Údolí Viñales: jedinečný přírodní klenot celé Kuby

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 12. 2017 • Přečteno 7086x

Parque National Viñales je jedním z nejúchvatnějších přírodních zákoutí na Kubě.

Vyberte si z našich zájezdů na KubuZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Pokud sem zamíříte, rozhodně doporučujeme navštívit továrnu na brandy Fábrica de Bebidas Casa Garay, kde místní dělníci používají tajný recept pro výrobu sladké nebo suché verze typického pinarského likéru Guayabita del Pinar, který se vyrábí z guavy.

Oblast Viñales je výjimečná tím, že si i přes stále zvětšující se nárůst turistů nadále zachovává své tradiční kouzlo a pomalé životní tempo. Po rušné Havaně pro vás bude příjemnou změnou. Zastavte se zde na chvíli a vychutnejte si kousek pravé kubánské atmosféry.

Tu nejtradičnější Kubu poznáte ve Valle de Viñales a provincii Pinar del Río

Naskytne se vám nádherný výhled na celou krajinuNaskytne se vám nádherný výhled na celou krajinu

Při svých toulkách Kubou si rozhodně nesmíte nechat ujít jedno z nejmalebnějších míst celého ostrova, údolí Viñales, které patří k jedinečným přírodním klenotům celé Kuby. Parque National Viñales je jedním z nejúchvatnějších přírodních zákoutí na Kubě. Jeho dominantou a hlavním turistickým lákadlem jsou zemědělské farmy, kde se tradičními způsoby pěstuje ten nejkvalitnější tabák, který má zejména v této oblasti výborné podmínky pro jeho pěstování.

Zdejší zemědělci nemají k dispozici prakticky žádné zemědělské stroje, a tak při orání půdy používají dřevěný pluh tažený bílými volky. Určitě se neostýchejte a navštivte některou z rodinných farem, kde vám místní rolníci, tzv. guajiros, umožní nahlédnout do svých každodenních životů i do tajů pěstování tabáku.

Mogoty všude, kam se podíváš

MogotyMogoty

Charakteristickým prvkem údolí Viñales jsou kopcovité útvary homolovitého tvaru označované jako mogoty, které se skvěle doplňují s typickou architekturou zdejších tradičních farem a vesniček. Tyto vápencové útvary pokryté hustou vegetací nenajdete nikde jinde na Kubě.

Nejkrásnější pohled na ně i do celého údolí se vám naskytne z vyhlídky u hotelu Los Jazmines, který stojí na jižním okraji údolí. Věřte, že jakmile jedinečnou přírodní krásu Valle de Viñales spatříte, okamžitě pochopíte, proč bylo vyhlášeno národním parkem a zapsáno i na seznam Světového dědictví UNESCO.

Městečko Viñales

Srdcem celého údolí je stejnojmenné městečko, založené v roce 1875. Spíše než město samotné turisty láká jeho okolí, které nabízí nepřeberné množství aktivit souvisejících se zdejší nádhernou přírodou. Ve městě však narazíte na pár zajímavých staveb včetně robustní koloniální stavby Casa de la Cultura, jedné z nejstarších svateb v údolí.

Kontroverzní malba Mural de la Prehistoría

Tabáková plantážTabáková plantáž

Pozornost návštěvníků přitahuje skutečná kubánská rarita vytvořená na skalní stěně hory Mogote Dos Hermanas, nacházející se několik kilometrů od městečka Viñales. Jedná se o ručně malovanou skalní malbu, kterou si v roce 1961 nechal vytvořit sám Fidel Castro od známého kubánského vědce Leovigilda Gonzálese Morilla. Kontroverzní pestrobarevná malba má zobrazovat vývoj člověka od prehistorie až do doby kubánské revoluce.

Jeskyně Cueva del Indio 

V okolí údolí Viňales naleznete celou řadu krasových jeskyň. Nejrozsáhlejší a nejnavštěvovanější z nich je Cueva del Indio. Jedná se o systém podzemních jeskyní, které místy dosahují výšky až 100 metrů. Některé části lze projít, větší část je však přístupná pouze na motorovém člunu.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba

Bezstarostná duše Kuby

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kubu

Zájezdy na Kubu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/udoli-vi-ales/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024