Přírodní a divoká soutěska Pokljuška: užijte si úzké cesty a skalní mosty

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 21925x

Soutěska, ve které splynete s přírodou.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Pokljuška soteska se řadí do zástupu dalších zajímavých míst v blízkosti jezera Bled. Tato přírodní soutěska se vyznačuje (na rozdíl od slavnější kolegyně soutěsky Vintgar) klidem. Doslova ráj pro ty, kteří vyhledávají samotu v přírodě.

Pokljuška se nachází asi sedm kilometrů od nejnavštěvovanějšího místa Slovinska Bledského jezera. Je to skalní úžina, která je součástí náhorní plošiny Pokljuka. Výhodou je, že tuto soutěsku stihnete v poklidu navštívit během půldenního pěšího výletu.

Vznik soutěsky

Samotná soutěska vznikla přibližně před deseti tisíci lety na východním okraji Julských Alp. Vyhloubila ji řeka Ribščica a na jejím vzniku se podílel také ustupující ledovec. Řeka ve spolupráci s ledovcem dala vzniknout rozlišným útvarům, kterými jsou např. Pokljuka Luknja (v českém překladu Okno Pokljuka) nebo skalní mosty.

Co na vás čeká?

Přírodní stezky určené pro pěší turisty jsou tady dlouhé zhruba jeden kilometr, celkově je pak soutěska dlouhá kolem dvou kilometrů. Hloubka místy dosahuje až k 40 metrům.

V Pokljušské soutěsce vás překvapí, že je tam sucho a pouze ve spodní části protéká potok. Soutěska má úzký tvar, takže při procházce budete mít pocit, že vás chtějí okolní skály pevně sevřít, dokonce i dřevěné schodiště je vcelku úzké.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Ve stínu lesního porostu

Jakmile dorazíte ke vstupu do soutěsky, mile vás překvapí, že nikde nestojí žádná budka na výběr vstupného. Že jste dorazili na místo, vám oznámí jen velká cedule. Zhruba po dvaceti minutách chůze ve stínu lesního porostu uvnitř soutěsky dojdete k rozcestí.

Máte dvě možnosti, vydat se vlevo nebo vpravo k největším zajímavostem trasy uvnitř soutěsky Pokljušky, a to ke Galeriji nebo k místu nazvaného Pokljuška luknja.

Je to celkem jedno, kterým směrem se vydáte, tím druhým se totiž budete vracet. Levá trasa znamená však kousek strmého stoupání, ale odměnou za vaše úsilí může být Veliky naravni most, tedy Velký přírodní most.

Pokljuška luknja

Poklujška luknja, takto se nazývá neznámější místo celého přírodního úkazu. Tato část soutěsky, někdy se překládá jako okno (luknja ve slovinštině znamená díra) má podobu velké průchozí jeskyně vysoké až 15 metrů, do které se dá vstoupit dvěma vchody, a také si můžete prohlédnout přírodní skalní okna. Celkem jsou ve stropě k vidění tři.

Galerija

Takto se nazývá další část, ze které je krásný výhled. Pokud dojdete až sem, můžete si odpočinout na dřevěných lavičkách, které u skály jsou. Trošku adrenalinu se vám do krve dostane při cestě přes visutou lávku, která vede podél skal.

Malý tip na závěr, vydejte se objevovat krásy Pokljušské soutěsky mimo zimní období. Soutěska je v té době uzavřena. Bývá často hodně zapadaná sněhem. Ale v teplejších měsících vás jistě nadchne svou náturou, je divoká, téměř nedotknutá lidskou rukou a často tam nenajdete ani živáčka.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/souteska-pokljuska/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024