Savica: nejznámější vodopád ve Slovinsku

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 38452x

Velmi fotogenický vodopád Savica

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Nejvyšší vodopád Slovinska měřil přes 130 metrů? Minulý čas proto, že po sesuvech půdy v roce 2008 se jeho výška snížila. K velikánům jistojistě patří i vodopád Boka o výšce 106 metrů, který najdete nedaleko Bovce.

Sice trochu ukryté v lese, ale za to velmi známé, ne-li nejznámější. To jsou vodopády Savica. Nachází se kousek od Bohinjského jezera. A hned po tomto jezeře jsou vodopády považovány za jednu z hlavních atrakcí v celé oblasti Bohinje, která se rozkládá na severozápadě Slovinska.

Ke slávě vodopádům dopomohl zajisté i France Prešeren. Romantický básník, který proslavil místo básní Křest na Savici. I když něco tak krásného se těžko utají, s básní nebo bez básně, každý chce vodopád vidět. Ze Slapu Savica, jak se mu ve slovinštině říká, se voda valí z výšky až 78 metrů. Jedním slovem jsou velkolepé, a proto zde platí dvojnásob, že mít s sebou fotoaparát se vyplatí.

Cestou necestou

K vodopádům se lze snadno dostat pěšky, příjemnou procházkou. Od jezera Bohinj je Savica vzdálená asi čtyři kilometry, navíc trasa vedoucí k vodopádu je velmi dobře značená.

Slovinsko velmi dbá o své přírodní bohatství, není divu, opravdu se má čím chlubit. A proto se také platí vstupné u některých přírodních památek. Za vodopády Savica zaplatíte u vchodu 3 eura (2015) na „údržbu cesty“. Ta je z poloviny tvořena dřevěnými schody a z části je cesta na vrchol přírodní.

Vyhlídka na vrcholu za odměnu

K dřevěnému altánku, který na vás čeká na hoře a díky kterému budete mít skvělý výhled na vodopád, se dostanete přibližně po 20 až 30 minutách chůze do mírného kopečka, po klikatých schodištích. Je nutné počítat s tím, že to bude dost klouzat. Cesta se nachází v lese, je tam vlhko a často jdete po dřevě, opatrnost a vhodná obuv patří tedy k základní výbavě.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Savica a Savica, hned dvakrát

Samotný vodopád Savica má dvě ramena, která jsou uskupena do tvaru písmene A. Na levé straně můžete obdivovat vodopád Mali Savica a samozřejmě hlavní vodopád, jehož voda se řítí do kruhového jezírka.

Lidé kam se podíváte!

Vzhledem k oblíbenosti místa, bývá v altánku dost lidí. Zachovejte trpělivost a vyčkejte, stojí to za to. Ať už z vyhlídkového altánku pozorujete okolní krajinu, nebo se vydáte „skoro až k vodopádu“. A pokud návaly turistů nezvládáte, vyrazte k vodopádům hned z rána. Na cestě zpět si můžete ještě u vchodu, který funguje také jako obchůdek, koupit nějaký suvenýr na památku.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vodopad-savica/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024