Vipavské údolí: kopcovitý kraj vinařů

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 9953x

Vipavské údolí je rájem pro vinaře i sportovce.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Údolí Vipava, často také i Vipavské údolí a Vipavská dolina, je druhým největším vinařským regionem ve slovinské oblasti Primorje. Vipava je téměř dvakrát větší než oblast Goriška Brda, která je však z vinařských oblastí asi známější.

Vipavské údolí najdete mezi Krasem a Trnovskou vysočinou na jihozápadě Slovinska, poblíž Nové Gorice. Původně byla Vipavská dolina mořská zátoka, ze které se vysušením stala velmi úrodná oblast.

Za kulturou i přírodou

Pro tento region jsou typické menší kopce, spousta rozlehlých vinic a několik zajímavých historických památek.

Za zmínku stojí například středověký hrad Vipavski križ ve stejnojmenném městečku, nebo renesanční zámeček Zemono. Přírodní krásy pak reprezentuje krasová pláň Nanos s desetikilometrovou délkou a nadmořskou výškou okolo 1200 metrů.

Víno z Vipavské doliny

Ochutnat vipavská vína se můžete vydat přibližně do dvanácti vinařských vesnic, které jsou rozsety po kraji. Z těch větších je to Ajdovščina nebo Vipava. A jsou skvělými výchozími body pro túru po vinných sklípcích.

Oblibě se tady těší červený i bílý lahodný mok, tedy víno. Za červené je to místní odrůda Barbera, nebo i červený Cabernet Sauvignon a Merlot, v bílých vynikají, jak jinak než místní, odrůdy Zelen a Pinela.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Na výlet mimo zimní období

Aby se vám v této oblasti líbilo a užili jste si všechny její krásy, doporučuje se navštívit vipavský region mimo zimní období. Jelikož je oblast mezi Julskými Alpami a Jaderským mořem, v zimě často oblastí prochází burja, někdy označovaná taky jako bóra. Burja jsou silné a velmi studené větry, které pocházejí z horských svahů a vanou až k břehům moře.

Vipavské údolí nadchne nejen vinaře, ale i sportovce. Údolí je vyhledávané nadšenci do padákových kluzáků či závěsného létání, protože jsou zde skvělé povětrnostní podmínky. Takže obdivovat krajinu můžete ze vzduchu, ale krásná je i ze země.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/udoli-vipava/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024