Chrám Spas na Krovi: jeden z největších a nejvýznamnějších pravoslavných chrámů na celém světě

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14552x

Jedná se o jeden z největších a nejvýznamnějších pravoslavných chrámů na celém světě.

Jedná se o jeden z největších a nejvýznamnějších pravoslavných chrámů na celém světě. Oficiálně je zasvěcen Vzkříšení Krista (Spasitele) a byl vystavěn v letech 1883–1907 na místě, kde byl smrtelně raněn při atentátu car Alexandr II. Proto je v názvu zmínka o krvi, kterou je myšlena krev cara. Chrám byl postaven jako památník carského mučedníka za peníze vybrané po celém Rusku.

Chrám se nachází v samém srdci města přímo u Michailovského parku. Se svými devíti věžemi, z nichž ta nejvyšší dosahuje výšky 81 metrů, patří mezi nejhodnotnější památky ruské architektury. Do chrámu se vejde téměř 1600 lidí, což představuje svou velikostí naprosto výjimečný prostor v interiéru.

Tato impozantní budova byla postavena na přelomu 18. a 19. století v „ruském stylu“. Svým vzhledem připomíná o hodně starší chrám Vasila Blaženého v Moskvě. Stavba probíhala 24 let, vysvěcen byl slavnostně 19. 8. 1907.

Zajímavosti z historie

Zajímavostí je, že téměř okamžitě po atentátu na Alexandra II., kdy na trůn nastoupil jeho syn Alexandr III., byl vyhlášen konkurz na projekt zcela nového chrámu. Do něj se přihlásilo 26 zájemců z řad slavných architektů té doby. Odborná komise vybrala 8 nejlepších projektů, ale ani jeden z nich se nelíbil carovi.

Ten měl představu, že chrám bude architektonicky podobný starým pravoslavným chrámům ze 17. století, zejména těm v historickém městě Jaroslavl. Kromě toho panovník trval na tom, aby v chrámu bylo zdůrazněno, že byl vystaven na místě, kde zemřel jeho otec. Proto byl vyhlášen nový konkurz, do kterého se přihlásili jiní architekti, a carovi se nakonec jeden z projektů zalíbil.

Chrám byl spolu s Kazaňským chrámem od svého vzniku ve vlastnictví státu, neboť se jednalo o svatostánek mimořádného významu. Původně ani nebyl koncipován jako místo pro návštěvníky ve velkém počtu, ale jako místo, kde se konaly bohoslužby na památku Alexandra, a jako místo, kde se denně kázalo.

Náboženský význam měl ještě dlouho po socialistické revoluci, zavřený pro věřící byl až v roce 1930. Během druhé světové války se do budovy odkládala mrtvá těla těch, kteří zahynuli při blokádě města. Později se stal skladem dekorací Malého operního divadla.

Velmi důležitý byl pro chrám rok 1961, kdy byl v kopuli hlavní věže objeven německý nevybuchlý granát z války. Komplikovanou operací se podařilo granát odstranit a neporušit při tom budovu. Od 70. let minulého století je chrám pod ochranou památkové péče a během 80. a 90. let proběhla velká rekonstrukce a od roku 1997 (přesně 90 let od vysvěcení) je opět přístupný veřejnosti. V současné době zde už opět probíhají kázání.

Architektura

Chrám je vystavěn na čtvercovém půdorysu, má 5 věží, které jsou rozmístěny asymetricky a 4, které stojí na rozích budovy. Zvláštností je, že nejvyšší věž nemá klasickou kopuli, ale je ve tvaru komolého jehlanu. Věže dokonce nemají ani stejnou fasádu – některé jsou pozlacené a jiné smaltové.

Hlavní věž se tedy směrem nahoru zužuje a na stranách je možné pozorovat speciálních osm podlouhlých oken, která jsou díky „ruskému stylu“ ohraničena výstupky ve tvaru ruské čelenky. Pod vrcholem jsou výklenky s malými okénky.

Úplně nahoře je také architektonicky zajímavý arkýř, na nějž navazuje cibulovitá kopule s křížem. Na každém ze čtyř rohů chrámu se tyčí cibulovitá věž. Fasáda obsahuje různé mozaiky zobrazující Krista i další světce.

Interiér chrámu

Uvnitř chrámu se nachází na ploše 7065 metrů čtverečních úchvatná mozaika. Ta patří mezi největší v celé Evropě. Za to, aby mohly vytvořit interiéry chrámu, bojovaly významné italské a německé firmy. Většina je však vytvořena ruskými autory.

Na stěnách můžete obdivovat výjevy z Písma svatého, které zobrazují život Ježíše Krista od narození až po ukřižování. Kromě toho se zde nachází více než 200 ikon mučedníků a apoštolů. Nejvýznamnějšími místy jsou ale na východní straně oltář s obrovským zobrazením Krista a na západní straně místo, kde byl smrtelně raněn car. V chrámu se jako ve všech pravoslavných kostelích konají různé koncerty a další kulturní akce.

Praktické informace (2016)

Chrám se nachází na břehu kanálu Gribojedova, kam se nejlépe dostanete metrem na stanici Něvskij prospekt, odtud pak východem směr kanál Gribojedova. Otevřeno je každý den kromě středy od 10:30 do 18:00. V letních měsících probíhají večerní kulturní programy od 18 hodin.

Cena za individuální prohlídku činí 250 rublů pro dospělého. I zde existuje systém slev a naopak je možné si zaplatit i doplňkové služby. Chrám Spas na Krovi patří mezi tzv. povinná místa, která by měl každý návštěvník Petrohradu vidět. Vzhledem k jeho monstróznosti ho určitě nepřehlédnete a bude vás lákat obejít celou budovu, neboť z každé strany je pohled trochu jiný, ale vždy úchvatný.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/chram-spas-na-krovi/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024