Arnoldstein a rakousko-italsko-slovinské trojmezí: vydejte se na spoustu zajímavých a krásných pěších túr

Lucie Piklová Lucie Piklová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 3. 2018 • Přečteno 9354x

Oblast kolem Arnoldsteinu byla osídlena již v antice, což ještě dnes dokládá římská silnice na levém břehu řeky Gailitz.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Tip pro Vás:

Každou druhou neděli v září putují na vrchol Dreiländereck stovky nadšenců z Rakouska, Slovinska a Itálie na společné setkání, při kterém to voní kulinářskými specialitami všech tří zemí.

Obec Arnoldstein, ležící v údolí Gailtal, a její okolí je oblíbenou dovolenkovou oblastí v rakouských Korutanech. Nachází se v bezprostřední blízkosti trojmezí mezi Itálií, Slovinskem a Rakouskem a je tedy místem, kde se po staletí střetávaly a své stopy zanechávaly tři významné evropské kultury – románská, slovanská a germánská.

Od antiky po současnost

Oblast kolem Arnoldsteinu byla osídlena již v antice, což ještě dnes dokládá římská silnice na levém břehu řeky Gailitz. Jméno odkazuje na domnělého zakladatele klášterního hradu, rytíře Arnolda. Ten vybudoval na skále nad řekou v 11. století hrad, kde byl později založen mocný benediktýnský klášter.

Dnes jsou ruiny klášterního hradu zrekonstruované, přístupné a slouží jako kulturní centrum. Pod klášterem při cestě do Itálie postupně vznikala osada, která byla poprvé písemně zmíněna v roce 1376. V 15. století tady a v sousedním Gailitzu zakládá rodina Fuggerů podnik na dolování a tavení rud, hlavně mědi a stříbra.

V letech 1814 až 1975 se tu vyráběly broky, o čemž ještě dnes svědčí 57 metrů vysoká brokárenská věž (Schrotturm). Šlo o první fabriku na výrobu broků v Rakousku.

Dreiländereck a výhled do tří zemí

Most přes řeku GailitzMost přes řeku Gailitz

Z Arnoldsteinu se můžete vydat na spoustu zajímavých a krásných pěších túr. Krátkou procházkou se můžete dostat od místního farního kostela kolem zurčícího potůčku k malebnému vodopádu. Cestou se dá navštívit i kostelík Kreuzkapelle z 16. st., kudy vede od roku 2011 korutanská mariánská poutní cesta dlouhá 266 kilometrů.

Rozhodně si ale nenechte ujít možnost se z jednoho bodu pokochat panoramatickým výhledem do tří zemí – Rakouska, Slovinska a Itálie. Stačí se vydat na vrchol Dreiländereck v nadmořské výšce 1511 metrů. Výchozím bodem je horní stanice sedačkové lanovky (1506 m n. m.), odkud se po cca 35 minutách dostanete k místu, kde se tři zmiňované země střetávají.

Odtud se pak můžete vydat dále např. ke kapli „Maria im Schnee“ na italské straně nebo k originálním bunkrům z dob „studené války“, kdysi přísně utajovaným, ale dnes přístupným v rámci velmi zajímavého Bunkermuseum Wurzenpass .

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Přírodní pak Dobratsch

Milovníci krásné přírody by určitě měli vyrazit do prvního přírodního parku v Korutanech Dobratsch, který je zasazen do nádherné jezerní oblasti. Fascinující rozmanitost flóry a fauny tu podporuje mimo jiné i speciální jižanské klima. I zde je k dispozici množství tematických turistických tras či se pořádají výlety za pozorováním zvířat.

A co v zimě?

Zimní střediskoZimní středisko

Arnoldstein–Dreiländereck je korutanská nejatraktivnější lyžařská oblast, malá a ideální pro rodiny. K dispozici je tu 17 kilometrů sjezdovek, sedačková lanovka a množství vleků. Kromě sjezdového lyžování se můžete vydat na výlet na sněžnicích, běžkách či se zabavit sáňkováním.

Lokální produkty aneb „made in Arnoldstein“

A co si přivézt jako praktický suvenýr? Místní manufaktura Mandorla nabízí úžasnou biokosmetiku a farma Der Gams produkuje báječné oleje (dýňový, makový, lněný, ořechový,...), ovocné pálenky a likéry nebo výborné marmelády. Však se zajděte sami podívat, ochutnat a příp. zakoupit.

Lucie Piklová

Lucie PiklováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Cestujte s nadšením. I tady platí, že s úsměvem jde všechno líp!

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/arnoldstein/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024