Přírodní zajímavost: vysychající jezero Cerknica

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15211x

Jezero, ve kterém nemusí být voda – Cerknické jezero.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Udělejte si pěší výlet a vydejte se na výšlap vrchu Slivnica, jehož výška je 1 114 metrů a rozprostírá se právě nedaleko jezera Cerknica. Podle místních lidových pověr tady sídlí čarodějnice.

Přírodních krás v podobě jezer má Slovinsko habaděj. Vedle slavných kolegů Bohinje a Bledu se prodralo do žebříčku slavných a krásných jezer i jezero Cerknica. Na vysokou příčku oblíbenosti se však nedostalo jezero jen svou krásou.

Jezero Cerknica je tak trochu podivné. Jezero je totiž periodické. To znamená, že dočasně vysychá. Takže někteří turisté mají pocit, že si z nich někdo vystřelil, protože tam žádná voda není.

Jezero krasového původu Cerknica najdete (ale možná i nenajdete) ve slovinské jihozápadní oblasti Nostraňsko. Velikost vodní plochy tohoto jezera se dost často mění, protože závisí na hladině spodní vody a taky na ročním období.

Překvapení v podobě vyschlého jezera na vás čeká kousek od stejnojmenného města Cerknica dokonce dvakrát do roka, k nelibosti turistů často i v létě.

Někdy bývá největší

Krasové Cerknické jezero patří paradoxně k největším periodickým jezerům na světě. V období jarního tání sněhu a podzimních vydatných dešťů jeho rozměry dosahují až k 24 kilometrům čtverečním. V období sucha místo favorita samozřejmě ztrácí ve prospěch přírodního Bohinjského jezera.

Místní rarita

A aby toho nebylo k údivu málo, Cekrniško jezero (oficiální název) je jediné slovinské jezero, na kterém najdete celou ostrovní vesnici s názvem Otok. Samozřejmě, když v jezeru není voda, kouzlo ostrova jaksi vyprchává a zůstává jen ta vesnice.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Kdy vyrazit k jezeru?

Vydáte-li se k jezeru zhruba v době od konce podzimu do června, čeká na vás jezero plné vody s délkou 10 km a až 5 km šířky. Pokud zastihnete jezero s vodou, budete asi překvapeni, že je velmi mělké. Výška hladiny většinou dosahuje jen několik metrů. A pokud jezero nenajdete, tak to proto, že v suchém létě zarůstá trávou a doslova se mění v pastviny.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jezero-cerknica/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024