Planica: světoznámé skokanské středisko

Lucie Piklová Lucie Piklová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 1. 3. 2018 • Přečteno 1736x

Planica je označována za slovinskou kolébku letů na lyžích, kde navíc padají světové rekordy.

Vyberte si z našich 2 zájezdů do SlovinskaZobraz zájezdy

Planica je světoznámé skokanské středisko, které se nachází na severozápadě Slovinska v Triglavském národním parku, jen pár kilometrů od oblíbeného turistického centra Kranjska Gora. Závody na zdejším slavném mamutím můstku Letalnica každoročně v březnu uzavírají ročník Světového poháru ve skocích na lyžích.

Něco z historie...

První můstek tu byl vybudován již před rokem 1930. O něco větší můstek s konstrukčním bodem 120 metrů zde v roce 1934 postavil Stanko Bloudek. O dva roky později na něm byla poprvé překonána magická hranice 100 metrů, jejímž přemožitelem byl Rakušan Josef Bradl.

Průvodce nám všichni chválí. Tam, kam jezdí, se vyznají lépe než místní. Ukážou vám místa o kterých se běžně nepíše.

Letalnica

Uvidíte tady i 2. největší můstek světaUvidíte tady i 2. největší můstek světa

Slavný mamutí skokanský můstek s konstrukčním bodem 185 metrů v Planici vybudovali až bratři Lado a Janez Gorišekové v roce 1969 a byl pojmenován Letalnica „bratov Gorišek“. Jde o druhý největší skokanský můstek na světě, kde pravidelně padají hranice světových rekordů mnohem častěji než na jiných mamutích můstcích (např. v Harrachově či Oberstdorfu).

Rekonstrukce nutná!

V roce 2001 se starý Bloudkův můstek zřítil a roku 2013 se v Planici konaly poslední závody Světového poháru, neboť infrastruktura areálu byla značně zastaralá, nebyla tu k dispozici ani lanovka a skokani tak museli stoupat na vršek můstku pěšky. Proto se v letech 2013–2015 začalo s rozsáhlou rekonstrukcí Letalnice, při které byl hill size můstku zvýšen na 225 metrů.

V březnu roku 2015 se poprvé na novém můstku konaly závody Světového poháru. V roce 2017 byl hill size opět zvýšen na 240 metrů. Současný rekord můstku z roku 2017 vlastní Polák Kamil Stoch, který doletěl na bod 251,5 metrů.

V Planici na vás čeká zábava i adrenalin

Skáče se tady v létě i v ziměSkáče se tady v létě i v zimě

Nadšenci letů na lyžích mohou na můstek mimo sezónu vystoupat po schodech (není to však nic pro jedince se slabším žaludkem). Lákadlem pro turisty je i malé muzeum, kde si můžete prohlédnout fotografie se jmény všech držitelů rekordů ve skocích na lyžích v Planici od roku 1934. Jsou tam i dva Češi, a sice slavný Jiří Raška a Jaroslav Sakala.

Ale hlavní atrakcí pro turisty je bezpochyby trenažér a větrný tunel, kde si hezky v teple a bezpečí, pod dohledem instruktora můžete vyzkoušet, jaké to je „létat jako pták“. Necháte se zlákat...?

Lucie Piklová

Lucie PiklováPrůvodce Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Slovinska

Zobrazit aktuální zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 11. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/planica/Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!