Kunstkamera: největší ruské muzeum antropologie a etnografie

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7701x

Kunstkamera je významné muzeum v samém centru Petrohradu.

Kunstkamera je významné muzeum v samém centru Petrohradu. Slovo je odvozeno do německého „Kunstkammer“, což v překladu znamená umělecká místnost. Bylo sice založeno původně pouze jako muzeum animozit, ale v současné době se jedná o největší ruské muzeum antropologie a etnografie.

Sídlí v ohromné reprezentativní budově přímo na břehu řeky Něvy naproti Zimnímu paláci a nabízí obrovské sbírky ukazující historii různých národů.

Historie muzea

Muzeum bylo založeno roku 1714 samotným carem Petrem Velikým a patří mezi nejstarší etnografická muzea světa. Aby však mělo nějaké reprezentativní prostory, musela být nejprve postavena nepřehlédnutelná barokní stavba. Už od počátku muzeum nesloužilo pouze vědcům Akademie věd, ale stalo se i významným centrem kultury.

Působili zde největší ruští vědci v čele s Lomonosovem. Ve 30. letech 19. století už existovalo v rámci Kunstkamery 7 samostatných muzeí. Velkého rozšíření sbírek se dočkalo během oslav dvousetletého výročí založení v roce 1914. Jednalo se o velkou událost, kterou navštívil sám car Mikuláš. V současné době neslouží pouze jako muzeum, ale i jako jedno z hlavních center ruské Akademie věd.

Sbírky muzea

Muzeum sídlí v šestipodlažní budově, kde na každém podlaží můžete najít mnoho zajímavostí. V přízemí se nachází pouze obchody, kavárna a šatna. V prvním patře je možné navštívit expozice „Severní Amerika, Japonsko, Afrika, historie budovy Kunstkamery a pitevna“.

Ve druhém patře se nacházejí expozice „Blízký a Střední Východ, Čína, Mongolsko, Korea, Indočína, Indie a Indonésie“ či první speciální kolekce Kunstkamery. Třetí patro je věnováno Lomonosovovi a Akademii věd 18. století. Ve čtvrtém patře se nalézá první observatoř Akademie věd a v nejvyšším podlaží pak obrovský globus.

Speciální sbírky

Jak název i popis naznačuje, v budově jsou hlavně etnografické sbírky z různých částí světa, ale nejen to. V 18. století bylo v podstatě nemožné zabývat se v Rusku anatomií, neboť pravoslavná církev považovala jakoukoli manipulaci s mrtvými těly za hřích.

Nicméně Petr Veliký byl velmi moderní car ovlivněný západní Evropou, tak nechal vybudovat první pitevnu nejprve v nemocnici, později právě v budově Kunstkamery. V minulosti zde probíhala dramatická představení, kdy lékař položit mrtvé tělo na stůl a za zvuků hudby i tajemné atmosféry před diváky prováděl pitvu.

Další sbírka, která určitě stojí za připomenutí, je ve druhém patře a ukazuje část prvních speciálních kolekcí anomálií. Můžete zde vidět různá exotická zvířata, ryby, plazy či hmyz. Výstava ukazuje speciální faunu z celého světa. Z důvodu mimořádného zájmu o anatomii cara Petra Velikého zde můžete vidět i různé anomálie z oblasti lidského těla. Veškeré sbírky v této expozici jsou z období vlády tohoto cara.

Velmi zajímavý je též globus vytvořený v 17. století, který roku 1717 dostal darem car Petr Veliký.

Praktické informace (2016)

Muzeum se nachází přímo na břehu řeky Něvy, kdy nejbližší stanicí metra je Admiraltělskaja. Od ní se dá buď využít autobusové či trolejbusové linky, ale procházka kolem Zimního paláce přes řeku Něvu má také své kouzlo.

Otevírací doba je každý den kromě pondělí a některých státních svátků od 11 do 17 hodin. Jednou za měsíc (většinou poslední úterý) je sanitární den. Vstupenka bez jakékoli slevy pro dospělého stojí 250 rublů. Budova není bezbariérová.

Tak jako každé ruské muzeum nenabízí pouze prohlídky, i Kunstkamera má své programy. Je možné zúčastnit se například speciálních prohlídek pro děti, probíhají zde různé koncerty a festivaly. Velmi významné jsou přednášky a prezentace organizované Akademií věd Ruské federace, které mají renomé nejen v Rusku. Samozřejmostí je knihovna i mnoho informací v elektronické podobě.

Muzeum Kunstkamera je pro opravdové „fajnšmekry“. Nejedná se o klasické muzeum, které ukazuje ruskou kulturu, ale o něco speciálního, co nenajdete nikde jinde na světě. Na prohlídku je třeba si rezervovat několik hodin, neboť sbírky jsou rozsáhlé a jsou vhodné i pro děti, které určitě zaujmou exotická zvířata.

Dospělí se pak mohou zamyslet nad smyslem a rychlostí života v pitevně, která svou výjimečností přitahuje návštěvníky z celého světa. Pokud máte několik hodin volna, určitě toto místo navštivte. V žádném případě se ale nevyplatí návštěva jen proto, abyste si udělali čárku za návštěvu dalšího muzea. Je třeba si exponáty pořádně prohlédnout a vychutnat.

Osobnost Michaila Vasiljeviče Lomonosova

Mluvíme-li o muzeu Kunstkamery, není možné nezmínit se o M. V. Lomonosovovi. Asi každý zná univerzitu v Moskvě, která nese jeho jméno, ale možná ne každý ví, kdo to byl. Jedná se tedy o prvního ruského vědce světového významu, který žil v 18. století.

Byl to slavný fyzik a chemik. Mezi jeho nejvýznamnější objevy patří např. molekulárně kinetická energie a některé fyzikální zákony, které daly podnět k založení termodynamiky. Položil základy optiky a zabýval se astronomií, geografií, ale i historií a dalšími obory.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kunstkamera/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024