Valle de los Ingenios: údolí cukrovarů

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 3. 2018 • Přečteno 3229x

Jeho jedinečnost spočívá v kulturně formované krajině a také ve skutečnosti, že se zde v roce 1650 začalo s produkcí cukrové třtiny.

Vyberte si z našich zájezdů na KubuZobrazit zájezdy

Bohatství Trinidadu nevzniklo ve městě samotném, nýbrž v zeleném údolí Valle de los Ingenios, kde období cukrovarského průmyslu dodnes připomínají dochované luxusní haciendy bohatých plantážníků v kontrastu s nuznými chatrčemi pro otroky.

Údolí cukrovarů Valle de los Ingenios

Kdysi zde byly obrovské plantážeKdysi zde byly obrovské plantáže

Valle de los Ingenios, v překladu známé jako Údolí cukrovarů, naleznete v centrální části Kuby nedaleko městečka Trinidad, kde pokrývá území o rozloze přibližně 270 km². Jeho jedinečnost spočívá v kulturně formované krajině a také ve skutečnosti, že se zde v roce 1650 začalo s produkcí cukrové třtiny. V Údolí cukrovarů se v minulosti rozprostíraly obrovské plantáže s cukrovou třtinou, na kterých pracovalo tisíce otroků.

Tohle období dodnes připomínají dochované luxusní haciendy bohatých plantážníků v kontrastu s nuznými chatrčemi pro otroky. Jednou z největších plantážnických vesnic je Manaca Iznaga, jejíž hlavní atrakcí je komplex bývalého cukrovaru. V roce 1795 zde zakoupil sídlo Pedro Iznaga, který se stal jedním z nejbohatších Kubánců díky bezcitnému obchodu s otroky.

Dominantou vesnice je 44 metrů vysoká strážní věž Torre de Iznaga, odkud dozorci dohlíželi na otroky pracující na plantážích. Pokud se nebojíte výšek, můžete vyšplhat až na vrchol, kde se vám naskytne jedinečný výhled.

Údolí cukrovarů jako na dlani

CukrovarCukrovar

Ještě krásnější výhled na údolí plné plantáží cukrové třtiny se vám naskytne asi šest kilometrů východně od města Trinidad na silnici do Sancti Spíritusu z vyhlídky Mirador de La Loma del Puerto. Přestože výška to není nikterak závratná, pouhých 192 metrů, nabízí vyhlídka jeden z nejlepších výhledů na celé údolí.

Výstup na vyhlídku je sice trošku fyzicky náročnější, věřte ale, že pokud se sem vydáte, odměnou vám bude nádherný výhled na malebnou krajinu údolí Valle de los Ingenios, které je od roku 1988 zapsáno na Seznamu UNESCO. Pokud budete mít štěstí, zahlédnete i parní vlak. Na samotném vrcholu naleznete i malý bar, kde se můžete osvěžit.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba

Bezstarostná duše Kuby

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kubu

Zájezdy na Kubu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/valle-de-los-ingenios/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024