Muzeum dělostřelectva v Petrohradu: řadí se mezi největší a nejvýznamnější muzea Ruska

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5991x

Muzeum dělostřelectva patří mezi největší a nejvýznamnější muzea tohoto typu na území celého Ruska.

Ruská vojenská historie je velmi bohatá a pro samotné Rusy je otázkou cti. Každý žák základní školy se učí, že Moskva nikdy nebyla žádným cizím vojskem dobyta. Ani v současné relativně klidné době není pojem obrana národa pojmem prázdným.

Na historii Ruska, jako velmi úspěšné a nedobytné velmoci, se klade ohromný důraz, o čemž svědčí i množství různých vojenských muzeí. Jenom na území Petrohradu jsou taková muzea tři, každé je nějakým způsobem specializováno.

Muzeum dělostřelectva

Muzeum dělostřelectva, oficiálně nazvané Muzeum dělostřelectva, ženijních a spojovacích vojsk v Petrohradu patří mezi největší a nevýznamnější muzea tohoto typu na území celého Ruska.

Celková výstavní plocha muzea je větší než 17000 m2 a v expozicích se ve 13 sálech nachází hlavně exponáty různých typů kanónů, chladné i palné zbraně, vojenská ženijní a spojovací technika, dále pak uniformy, portréty vojevůdců a různé historické medaile a vyznamenání z období od 14. do 20. století.

Tyto obrovské sbírky obsahující mnoho různých druhů zbraní patří mezi nejslavnější expozice zbraní na celém světě. Lákadlem pro turisty je zejména jeden z centrálních sálů, který je věnován celosvětově proslulému ruskému rodákovi, M. T. Kalašnikovovi. Muzeum také intenzivně spolupracuje s obdobnými kulturními institucemi po celém světě.

Historie muzea

Za oficiální datum založení se pokládá 29. srpen 1703, kdy car Petr I. nařídil vybudovat přímo v Petropavlovské pevnosti speciální místo, kde budou umístěny staré zbraně. Nejprve se jednalo o dřevěnou stavbu, později byla přestavěna na cihlovou.

Do místa zvaného Ceuchhaus (odvozeno od německého výrazu Zeug Haus = Dům zbraní) bylo převezeno velké množství zbraní majících historickou hodnotu jako paměť na věčnou slávu. Významným se stal rok 1872, kdy se v rámci oslav 200 let od narození Petra Velikého muzeum zúčastnilo Polytechnické výstavy v Moskvě, kde jej veřejnost hodnotila jako jedno z nejbohatších muzeí, čímž se dostalo do povědomí širokého spektra obyvatel.

Už v tehdejší době se jednalo o jedinečné muzeum, neboť obsahovalo ucelenou sbírku zbraní od těch historických až po 19. století. Budova několikrát změnila svůj název, ten současné se používá od roku 1965, kdy do sbírek byly zařazeny exponáty z oblasti spojovací techniky. V roce 1991 sem byly přemístěny některé exponáty z Polska, z Muzea M. I. Kutuzova.

Zajímavé sbírky

Sbírky jsou rozděleny podle jednotlivých období a podle druhu zbraní. Můžeme tedy obdivovat např. děla používaná do poloviny 19. století a v dalších expozicích až do období 2. světové války. Dále pak jsou v muzeu raketové zbraně a historie ženijních vojsk seřazena podle historických období.

Sbírky obsahují i historii spojovacích vojsk, speciální sál věnovaný Kalašnikovovi a zbraně západní Evropy z 15.–17. století i historii vojenských škol v Rusku. Větší zbraně jsou umístěny na dvoře areálu. Kromě těchto dlouhodobých výstav je možné navštívit i mnoho dočasných expozic, které se v této rozlehlé budově konají.

Praktické informace (2016)

Areál muzea se nachází nedaleko stanice metra Gorkovskaja naproti Petropavlovské pevnosti. Otevírací doba je od středy do neděle vždy od 11 do 18 hod. Vstupenky se prodávají do 17 hod. Poslední čtvrtek v měsíci je sanitární den.

Vstupenka pro dospělého cizince stojí cca 400 rublů, žáci a studenti platí cca 250 rublů. Příplatek za fotografování činí cca 150 rublů. Mnoho návštěvníků má vstup zdarma, týká se to třeba dětí do sedmi let, invalidů po předložení průkazu a je uznáváno poměrně dost dalších průkazů. Vedení muzea nabízí také komentované prohlídky.

Další nabídky muzea

Tak jako ostatní kulturní instituce i tato nabízí mnoho programů pro návštěvníky. Vážní zájemci si mohou půjčit v muzejní knihovně různé publikace (většinou ale pouze v ruštině), mohou se podívat do archívu výstav a samozřejmostí jsou vzdělávací programy pro děti.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-delostrelectva-v-petrohradu/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024