarších komplexů v USA, který vlastně nikdy nebyl na území Spojených států postaven.

Klášter je otevřen každý den, kromě státních svátků a jiných významných příležitostí. Tajemná atmosféra kláštera vsazená do tropické přírody okouzlí zcela jistě každého turistu.

Jaká je historie kláštera?

Konstrukce kláštera začala v roce 1133 n. l. ve Španělsku v Segovii. To znamená, že byl klášter postaven o několik stovek let dříve, než Kryštof Kolumbus objevil americký kontinent. Stavba byla dokončena roku 1141, po 8 letech výstavby, a byl zasvěcen Panně Marii. Po 33 letech byl přejmenován na klášter „Sv. Bernarda z Clairvaux“.

Tento muž, který se narodil ve Francii, byl významným středověkým teologem, myslitelem, filosofem a významným členem vzniklého cisterciáckého řádu. Během svého života pomohl založit desítky klášterů. Sv. Bernard měl mnoho žáků, které svým učením ovlivňoval. A právě jeden z jeho učenců se stal roku 1145 papežem.

Nově zvolený papež Evžen III. si často chodil pro radu ke svému učiteli. Právě na popud Bernarda vyhlásil papež křížovou výpravu, která je v dějinách známa jako 2. křížová výprava. V lednu roku 1174 byl Bernard svatořečen a klášter v poctě po něm přejmenovali. Mniši obývali klášter po zhruba 700 let až do roku 1830, kdy vypukla revoluce. Bohužel klášter byl od té doby zcela uzavřen.

Nejtěžší „puzzle“ světa

V roce 1925 koupil klášter William Randolph Hearst. Jeho snem bylo převést historickou budovu do USA, kde by ji mohl znovu postavit. Kámen po kameni byl klášter rozebrán a uložen do předem označených dřevěných beden. Aby se zhruba 35 000 kusům a kouskům kamene nic nestalo, byla každá taková „bedna“ vystlána senem.

Poté byl klášter převezen v 11 000 bednách do Spojených států amerických. Bohužel jen co náklad dorazil do přístavu, dozvěděli se lidé v Americe, že ve Španělsku v té době vypukla virová nemoc a z obav před šířením nákazy musela být „podestýlka“, jako možný zdroj infekce spálena. Dělníci poté špatně umístili jednotlivé kusy kláštera do označených krabic.

William Randolph Hearst se dostal do finančních potíží, zbankrotoval a „rozebraný klášter“ ležel 25 let v New Yorku. Jednotlivé části byly odkoupeny Williamem Edgemonem a Raymondem Mossem. Ti se rozhodli klášter zachránit a znovu ho postavit. Jako místo zvolili Miami. Celému týmu trvalo 19 měsíců, než klášter znovu postavili.

Stavba kláštera nese označení „největších a nejtěžších puzzle světa“ z toho důvodu, že jednotlivé kusy byly do beden špatně umístěny a při skládání nevěděli, jak starou památku znovu postavit. Ještě dodnes se nachází v komplexu muzea pár kousků kamene, které nebyli dělníci při stavbě schopni identifikovat a nevěděli, kam je zařadit.

Florida je pyšná, že se na jejím území nachází stará a historická památka, která je vsazena do místní krajiny tak věrohodně, že si turisté myslí, že zde stojí odjakživa.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA (Miami)

Magické Miami na dosah

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Miami

Zájezdy do Miami

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/the-ancient-spanish-monastery/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024