Nábřeží v Petrohradu: kouzelné procházky, romantická zákoutí a hodně památek

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5611x

Procházky po nábřeží v Petrohradu patří mezi povinnosti každého návštěvníka.

Procházky po nábřežích jsou poslední dobou velmi oblíbené. Po celém světě stále vznikají nové a nové pěší zóny, stezky pro cyklisty či pro in-line bruslaře. Hlavně v letním období jsou tyto procházky místem, kde není tak nesnesitelné horko a kde se aspoň částečně dá vyhnout hluku a zmatku centra velkoměsta.

V Rusku se tento trend také velmi rychle rozvíjí a nejen turistická centra budují více či méně honosné nábřežní promenády. V podstatě v každém větším ruském městě se můžete procházet po nekonečných nábřežích, ale v Moskvě nebo v Petrohradu, které jsou mezi turisty nejoblíbenější, jsou tyto promenády reprezentativnější než kdekoli jinde.

Nábřeží v Petrohradu

Procházky po nábřeží v Petrohradu patří mezi povinnosti každého návštěvníka. Názvy nábřeží však mohou být docela matoucí, neboť městem sice protéká řeka Něva, ale ta má mnoho přítoků a různých ramen a kanálů, proto není vždy úplně jasné, po jakém nábřeží se právě procházíte.

Ulic s názvem „naberežnaja“ = nábřežní najdeme asi 50. Ne nadarmo se proto Petrohradu někdy říká Benátky severu. To, jestli jdeme po nábřeží vlastní Něvy nebo podél přítoku, ramene či kanálu, je v podstatě jedno, neboť důležitější je, jaké architektonické skvosty si můžeme prohlížet.

A město skutečně oplývá tím nejlepším z architektury. Ne všechny promenády vznikly jenom proto, aby se turisté mohli kochat nádhernými výhledy, ale hlavním problémem byly povodně a rozlévání vody mimo koryta. V minulosti tedy byla nábřeží z větší části zpevňována dřevem a vápencem, což se ukázalo jako neefektivní, tak v současné době jsou veškerá nábřeží žulová.

Ložiska žuly jsou totiž všude v okolí. Pokud máte zájem vidět to nejzajímavější z nábřeží, pak si na tuto prohlídku vyhraďte celý den. A jestliže preferujete romantickou procházku, pak nevhodnější je večerní doba, kdy budete potkávat mnoho zamilovaných párů.

Východní část města

Pokud půjdete na procházku podél řeky z východu na západ, pak první nábřeží je Říjnové nábřeží (Oktobrskaja naberežnaja), které je dlouhé cca. 20 km a je umístěno na pravém břehu Něvy. To však začíná až za hranicemi města a není příliš bohaté na památky a na výhledy.

Památky jsou umístěny blíže k centru. Zajímavější je až nábřeží Maxmiliána Robespiérre pojmenované po slavném francouzském revolucionáři. Na něm se nachází např. muzeum Obětí politických represí, nebo pomník Anny Achmatové. U něj už pomalu začíná centrum města a ty nejzajímavější pohledy.

Centrální nábřeží

Jednou z centrálních promenád podél Něvy je nábřeží Petra, pojmenované samozřejmě po zakladateli města caru Petru Velikém. Na této promenádě se nachází např. domek Petra Velikého a kotvil zde i slavný křižník Aurora, který je ale „dlouhodobě v opravě“.

Půjdete-li dále podél řeky na východ, dojdete na krásné nábřeží nazvané po generálu Kutuzovovi, jenž se proslavil v tzv. Vlastenecké válce s Napoleonem. Tam můžete obdivovat nádherné budovy bývalých aristokratů i dům samotného Kutuzova.

Nejkrásnější pohledy a otevírací mosty jsou hlavně z další části nábřežní promenády nazvané Kronverská. Ta vede kolem zoologické zahrady a Muzea dělostřelectva. Kromě toho je v noci možné obdivovat úžasnou podívanou otvíraní mostů.

Nejznámější a zároveň nejvíce navštěvováno je Palácové nábřeží, na kterém se nachází jedno z nejslavnějších muzeí světa Ermitáž nebo Ruské muzeum. V okolí se nacházejí největší skvosty ruské a možná i světové architektury. Tato nábřeží bylo vystavěno na začátku 18. století, kdy se na něm nacházelo zimní i letní sídlo cara Petra Velikého a domy jeho blízkých.

Název Palácové nábřeží se však objevil až roku 1762, kdy byl postaven Zimní palác. Okolí nábřeží a celé Palácové náměstí nechal postavit později car Mikuláš.

Mýty a legendy spojené s petrohradskými nábřežími

Jelikož se jedná o mimořádně oblíbená místa nejen turistů, ale i místních obyvatel, obsahující romantická zákoutí, lákají promenády k různým mýtům a legendám. Jedna z pověstí např. praví, že sfingy na Univerzitním nábřeží jsou živá zvířata.

Podle některých mají po ránu přátelský výraz, zatímco večer se tváří rozzlobeně. Tyto sfingy jsou však celkově opředeny mystikou, neboť byly přivezeny z Egypta z míst, kde byli pohřbíváni faraoni. Údajně nosí prokletí, neboť byly vyrvány z područí zesnulého faraona, který tím přišel o svůj klid.

Jako důkaz se uvádí, že jakmile byly přivezeny do Ruska, stalo se v carské rodině mnoho tragédií. Tou největší bylo zavraždění Pavla I. svým synem Alexandrem.

Jiné legendy se váží k sochám griffonů (mýtických bytostí s tělem lva a hlavou orla), které milují, když je pohladíte a při tom se jim díváte do očí. Potom vám rády splní téměř každé přání. A třeba Admirálské nábřeží je údajně plné pozitivní energie. Po procházce na tomto místě se ztrácejí neduhy a deprese. Tuto teorii potvrzují petrohradské vlaštovky, které vždy na jaře přilétají nejprve právě sem.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nabrezi-v-petrohradu/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024