Ruské muzeum v Petrohradě: navštivte jednu z největších sbírek ruského umění na světě

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 6939x

Vlastní muzeum bylo oficiálně otevřeno 19. 3. 1898.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do PetrohraduZobrazit zájezdy

Rusové jsou nejen velmi hrdý, ale také mimořádně kulturní národ. Dali světu takové skvosty jako ruský balet, cirkus, ale hlavně mimořádné výtvarné umění. V každém větším městě se nachází nějaké ruské muzeum, což znamená, že veškeré obrazy, ikony nebo díla sochařů jsou výhradně od ruských autorů. Jako je v Moskvě Treťjakovská galerie, je v Petrohradu Ermitáž nebo Ruské muzeum.

Muzeum v samém centru města se do roku 1917 jmenovalo Ruské muzeum cara Alexandra III., nyní je oficiálně nazváno Státní ruské muzeum. Obsahuje jednu z největších sbírek ruského umění na světě. Sbírky jsou uloženy na několika místech – hlavní budovou je Michailovský palác, dále můžete navštívit Michailovský zámek, Mramorový palác, Stroganovský palác a Letní palác Petra I.

Pod správu muzea patří i několik parků a dalších menších budov. Podle sčítání v roce 2015 muzeum obsahovalo více než 410 000 exponátů, hlavně obrazů, soch, mincí a dalších ruských výtvorů včetně archivních materiálů.

Historie muzea

Vlastní muzeum bylo oficiálně otevřeno 19. 3. 1898. Exponáty byly dodávány hlavně z Výtvarné akademie a z Ermitáže, potažmo ze Zimního paláce. Mnoho obrazů bylo původně v Alexandrovském paláci a některé byly darovány ze soukromých sbírek.

Po revoluci v roce 1917 rostl počet exponátů obrovským tempem díky Státnímu muzejnímu fondu. V této době vznikla i nová expozice moderního umění. Postupně vznikaly další a další expozice, až se dostaneme k současnému počtu exponátů.

Michailovský palác

Ačkoli muzeum vlastní několik budov, které obsahují expozice, nejvýznamnější je právě Michailovský palác. Ten byl postaven v první polovině 19. století v samém srdci města v empírovém slohu. Palác spolu s náměstím a ulicí nese název po Michailovi Pavlovičovi synovi cara Pavla I.

Palác je impozantní, tak jako všechny ostatní budovy postavené na základě příkazu cara. Kromě hlavního korpusu jsou v budově ještě dvě křídla. Tento čtyřpatrový palác byl postaven těmi nejlepšími architekty a staviteli počátku 19. století. Jak bylo v Petrohradu zvykem, byli o pomoc požádáni odborníci z Itálie a z Francie.

Návštěvníci mohou přijít na prohlídku každý den kromě úterý od 10:00 do 18:00 s výjimkou čtvrtka, kdy je otevřeno od 13 do 21 hodin (2016). Palác se nachází nedaleko stanice metra Něvskij prospekt na okraji velkého Michailovského sadu.

Čtení: Zájezdy do Ruska – srovnání a doporučení

Zajímavé sbírky muzea

Sbírky jsou rozděleny jako v jiných ruských muzeích podle svého stáří. Nejstarší jsou z 15. století, kdy se jedná zejména o pravoslavné ikony. Další významnou součástí je ohromná sbírka výtvarného umění 18. a první poloviny 19. století.

To jsou hlavně portréty, ale tato expozice obsahuje i slavný Brulovův obraz „Poslední den Pompejí“. Dále můžete navštívit expozici výtvarného umění od druhé poloviny 19. století do 21. století. V této ohromné expozici můžete vidět jak obrazy z doby posledních carů, tak i určité prvky socialistického realismu.

Podle stáří jsou rozděleny i sochařské expozice. Mezi další významné sbírky patří např. numismatická sbírka nebo rytiny či kresby. Můžete zde obdivovat dekorativní umění nebo mimořádnou sbírku národního umění. Nacházejí se zde i velmi moderní výtvory, z nichž asi nejznámější je vyobrazení Marylin Monroe s medvědem. Překrásná je i expozice fotografií.

Praktické informace (2016)

V tomto muzeu existuje stále ještě rozdíl v ceně vstupenky pro občany Ruské federace a Běloruska na straně jedné a pro zahraniční návštěvníky na straně druhé. Základní cena pro cizince je do Michailovského paláce 450 rublů. Ostatní paláce jsou v jiném místě města a platí se do nich vstupné zvlášť.

Cena se pohybuje od 150 do 300 rublů. Slevy mají studenti a existují zvýhodněné nabídky na více vstupů. Ti, kteří se o výtvarné umění zajímají, nezvládnou projít celé muzeum za jeden den.

Kromě Michailovského paláce můžete navštívit ještě další expozice. Ty jsou většinou dočasné, hlavní exponáty se nacházejí právě v tomto paláci. Stojí za to navštívit Michailovský zámek, kde se ale výstavy mění. V dalších budovách muzea probíhají výstavy většinou půl roku a poté se téma změní.

Většinou jsou věnovány některému z umělců nebo panovníků, který má v uvedeném období nějaké výročí. V muzeu se stále něco děje, probíhají zde různé festivaly, soutěže a vzdělávací akce pro žáky a studenty.

Pokud jste milovníci výtvarného umění, pak si vyhraďte na prohlídku muzea celý den. Jedná se o velmi rozsáhlý komplex s ukázkami toho nejlepšího, co ruské umění nabízí. I když ale nejste velcí obdivovatelé historie, určitě najdete některé exponáty, které vám učarují.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Rusko (Petrohrad)

Čarokrásný Petrohrad

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Petrohradu

Zobrazit aktuální zájezdy do Petrohradu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. lednaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ruske-muzeum/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2021