Bolšoj gostinyj dvor a nakupování v Petrohradě: obchodní centra i specializované prodejny

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11334x

Nejslavnější obchodní dům města je právě „Bolšoj gostinyj dvor“, který díky své poloze nemůže minout žádný návštěvník centra města.

Petrohrad tak jako každé velké město v Evropě nabízí k nákupu prakticky všechno. Nachází se zde mnoho malých obchůdků se suvenýry nebo s potravinami, ale můžeme nalézt i spoustu supermarketů a ohromných obchodních center. Tato centra jsou většinou ve vlastnictví ruských firem, tak se velmi zřídka setkáte s mezinárodním řetězcem, který je rozšířený v rámci Evropské Unie.

Co si můžete v Petrohradě pořídit?

Dávno pryč jsou doby, kdy ruské obchody byly prázdné. Nyní je na pultech úplně všechno, záleží pouze na finančních možnostech nakupujícího. Ačkoli jsou proti Ruské federaci uvaleny ekonomické sankce, seženete tam zboží z celého světa.

Převažují však značky z Ruska nebo ze spřátelených zemí. Na různých místech můžete kupit typické ruské suvenýry, jako jsou např. „matrjošky“ – na první pohled jedna panenka, ve které jsou ale menší a menší panenky. Nejznámější ruský „suvenýr“ je ale vodka.

Existuje spousta vodka shopů a desítky druhů vodky koupíte v každém supermarketu i v malých potravinách. Je však potřeba dávat si pozor na kvalitu. Levné vodky většinou nejsou moc dobré.

Obchodní centra

Obchodní centra fungují obdobně jako ta v Evropě. Jen vás možná překvapí velké množství pracovníků ochranky. Většinou v přízemí bývají obrovské potraviny a v patrech všechno ostatní. Velmi populární jsou třeba hračky nebo drogerie.

Platí však to samé jako u potravin – seženete výrobky slavných značek, které jsou však dost drahé, ale převažují ruské výrobky. Samozřejmě ceny v obchodních domech jsou nižší než ceny v butikách a specializovaných prodejnách. Ale díky současnému (březen 2016) kurzu rublu není v Rusku pro Čechy zvlášť draho.

Mezi nejvýznamnější obchodní centra patří třeba Moskevský obchodní dům na Moskevské třídě nebo „Bolšoj gostinyj dvor“ přímo na Něvské třídě.

Nejslavnější obchodní dům Petrohradu – Bolšoj gostinyj dvor

Nejslavnější obchodní dům města je právě „Bolšoj gostinyj dvor“, který díky své poloze nemůže minout žádný návštěvník centra města. Toto historické obchodní centrum je pro obyvatele města tím, čím je pro Moskvany GUM a pro Pražany třeba Bílá Labuť.

Nejstarší petrohradský obchodní dům je ale v porovnání s těmi českými o hodně starší. Budova je zapsána na seznam UNESCO a první zmínka o ní je z roku 1748. V současné době se nacházejí obchody na ploše 13000m2 z celkové plochy budovy 78000m2. Přímo do areálu vede východ ze stanice metra Gostinyj dvor. Otevírací doba je každý den od 10 do 22 hodin.

Historie obchodních domů

Hned po založení města vznikala na tehdejší dobu velká obchodní centra, neboť město bylo stavěno na zelené louce a všude byl dostatek prostoru. První obchodní dům stál u Zeleného mostu, ale při požáru v roce 1738 lehl popelem.

Proto bylo potřeba postavit nový obchodní dům blíže k centru města. V roce 1748 nařídila carevna Kateřina postavit největší obchodní centrum Ruska, což se o několik let později podařilo. Jedná se tedy o klasicistní sloh.

Pro zajímavost, v roce 1840 to bylo jedno z prvních míst v Rusku, kam byl zaveden plyn. Od roku 1948 je budova ruskou národní kulturní památkou. V letech 1955–1967 proběhla velká rekonstrukce, kdy budova získala současný vzhled.

Po změnách v ruské ekonomice v 90. letech minulého století koupila celou budovu nově vzniklá akciová společnost. Obchodní dům si udržel svoji pozici nejslavnějšího obchodního centra města. Podle statistik se zde prodávají výrobky více než 3000 společností.

Ve druhém patře byla v roce 1998 slavnostně otevřena Galerie špičkové módy, kam je možné se podívat. Galerie se otvírá až v 11 hodin. Lípy, které stojí před budovou, byly vysazeny na počátku 21. století. Kromě toho, že se zde dá nakupovat, konají se zde i různé módní přehlídky nebo si můžete nechat třeba opravit hodinky, šperky či jenom vyměnit ulomený podpatek.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bolsoj-gostinyj-dvor-a-nakupovani/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024