Museo de Playa Girón: muzeum připomínající nezdařilou invazi

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 2. 2018 • Přečteno 3551x

Muzeum se nachází v dlouhé přízemní budově, před kterou je umístěn malý, bílým plotem obehnaný park.

Vyberte si z našich zájezdů na KubuZobrazit zájezdy

Místo, které místní nazývají Playa Girón, zná zbytek světa pod názvem Zátoka sviní. Ačkoliv je dnes Zátoka mírumilovným místem, roku 1961 sehrála krvavou roli v utajovaném politickém boji, který však z důvodu zásadní nepřipravenosti skončil Kennedyho fiaskem a mezinárodní ostudou.

Invaze v Zátoce sviní

Před více než půl stoletím spustila americká CIA akci známou pod názvem Invaze v Zátoce sviní, jež měla za cíl svrhnout vládu kubánského revolučního režimu Fidela Castra. Kvůli podcenění příprav a díky nedostatečné podpoře ze vzduchu ovšem skončil tento zoufalý pokus po několika dnech bojů hořkou porážkou, která dodnes poznamenává kubánsko-americké vztahy.

Za neúspěšnou akci zaplatilo životem mnoho vojáků, mnoho dalších bylo zraněno či upadlo do zajetí, aby posléze byli vyměněni za jídlo a léky v hodnotě 53 milionů amerických dolarů. Operace znamenala velkou mezinárodní ostudu, navíc vedla k ještě většímu sblížení Kuby se Sovětským svazem.

Vylodění tak nejenže skončilo naprostým fiaskem, navíc vítězství podstatně zvýšilo Castrův národní a mezinárodní status. Vyhrocená situace později vyústila v tzv. Karibskou krizi, kdy se svět ocitl až na pokraji jaderné apokalypsy.

Museo de Playa Girón

Vidět zde můžete letadla a jiná bojová vozidlaVidět zde můžete letadla a jiná bojová vozidla

Nezdařilou invazi dodnes připomíná muzeum s nablýskanými vitrínami Museo de Playa Girón, které slouží i jako památník třídenního boje. Muzeum se nachází v dlouhé přízemní budově, před kterou je umístěn malý, bílým plotem obehnaný park. Vystaveny jsou zde tanky, britské vojenské letadlo Hawker Sea Fury a další bojová technika, včetně zbraní americké a československé výroby, kterou používali Castrovi vojáci.

Prohlédnout si zde můžete colty, samopaly, pušky, kulomety či browningy. V druhé části expozice jsou vystavené fotografické portréty všech téměř tří set padlých příslušníků kubánské armády, uvedených společně se jménem a datem jejich narození a úmrtí. Nachází se zde i nástěnná malba obětí a v prosklených vitrínách naleznete expozici osobních předmětů bojovníků a ukázky vojenské výstroje.

V případě zájmu můžete zhlédnout patnáctiminutový film o první porážce imperializmu Spojených států na americkém kontinentu za přípatek 1 CUC.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba

Bezstarostná duše Kuby

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kubu

Zájezdy na Kubu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/museo-de-playa-giron/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024