Hrad Predjama: stavba s vlastní jeskyní

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 22115x

Oblíbená slovinská památka hrad Predjama je součástí skály.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do SlovinskaZobrazit zájezdy

Po Lublaňském hradu asi nejznámější hrad ve Slovinsku. Predjakmski grad, jak se ve slovinštině jmenuje, je pozoruhodná stavba. Na první pohled se vám to nebude zdát, je to až neuvěřitelné. Hrad si totiž hoví uprostřed skalního převisu, pod ním jen kaňon, řeka Lokva, nad ním pouze skála a nebe. Bez ochrany, bez hradeb. Nepotřebuje je, sám je hradbou.

Nezvyklá poloha hradu Predjama (nebo taky Predjamský hrad), z něj dělá druhou největší turistickou atrakci jižní části Slovinska. První příčku okupuje Postojna jama, nejznámější jeskyně Slovinska je vzdálená od hradu zhruba 9 km. Což vydá na příjemnou procházku.

Jama pod Predjamskim gradom

Navíc hrad Predjama má i vlastní jeskyni, slovinský název je Jama pod Predjamskim gradom. Jeskyně má rozlohu kolem 13 km, zatím však zůstává z velké části neprozkoumaná. Dostupných je jen něco okolo 700 metrů. Nebuďte zklamaní, určitě na vás tahle jeskyně udělá dojem, protože je to široko daleko jediný podzemní prostor bez umělého osvětlení. A procházet jeskyní, byť jen 700 metrů, pouze s lucernou, je zážitek sám o sobě.

Predjamský hrad

Samotný hrad tady stojí už od 12. století, vidět na něm jsou ale různé architektonické styly. Nejvíce patrná je renesance.

Do hradu se vejde spousta lidí, má 15 pokojů a 5 pater. Ale na pohodlný život to moc není. Jednak budete při stoupání mezi patry trošku funět, a pak taky všudypřítomný chlad. Mimo parného léta, kdy je prohlídka velmi příjemná, je dobré si vzít na sebe něco teplejšího. Místnosti jsou propojené chodbami, průchody a galerií. Z vyšších pater je otvory, které nahrazují okna, vidět údolí Vipas, výhled pohladí po duši hlavně na jaře, kdy všechno kvete.

Čtení: Zájezdy do Slovinska – srovnání a doporučení

Zažijte tu atmosféru!

Malé zklamání přináší expozice, téměř nic není originál. Navíc, kdo se těší na interiéry jako z českých hradů a zámků, těší se zbytečně. Místnosti jsou skromně vybavené. Avšak pravděpodobně je to záměr, protože to podtrhuje atmosféru chladného skalního hradu.

Co hrad nenabízí uvnitř, dohání stavba v exteriérech. V nejvyšších patrech hradu se nacházejí zbytky jeskynního hradu s tajnou chodbou. Navštívíte-li hrad v létě, můžete chodbou i projít. Když připočtete zážitek z jeskyně jen v záři lucerny a rytířský turnaj v kostýmech konající se v červenci, málokdo by nebyl nadšený.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Slovinska

Zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 26. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrad-predjama/Doporučujeme z Slovinska

Nejnovější z SlovinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024