Křižník Aurora: symbol Říjnové revoluce, který změnil dějiny Evropy

Martina Kolníková Martina Kolníková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 18. 12. 2017 • Přečteno 13431x

Tento válečný křižník třídy Pallada byl poprvé spuštěn na vodu v květnu roku 1900.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do PetrohraduZobrazit zájezdy

Co se vám vybaví, když se řekne Petrohrad? Benátky severu, jedno z nejrozsáhlejších muzeí na světě – Ermitáž, slavný Dvorcový most, který se za zvuků vážné hudby v noci otevírá, nebo bronzová jezdecká socha cara Petra Velikého? Jedno z prvních míst určitě patří slavnému křižníku Aurora. Spolu s Nelsonovou plachetnicí Victory a londýnským křižníkem Belfast patří k nejznámějším dochovaným historickým lodím, které byly přebudovány na muzeum.

V každé učebnici historie se dočteme, že to byl právě křižník Aurora, který 7. listopadu (25. října podle tehdejšího kalendáře) roku 1917 ve 21:45 odpálil slepý výstřel na Zimní palác, kterým odstartoval Říjnovou revoluci a změnil dějiny Evropy. Letos si Petrohrad připomněl stoleté výročí události a mimo jiné byly poprvé od útoku na Zimní palác nataženy hodiny, které se tehdy zastavily. Co ale předcházelo a jaké jsou nejnovější osudy této lodi?

Jak to celé začalo? A neobvyklí pasažéři

Tento válečný křižník třídy Pallada byl poprvé spuštěn na vodu v květnu roku 1900. Události se účastnil sám car Mikuláš II. s rodinou. Aurora měla dva sesterské křižníky, Palladu a Dianu, ani jeden se však nedochoval. Tradičně byly lodě ruské carské flotily pojmenovávány samotným carem. Mikuláš II. vybral jméno Aurora.

Nebyla to první loď tohoto jména v ruské flotile, jmenovkyní byl trojstěžník z roku 1835. Nedlouho po svém spuštění na vodu se Aurora účastnila válečných akcí. Při bojích v rusko-japonské válce nebyla zasažena nepřítelem, ale vlastními ruskými vojáky, kteří siluetu lodi zaměnili s nepřátelskou a zahájili palbu. Při tomto incidentu byl dokonce jeden člen posádky zabit.

Že osudy Aurory nebyly už od začátku jen tak ledajaké, podtrhuje i to, že na své palubě přivítala poměrně neobvyklé pasažéry. Právě v průběhu této války, kdy se loď pohybovala v exotických končinách, dělali námořníkům Aurory společnost dva krokodýli, chameleon, lemur a hroznýš.

Zvířata na palubě válečného křižníku nečekal ale příliš veselý osud. První z krokodýlů se rozhodl ukončit svůj život skokem přes palubu, druhý nepřežil bitvu u Cušimy, které se křižník účastnil.

Křižník Aurora ve filmu

Víte, že si křižník zahrál i ve filmu?Víte, že si křižník zahrál i ve filmu?

Deset let poté, co Aurora sehrála svoji roli, díky které se stala symbolem Říjnové revoluce, se měla stát „herečkou“ ještě jednou. A tentokrát doslova. Aurora se objevila v němém sovětském filmu Sergeje Ejzenštejna – Oktjabr, deset dní, které otřásly světem, popisující události Říjnové revoluce. Natočené scény útoku na Zimní palác byly dokonce později vydávány za autentické záběry!

Čtení: Zájezdy do Ruska – srovnání a doporučení

Události 2. světové války

Poslední válečnou akci zažila Aurora během 2. světové války, kdy se účastnila bitvy o Leningrad. I když loď nakonec nedokázala dále odolávat útokům německé Luftwaffe a byla potopena, stala se symbolem obrany města. Po válce bylo rozhodnuto o jejím vyzvednutí a opravě. Nejprve se stala provizorním ubytovacím zařízením pro kadety nově vzniklé Nachimovské školy pro námořní důstojníky a později byla přebudována na muzeum.

Aurora dnes

Dnes slouží křižník jako muzeumDnes slouží křižník jako muzeum

I když křižník Aurora je nyní trvale umístěn na Petrohradském nábřeží před Nachimovským vojenským institutem a je dnes hlavně lákadlem pro turisty, stále se však jedná o válečný křižník ruského válečnictva, který ač notně zastaralý, by stále ještě měl být bojeschopný a má také stálou posádku čítající 570 osob včetně dvaceti důstojníků.

I takto majestátní a významná loď však byla zatažena do několika skandálů. V roce 2011 byli chyceni dva mladíci, kterým se podařilo na stěžně Aurory pověsit pirátskou vlajku. V průběhu divokých 90. let zase na křižníku probíhaly bujaré párty ruských zbohatlíků, a dokonce se zde natočil i pornografický film.

Donedávna byl vstup na křižník zdarma, loď však prošla nákladnou rekonstrukcí, která stála okolo 850 milionů rublů (v přepočtu asi 14 milionů amerických dolarů) a v současné době se zde platí vstupné 600 rublů. Návštěva tohoto symbolu Petrohradu ale rozhodně stojí za to.

Martina Kolníková

Martina KolníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Rusko (Petrohrad)

Čarokrásný Petrohrad

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Petrohradu

Zobrazit aktuální zájezdy do Petrohradu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. lednaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kriznik-aurora/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2021