Planica: světoznámé skokanské středisko

Lucie Piklová Lucie Piklová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 3. 2018 • Přečteno 11858x

Planica je označována za slovinskou kolébku letů na lyžích, kde navíc padají světové rekordy.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Planica je světoznámé skokanské středisko, které se nachází na severozápadě Slovinska v Triglavském národním parku, jen pár kilometrů od oblíbeného turistického centra Kranjska Gora. Závody na zdejším slavném mamutím můstku Letalnica každoročně v březnu uzavírají ročník Světového poháru ve skocích na lyžích.

Něco z historie...

První můstek tu byl vybudován již před rokem 1930. O něco větší můstek s konstrukčním bodem 120 metrů zde v roce 1934 postavil Stanko Bloudek. O dva roky později na něm byla poprvé překonána magická hranice 100 metrů, jejímž přemožitelem byl Rakušan Josef Bradl.

Letalnica

Uvidíte tady i 2. největší můstek světaUvidíte tady i 2. největší můstek světa

Slavný mamutí skokanský můstek s konstrukčním bodem 185 metrů v Planici vybudovali až bratři Lado a Janez Gorišekové v roce 1969 a byl pojmenován Letalnica „bratov Gorišek“. Jde o druhý největší skokanský můstek na světě, kde pravidelně padají hranice světových rekordů mnohem častěji než na jiných mamutích můstcích (např. v Harrachově či Oberstdorfu).

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Rekonstrukce nutná!

V roce 2001 se starý Bloudkův můstek zřítil a roku 2013 se v Planici konaly poslední závody Světového poháru, neboť infrastruktura areálu byla značně zastaralá, nebyla tu k dispozici ani lanovka a skokani tak museli stoupat na vršek můstku pěšky. Proto se v letech 2013–2015 začalo s rozsáhlou rekonstrukcí Letalnice, při které byl hill size můstku zvýšen na 225 metrů.

V březnu roku 2015 se poprvé na novém můstku konaly závody Světového poháru. V roce 2017 byl hill size opět zvýšen na 240 metrů. Současný rekord můstku z roku 2017 vlastní Polák Kamil Stoch, který doletěl na bod 251,5 metrů.

V Planici na vás čeká zábava i adrenalin

Skáče se tady v létě i v ziměSkáče se tady v létě i v zimě

Nadšenci letů na lyžích mohou na můstek mimo sezónu vystoupat po schodech (není to však nic pro jedince se slabším žaludkem). Lákadlem pro turisty je i malé muzeum, kde si můžete prohlédnout fotografie se jmény všech držitelů rekordů ve skocích na lyžích v Planici od roku 1934. Jsou tam i dva Češi, a sice slavný Jiří Raška a Jaroslav Sakala.

Ale hlavní atrakcí pro turisty je bezpochyby trenažér a větrný tunel, kde si hezky v teple a bezpečí, pod dohledem instruktora můžete vyzkoušet, jaké to je „létat jako pták“. Necháte se zlákat...?

Lucie Piklová

Lucie PiklováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Cestujte s nadšením. I tady platí, že s úsměvem jde všechno líp!

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/planica/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024