Škocjanské jeskyně: přírodní skvost součástí oblastního parku Škocjanske jame

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 38108x

Oblastní park Škocjanske jame s jeskyněmi a stezkou pro pěší

Vyberte si z našich zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Škocjanské jeskyně jsou také velmi bohaté na archeologické nálezy? Ty dokazují, že jeskyně byly osídlené již před 10 000 lety.

Škocjanské jeskyně jsou jednou z dvojice slavných jeskynních systému Slovinska, tou druhou je o trošku slavnější Postojná jeskyně. Obě ale bezesporu patří k nejvyhledávanějším přírodním krásám Slovinska.

Právě proto se tyto vápencové jeskyně, slovinsky Škocjanske jame, v roce 1986 ocitly na seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Škocjanske jame najdete na jihozápadě země v oblasti Kras, nedaleko města Koper a asi 5 km od Divače.

Celková délka jeskyní je 5 800 metrů a na jejím vzniku se podílela řeka Reka, tedy vlastně řeka jménem Řeka, která pramení pod slovinskou horou Snežnik. V jeskynním komplexu je dohromady 26 vodopádů a nespočet skvostných krasových útvarů. Se vstupem do podzemí je spojená i nižší teplota, proto počítejte zhruba s 12 °C a v místech, kde teče řeka Reka, může být opravdu chladno, teplota místy padá až k nule.

Zajímavostí je, že systematický speologický průzkum započal vcelku pozdě, až v roce 1840. Na objevení částí tohoto jeskynního systému se podílel i český důlní inženýr Anton Hanke. Po něm je také pojmenována jedna z hlavních částí jeskyně, Hankeho kanál. A teprve v roce 1959 byl do Škocjanských jeskyní zaveden elektrický proud.

K prohlídkám je zpřístupněna zhruba polovina podzemních prostor, které navštíví v průměru až 90 tisíc návštěvníků ročně.

Jak se do Škocjanských jeskyní dostat?

Jeskyně jsou součástí oblastního parku Škocjanske jame, do kterého patří tři malé vesničky, a to Betanja, Škocjan a Metavun, ve které jsou k dostání vstupenky do jeskyní.

Vstup do jeskyní je vzdálen asi 10 minut chůze od pokladny v údolí Globočak, Dolina Globočak slovinsky. Nemůžete to minout, poznáte to podle davů lidí, kteří čekají na průvodce.

Samotná prohlídka jeskynního systému trvá asi hodinu a půl. Do podzemí se dostanete pomocí 130 metrů dlouhého uměle vytvořeného tunelu. Zbytek je již dílem přírody.

Části Škocjanských jeskyní

Prvním místem, které spatříte ve Škocjanských jeskyní je Tiha jama, tedy jeskyně Ticha. Právě v těchto místech se turisté dělí do menších skupin podle jazyka, aby byl pro ně výklad srozumitelnější.

500 metrů dlouhá jeskyně Ticha byla objevena v roce 1904. Její krápníková výzdoba je poněkud skromná ve srovnání s Velikou Dvoranou.

Ve směru prohlídky pak následují jeskynní prostory pojmenované Ráj a Kalvárie, které vás také nijak neohromí, ale žádný strach, na to nejlepší se přece čeká…

Velkolepý prostor nazvaný Velký sál dosahuje výšky 30 metrů a délky 130 metrů. Najdete v něm všemi obdivovaný skvost – 250 tisíc let starý stalagnit obřích rozměrů, ale nejen to. Velkému sálu vévodí i Varhany. Útvar tvořený desítkami menších stalaktitů připomínajících píšťaly varhan. A když se na ně zaklepe, vydávají dokonce dutý zvuk.

Stačí popojít kousek a ucítíte ochlazení. To má na svědomí Reka. Na její vrub připadá i vstup do Šumící jeskyně (Šumeca jama), který vyhloubila. Za jeden z nejpůsobivějších prostor celého jeskynního systému je považována právě Šumeca jama, která je 300 metrů dlouhá, 60 metrů široká a na některých místech až 100 metrů vysoká.

Slavný Hankeho kanál objevený českým inženýrem navazuje na Cerknikov most, kterým nahradil most starý a starý most zase ten původní. Zbytky původní Kočičí lávky můžete zahlédnout těsně pod stropem jeskyně.

Ve Škocjanských jeskyních je toho k vidění ještě mnohem víc, například jeskynní útvary zvané Mísy nebo také Schmidtovu dvoranu a jiné.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Oblastní park Škocjanske jame

Ven z podzemí se dostanete pomocí lanovky. Až budete venku, neodcházejte. Prodlužte si výlet a po prohlídce podzemí se vyjdete na naučnou stezku (učna pot) Škocjanským parkem.

Pěší trasa dlouhá dva kilometry vede hlubokými propastmi Velika Dolina a Mala Dolina. Pomalou chůzi se po 10 minutách od recepce jeskyní dostanete i do vesničky Škocjan, kde jsou připraveny zrekonstruované venkovské stavby s dobovým nářadím a sbírkou předmětů z domácností z dob dávno minulých. Vstupné se neplatí, je v ceně vstupenky do jeskyně. Prohlédnout si můžete i historické mapy, které dokumentují objevování jeskyní.

Škocjanské jeskyně sice nemají takový věhlas jako sousední Postojná jeskyně, ale nejeden turista vám po prohlídce řekne, že Škocjanské jeskyně jsou ty lepší. Ale udělejte si názor na jeskyně zařazené mezi chráněné památky UNESCO sami.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 8. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/skocjanske-jeskyne/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024