Kazaňský chrám: symbol Petrohradu s velkým množstvím bronzových soch světců

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9114x

Chrám nazvaný „Kazaňský“ je možné najít v několika velkých městech Ruska.

Chrám nazvaný „Kazaňský“ je možné najít v několika velkých městech Ruska, neboť je zasvěcen kazaňské ikoně Matky Boží (v naší terminologii Panně Marii). Tato ikona původem z města Kazaň patří mezi nejvýznamnější ikony celého pravoslaví. „Zázračně“ se totiž objevila 21. 7. 1579, proto tehdejší car Ivan Hrozný nechal v tomto městě postavit chrám.

Od té doby se 21. července slaví velký pravoslavný svátek. Do Petrohradu ikonu přivezla v roce 1710 samotná carevna. Původně byla uložena na nepříliš významném místě, proto po založení takto významného chrámu byla přemístěna právě sem.

Ideální poloha chrámu

Chrám je spolu s tím Petropavlovským právem nazýván symbolem města. Je však trochu mladší, byl postaven v empírovém slohu v letech 1801–1811. Nachází se ale přímo na Něvské třídě, proto je téměř nemožné si ho nevšimnout.

Velmi jednoduše se k němu dostanete metrem. Když vystoupíte na stanici Něvskij prospekt, bez problémů k němu dojdete pěšky. Tuto impozantní budovu zaznamenají jistě všichni návštěvníci Petrohradu, neboť je v samém srdci města.

Historie chrámu

Díky již zmíněné ikoně se v půlkruhovém chrámu s velkou kolonádou a ohromnou kopulí se na tomto svatém místě modlili a poklekávali samotní carové. Po skončení války s Napoleonem se chrám stal památníkem ruské vojenské slávy.

Byl zde dokonce pochován jeden z největších ruských armádních hrdinů, generál Kutuzov a jsou zde přechovávány klíče od francouzských vojenských pevností, které ruská armáda Napoleonově armádě zabavila. Po socialistické revoluci bylo v chrámu vytvořeno Muzeum náboženství a ateismu. Vlastní chrám byl obnoven roku 1991.

Roku 1812 se před jednou z rozhodujících bitev mezi Rusy a Francouzi sám Kutuzov přijel chrám navštívit, aby se poklonil ikoně Matky Boží a pomodlil se za úspěch své vojenské mise. Dvacet let po skončení této války (Rusové jí nazývají Vlasteneckou válkou – Druhou světovou válku nazývají Velkou vlasteneckou) byl před chrámem slavnostně odhalen bronzový pomník generála Kutuzova.

Interiér je možná ještě velkolepější než exteriéry. Uvnitř se nachází velké množství bronzových soch světců a samozřejmě mnoho nádherných obrazů a maleb. Je to jediný pravoslavný chrám postavený ruskými architekty v čistě evropském stylu. Touto stavbou bylo Rusko architektonicky spojeno s Evropou.

Kromě nevýznamnější ikony, které je chrám zasvěcen se uvnitř nachází např. ikona zobrazující Spasitele, ikona Sv. Nikolaje, ikona Vzkříšení Krista… Samozřejmě v pravoslavném chrámu nemůže chybět vyobrazení Matky Boží.

Současnost

V chrámu se každý den konají ranní, dopolední a večerní mše, které jsou velmi zajímavé. Na rozdíl od římskokatolických mší se při té pravoslavné stojí. Když budete chvíli stát u dveří, tak zažijete nezapomenutelnou podívanou. Jenom pozor, mše jsou velmi dlouhé a věřící mohou v průběhu přicházet a odcházet. Je nepříjemné stát mezi dveřmi a stále se uhýbat.

Pravoslavná církev v Petrohradu

Pravoslavná církev nabízí procházky po pravoslavných chrámech Petrohradu, které organizují věřící z Kazaňského chrámu. Za cca 200 rublů vás duchovní provede cca 90 minut po centru města a seznámí vás se základy pravoslaví a navštívíte několik míst s pravoslavím spojených.

Tak jako všechny památky je třeba vidět a ne o nich pouze číst, i Kazaňský chrám v Petrohradu není možné popsat slovy, atmosféra pravoslavného chrámu se musí zažít.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kazansky-chram/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024