Památník hrdinným obráncům Leningradu: velkolepý monument na počest obránců města

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 6715x

Tento velkolepý monument vznikl na počest obránců města Leningradu.

Tento velkolepý monument vznikl na počest obránců města Leningradu, což je starý název současného Petrohradu. Po socialistické revoluci bylo město přejmenováno podle vůdce této revoluce, Vladimíra Lenina. Od 90. let 20. století dostalo opět název po svém zakladateli, Petru Velikém.

Dne 1. 9. 1939 začala oficiálně Druhá světová válka napadením Polska. V Rusku se však používá pojem Velká vlastenecká válka, která začala napadením Sovětského Svazu 21. 6. 1941. Jako Den vítězství (konec války) je považován 9. květen 1945.

V průběhu války bylo město obléháno německou armádou, ale do centra němečtí vojáci nikdy nevstoupili. Jejich strategií bylo nechat obyvatele vyhladovět. Jedinou možností, jak získat potraviny, byla v zimě cesta přes zamrzlé Ladožské jezero. Tato operace vešla do dějin jako blokáda Leningradu.

Historie památníku

Památník byl postaven v letech 1974–1975 a se svou výškou 48 metrů patří mezi dominanty celého regionu. Slavnostně byl otevřen při oslavě 30. výročí konce Druhé světové války. Hlavními stavebními materiály jsou bronz a žula. Ohromný žulový obelisk symbolizuje velkolepé vítězství ve Velké vlastenecké válce, kterou tehdejší Sovětský svaz vedl s fašistickým Německem v letech 19411945.

Téměř uprostřed obelisku se tyčí dvojice soch nazvaná „Vítězové“. Tyto sochy představují vojáka a dělníka, kteří ukazují jednotu národa resp. spojenectví města a fronty. Od obelisku na sever vede široké schodiště k pietnímu sálu nazvanému „Blokáda“. Tento sál je obehnán velkou betonovou zdí ve tvaru kruhu, která však nevede kolem dokola.

Je v ní mezera představující část prostoru kolem města, který nebyl kontrolován fašisty. Uprostřed sálu se nachází sousoší nazvané také Blokáda. Lidé jsou zde vyobrazeni téměř v životní velikosti. Autor se snažil ukázat hlavně tragické pocity obyvatel v nejhorším období ruské historie.

Moderní část památníku

Roku 1978 byl otevřen i podzemní pietní sál, ve kterém má nyní prostory Muzeum historie města. V něm je možné navštívit hlavně 12 výtvarných expozic, které zobrazují blokádu, a různé předměty z období Velké vlastenecké války. Je zde mimo jiné deska se jmény téměř 700 obránců města.

V sále svítí 900 světel ve tvaru svíce, která symbolizují 900 dní blokády. Pod svítilnami jsou názvy míst v okolí Petrohradu, ve kterých probíhaly boje. V současné době je zde i pamětní kniha, která obsahuje jména vojáků i obyčejných lidí, kteří položili životy za obranu Leningradu.

V tomto prostoru je možné zhlédnout desetiminutový dokumentární film o blokádě za doprovodu sedmé symfonie Šostakoviče.

Praktické informace

Památník se nachází na rohu náměstí Vítězství a Moskevské třídy. Nejjednodušeji se k němu dá dostat metrem na stanici „Moskovskaja“. Od stanice pak po Moskevské třídě kolem obchodního domu. Přímo k muzeu vede pod náměstím podchod a dokonce i automobilová doprava je vedena pod zemí. V případě návštěvy významné osobnosti nebo při speciálních vzpomínkových aktech se pro veřejnost zavírá celé náměstí.

Jako každé pietní místo je monument umístěn na klidném místě a všichni návštěvníci respektují jeho specifika. Jako ve většině ruských památek je zavíracím dnem středa a tento památník je zavřený i každé poslední úterý v měsíci.

Místo není přeplněné turisty a vzhledem k jeho velikosti je možné ho bez problémů navštívit i v odpoledních hodinách. Fronty se zde většinou netvoří. Problém může vzniknout v období kolem 9. května, což je pro Rusy zřejmě nejvýznamnější den v roce – Den vítězství nad fašismem.

Vstupné

Do areálu je vstup zdarma. Je však naprosto nezbytné dodržovat stanovená pravidla. V případě nerespektování piety můžete být vykázáni. V místě se pohybuje množství bezpečnostních pracovníků. Vstupné do expozic je pro dospělého 150 rublů s tím, že ve speciálních dnech (např. 9. května) je vstup volný. To je ale areál zcela plný.

Význam památníku

Památník má pro Rusy naprosto zásadní význam. Většina ruských rodin během války přišla o některého ze svých členů a ve školách se na toto období klade obrovský důraz. Rusové stále vzpomínají na válku i na vítězství, které nazývají jako největší vítězství na světě.

V areálu můžete potkat velké množství školáků, kteří budou s velkým zájmem poslouchat výklad průvodce nebo učitele o tom, jak se žilo občanům města v období blokády. Pokud vás nebude rušit, můžete se také do výkladu zaposlouchat a zkusit tak pochopit ruské cítění a jejich vztah k Evropě.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pamatnik-hrdinnym-obrancum-leningradu/Doporučujeme z Ruska

Nejnovější z RuskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024