Ruské muzeum v Petrohradě: navštivte jednu z největších sbírek ruského umění na světě

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 9192x

Vlastní muzeum bylo oficiálně otevřeno 19. 3. 1898.

Rusové jsou nejen velmi hrdý, ale také mimořádně kulturní národ. Dali světu takové skvosty jako ruský balet, cirkus, ale hlavně mimořádné výtvarné umění. V každém větším městě se nachází nějaké ruské muzeum, což znamená, že veškeré obrazy, ikony nebo díla sochařů jsou výhradně od ruských autorů. Jako je v Moskvě Treťjakovská galerie, je v Petrohradu Ermitáž nebo Ruské muzeum.

Muzeum v samém centru města se do roku 1917 jmenovalo Ruské muzeum cara Alexandra III., nyní je oficiálně nazváno Státní ruské muzeum. Obsahuje jednu z největších sbírek ruského umění na světě. Sbírky jsou uloženy na několika místech – hlavní budovou je Michailovský palác, dále můžete navštívit Michailovský zámek, Mramorový palác, Stroganovský palác a Letní palác Petra I.

Pod správu muzea patří i několik parků a dalších menších budov. Podle sčítání v roce 2015 muzeum obsahovalo více než 410 000 exponátů, hlavně obrazů, soch, mincí a dalších ruských výtvorů včetně archivních materiálů.

Historie muzea

Vlastní muzeum bylo oficiálně otevřeno 19. 3. 1898. Exponáty byly dodávány hlavně z Výtvarné akademie a z Ermitáže, potažmo ze Zimního paláce. Mnoho obrazů bylo původně v Alexandrovském paláci a některé byly darovány ze soukromých sbírek.

Po revoluci v roce 1917 rostl počet exponátů obrovským tempem díky Státnímu muzejnímu fondu. V této době vznikla i nová expozice moderního umění. Postupně vznikaly další a další expozice, až se dostaneme k současnému počtu exponátů.

Michailovský palác

Ačkoli muzeum vlastní několik budov, které obsahují expozice, nejvýznamnější je právě Michailovský palác. Ten byl postaven v první polovině 19. století v samém srdci města v empírovém slohu. Palác spolu s náměstím a ulicí nese název po Michailovi Pavlovičovi synovi cara Pavla I.

Palác je impozantní, tak jako všechny ostatní budovy postavené na základě příkazu cara. Kromě hlavního korpusu jsou v budově ještě dvě křídla. Tento čtyřpatrový palác byl postaven těmi nejlepšími architekty a staviteli počátku 19. století. Jak bylo v Petrohradu zvykem, byli o pomoc požádáni odborníci z Itálie a z Francie.

Návštěvníci mohou přijít na prohlídku každý den kromě úterý od 10:00 do 18:00 s výjimkou čtvrtka, kdy je otevřeno od 13 do 21 hodin (2016). Palác se nachází nedaleko stanice metra Něvskij prospekt na okraji velkého Michailovského sadu.

Zajímavé sbírky muzea

Sbírky jsou rozděleny jako v jiných ruských muzeích podle svého stáří. Nejstarší jsou z 15. století, kdy se jedná zejména o pravoslavné ikony. Další významnou součástí je ohromná sbírka výtvarného umění 18. a první poloviny 19. století.

To jsou hlavně portréty, ale tato expozice obsahuje i slavný Brulovův obraz „Poslední den Pompejí“. Dále můžete navštívit expozici výtvarného umění od druhé poloviny 19. století do 21. století. V této ohromné expozici můžete vidět jak obrazy z doby posledních carů, tak i určité prvky socialistického realismu.

Podle stáří jsou rozděleny i sochařské expozice. Mezi další významné sbírky patří např. numismatická sbírka nebo rytiny či kresby. Můžete zde obdivovat dekorativní umění nebo mimořádnou sbírku národního umění. Nacházejí se zde i velmi moderní výtvory, z nichž asi nejznámější je vyobrazení Marylin Monroe s medvědem. Překrásná je i expozice fotografií.

Praktické informace (2016)

V tomto muzeu existuje stále ještě rozdíl v ceně vstupenky pro občany Ruské federace a Běloruska na straně jedné a pro zahraniční návštěvníky na straně druhé. Základní cena pro cizince je do Michailovského paláce 450 rublů. Ostatní paláce jsou v jiném místě města a platí se do nich vstupné zvlášť.

Cena se pohybuje od 150 do 300 rublů. Slevy mají studenti a existují zvýhodněné nabídky na více vstupů. Ti, kteří se o výtvarné umění zajímají, nezvládnou projít celé muzeum za jeden den.

Kromě Michailovského paláce můžete navštívit ještě další expozice. Ty jsou většinou dočasné, hlavní exponáty se nacházejí právě v tomto paláci. Stojí za to navštívit Michailovský zámek, kde se ale výstavy mění. V dalších budovách muzea probíhají výstavy většinou půl roku a poté se téma změní.

Většinou jsou věnovány některému z umělců nebo panovníků, který má v uvedeném období nějaké výročí. V muzeu se stále něco děje, probíhají zde různé festivaly, soutěže a vzdělávací akce pro žáky a studenty.

Pokud jste milovníci výtvarného umění, pak si vyhraďte na prohlídku muzea celý den. Jedná se o velmi rozsáhlý komplex s ukázkami toho nejlepšího, co ruské umění nabízí. I když ale nejste velcí obdivovatelé historie, určitě najdete některé exponáty, které vám učarují.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ruske-muzeum/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024