Kranjska Gora: nejznámější slovinské turistické středisko

Lucie Piklová Lucie Piklová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 2. 2018 • Přečteno 19644x

Z turistických zajímavostí si určitě nenechte ujít pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 16. století.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Vyzkoušejte svoji vytrvalost a užijte si malebné serpentiny při tradičním běhu z Kranjske Gory na vrchol horského průsmyku Vršič. Koná se již více jak 20 let a na 12 km dlouhé trati překonáte převýšení 811 metrů. Letos se uskuteční 25. 6. 2018.

Ve 14. století to bývala malá osada pastevců, dnes však kosmopolitní alpské středisko. Řeč je o nejznámějším slovinském turistickém středisku Kranjska Gora, které láká k aktivní rodinné dovolené jak v létě, tak v zimě, a to jen několik kilometrů od rakouských a italských hranic.

Městečko je zasazené v nádherné přírodě na úpatí Julských Alp v údolí kolem ústí říčky Pišnice do Sávy Dolinky a je skvělou základnou pro výlety do okolí.

„Slovinský Špindl“

Nejpopulárnější slovinské střediskoNejpopulárnější slovinské středisko

I když leží v nadmořské výšce „pouhých“ 810 m pod severním svahem Vitrancu, tak zdejší poměrně studené klima s dostatkem sněhových srážek umožňuje spolehlivé lyžování. Kranjský areál je technicky nejpokročilejší ze slovinských lyžařských center, lanovky a vleky jsou modernizovány, sjezdovky upravené, takže může oslovit opravdu široké spektrum lyžařů.

Na své si tu přijdou zejména rodiny s dětmi, ale Kranjska Gora uspokojí i náročnější lyžaře, vždyť právě tady se každoročně koná Světový pohár ve sjezdovém lyžování a 6 km vzdálená Planica hostí na mamutím můstku Letalnica soutěže ve skocích na lyžích.

Kranjska Gora vás ale může zlákat i na letní dovolenou. Je to místo zaslíbené turistice i horskému kolu. Nachází se zde bikepark a sebe i děti můžete zabavit na tubingu nebo jízdou na bobové dráze (1500 m).

Hotely, wellness nebo i kasino

Ujít byste si neměli nechat ani procházku samotným městečkem. Jeho centrum tvoří malá pěší zóna s původní vesnickou zástavbou, několika příjemnými bary a restauracemi. Dále navazuje turistická výstavba s hotely, penziony, apartmány, obchody. Mnohé hotely nabízí příjemnou relaxaci ve svých wellness centrech s bazény, vířivkami, saunami a nejrůznějšími procedurami. A budete-li chtít, po večerech můžete pokoušet své štěstí i v místním kasinu.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Místní zajímavosti

Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Z turistických zajímavostí si určitě nenechte ujít pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 16. století. U něho dle legendy stávala stará borovice, která prý dala osadě její původní jméno Borovška ves. A „staré dobré časy“ si zajděte připomenout do etnografického muzea, které se nachází v bývalém alpském statku bohatého sedláka, zvaného Liznjekův dům (z 18. století).

Jezero Jasna

K zajímavým výletům vás zve i okolí střediska Kranjska Gora. Vydat se můžete na kterýkoliv kopec, např. Ciprnik (1746 m), nebo k jezeru Jasna. Malebné jezero o rozloze 2,2 ha leží při silnici na horský průsmyk Vršič, asi 25 min. chůze od centra Kranjske Gory.

Na jeho břehu se můžete vyfotografovat se slavnou sochou „Zlatoroga“ (mýtické kozy se zlatými rohy) a pokochat pohledem na vrcholy Razor (2604 m) a Prisojnik (2547 m). Kolem jezera je množství turistických stezek a odvážliví jedinci se mohou nechat zlákat ke koupeli v průzračně čisté jezerní vodě. Ti méně otrlí využijí bar či stánek se zmrzlinou.

Horský průsmyk Vršič a ruská kaple

VršičVršič

A neméně zajímavý je již zmíněný horský průsmyk Vršič, který je se svými 1611 metry nad mořem nejvyšším silničním sedlem ve východních Julských Alpách. Vysokohorská silnice k němu stoupá z Kranjske Gory a opět klesá do vesnice Trenta v údolí Soča.

Zdolat při tom musíte padesát zatáček s ostrým stoupáním. Cestu, které se dnes říká Ruská, za první světové války budovalo na deset tisíc ruských válečných zajatců. V sedle je parkoviště a je křižovatkou turistických cest.

Cestou z Kranjske Gory se určitě zastavte u ruské kaple. Krásná dřevěná kaple, zasvěcená svatému Vladimírovi, byla postavena v roce 1917 ruskými vojáky na památku těch, kteří zemřeli při budování silnice přes průsmyk Vršič. V té době byla považována za nejzápadnější ortodoxní kostel na světě.

Lucie Piklová

Lucie PiklováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Cestujte s nadšením. I tady platí, že s úsměvem jde všechno líp!

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kranjska-gora/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024