Topes de Collantes: přísně chráněná krajinná oblast

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 3. 2018 • Přečteno 5739x

Topes de Collantes je přísně chráněná oblast, která se nachází v samotném srdci nejkrásnějšího kubánského pohoří Sierra del Escambray.

Vyberte si z našich zájezdů na KubuZobrazit zájezdy

Kuba, to nejsou jen nekonečné pláže, ale desítky chráněných oblastí s vodopády, lagunami, jezírky, endemitickými druhy rostlin i živočichů, které turisté začínají pomalu objevovat. 

Okouzlující příroda pohoří Sierra del Escambray

Jeskyně v oblasti Topes de CollantesJeskyně v oblasti Topes de Collantes

Topes de Collantes je přísně chráněná oblast, která se nachází v samotném srdci nejkrásnějšího kubánského pohoří Sierra del Escambray, druhého největšího pohoří na Kubě, které sloužilo v roce 1958 jako úkryt Che Guevarovi. V chráněné oblasti o rozloze 200 km2 se nachází mnoho neobjevených zákoutí a stezek.

Jeho hlavním lákadlem je nádherná a nedotčená krajina plná vodopádů a kaňonů. Naleznete zde i hluboké lesy plné palem, borovic, eukalyptů, banánovníků, magnolií, ale také atypických endemických zástupců kubánské flóry i fauny. Potkat zde můžete více než 40 druhů orchidejí, více než 100 druhů kapradin a až 40 druhů kávy.

Vodopád El Nicho

Vodopád El NichoVodopád El Nicho

Kousek od rezervace Topes de Collantes leží nádherný vodopád El Nicho, který se rozprostírá na jihu ostrova mezi městy Trinidad a Cienfuegos. Kromě vodopádu na Río Hanabanilla je lákadlem této oblasti i 1,5 km dlouhá přírodní stezka Reino de las Aguas, která vede krásným zeleným pohořím, či přírodní jezírka, ve kterých si můžete zaplavat.

Pokud vystoupáte ještě kousek výš nad vodopád, dostanete se k úžasné vyhlídce Mirador Hanabanilla, ze které budete mít celý park i blízkou přehradu Embalse Hanabanilla doslova jako na dlani. Dalším oblíbeným místem této oblasti je přírodní rezervace Guanayara, kde se nachází krásný vodopád El Rocío a přírodní jezírko El Venado.

Kávou provoněné pohoří

Kávová plantážKávová plantáž

Když se řekne Kuba, většina z nás si vybaví kubánský rum či doutníky. Ne každý však ví, že oblíbeným kubánským produktem je i kvalitní kubánská káva, která je specifická tím, kde a jak je pěstována. Ačkoliv největší část její produkce pochází z horské oblasti Sierra Maestra, káva výjimečné chuti roste i na úbočích hor pohoří Sierra del Escambray.

Díky ideálním klimatickým podmínkám a složení půdy tak získává výjimečnou chuť, k čemuž přispívá i ruční sběr kávových zrn a absence chemických postřiků. Pravidla stanovená pro pěstování kávy se dodržují i dnes, což kávě dodává skvělou chuť a báječný vzhled. Pokud v této oblasti budete, rozhodně neváhejte ochutnat s láskou připravenou kubánskou kávu. V rezervaci Topes de Collantes naleznete i malé muzeum věnované pěstování a zpracování kávy.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba

Bezstarostná duše Kuby

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kubu

Zájezdy na Kubu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/topes-de-collantes/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024