Zátoka sviní: ráj potápěčů a místo, kde se psala historie Kuby

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 12. 2017 • Přečteno 10369x

Oblast národního parku Cienaga de Zapata charakterizují křišťálově čistá voda, fantastické korálové útesy a krasové podloží.

Vyberte si z našich zájezdů na KubuZobrazit zájezdy

Říká se, že pravou Kubu zažijete, jakmile opustíte pohodlí čtyřhvězdičkových hotelů a vydáte se po stopách kubánské historie, architektury a přírodních krás. Jedním z takových míst je Zátoka sviní, ve španělském originále Bahía de Cochinos, která kromě zajímavé historie láká turisty na okouzlující pláže a bohatý podmořský život, který ocení především milovníci potápění a šnorchlování.

Ráj potápěčů

Playa LargaPlaya Larga

Oblast národního parku Cienaga de Zapata charakterizují křišťálově čistá voda, fantastické korálové útesy a krasové podloží, které se projevuje přítomností četných jeskynních systémů. Zátoka sviní je rájem potápěčů a vlastně všech, kteří touží po odpočinku na břehu karibských pláží. Ne nadarmo jsou zdejší pláže považovány za jedny z nejkrásnějších na celém ostrově.

K těm nejvyhledávanějším patří Playa Girón a Playa Larga. Potápěče sem lákají vraky lodí, průzračně čistá voda a podmořský jeskynní systém, který je snadno přístupný i ze břehu. Potápění v jeskyních je krásným zážitkem, vyžaduje však určité potápěčské znalosti a dovednosti. V moři se však můžete potápět i bez předchozích zkušeností.

Kennedyho fiasko

Zátoka sviní není zajímavým místem pouze z hlediska potápění, ale i z pohledu historie, do které se oblast zapsala díky neúspěšnému pokusu CIA, jež měla za cíl svrhnout vládu kubánského revolučního režimu Fidela Castra. Ačkoliv je dnes poloostrov mírumilovným místem, roku 1961 sehrál krvavou roli v utajovaném politickém boji, který však z důvodu zásadní nepřipravenosti skončil fiaskem a mezinárodní ostudou.

Za neúspěšnou akci zaplatilo životem více než sto vojáků, mnoho dalších bylo zraněno či upadlo do zajetí. Nezdařilou invazi připomíná Museo de Playa Girón, které slouží i jako památník třídenního boje. Vystaveny jsou zde tanky, vojenské letadlo a další bojová technika včetně československých zbraní, které používali Castrovi vojáci.

Další připomínkou této události je cukrovarnické město Australia, známé jako základna a hlavní stan Fidela Castra, který odtud v roce 1961 řídil obranu proti invazi. Dnes je budova bývalého cukrovaru věnovaná revolučnímu muzeu Museo de la Comandancia, kde si můžete prohlédnout stůl, telefon a další předměty v místě, odkud Fidel uděloval své rozkazy.

Krokodýlí farma Boca de Guamá

Užijte si den na krokodýlí farměUžijte si den na krokodýlí farmě

Až vás omrzí lenošení na pláži, vydejte se na návštěvu krokodýlí farmy Boca de Guamá, která se nachází přesně na půli cesty mezi Autopistou Nacional a Zátokou Sviní. V ohradě zde spatříte různě staré krokodýly a další plazy, které můžete nakrmit nebo se s nimi vyfotit. V místní restauraci můžete vyzkoušet, jak chutná pravý krokodýlí steak.

Indiánské vesnice Guáma

Indiánská vesnice GuámaIndiánská vesnice Guáma

Nedaleko od farmy narazíte na další zajímavost, indiánskou vesnici kmene Taínos, kterou tvoří přírodní skanzen s indiánskými domky a sochami indiánů v životní velikosti. Zde můžete nahlédnout do života taínských indiánů a vyzkoušet si třeba rituál, který od vás zažene zlé duchy. Vesnice Guamá se rozprostírá na několika vzájemně propojených ostrůvcích, kam se dostanete pouze lodí přes jezero pokladů Laguna del Tesoro.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba

Bezstarostná duše Kuby

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kubu

Zájezdy na Kubu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zatoka-svini/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024