Santiago de Cuba: ucítíte tady pravý karibský ráz

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 6. 2018 • Přečteno 4209x

Symbolem začátku kubánské revoluce se stala žlutě zářící budova kasáren Moncada.

Vyberte si z našich zájezdů na KubuZobrazit zájezdy

Druhé největší město Kuby vždy neúspěšně soupeřilo o prvenství s větší a mnohem zajímavější Havanou. To mu však neubralo na jeho oblíbenosti, právě naopak.

Klenot východní části ostrova

Klenot východní části ostrovaKlenot východní části ostrova

Santiago de Cuba dnes bývá právem označováno jako klenot východní části ostrova, jenž láká na dechberoucí kombinaci kubánské historie, jedinečné atmosféry a unikátní architektury, ze které je cítit karibský ráz, ale i výrazný vliv francouzských osadníků, kteří sem dorazili z blízkého Haiti.

Město založené půl století poté, co Kolumbus dobyl Ameriku, svou významnou roli sehrálo především v minulosti, kdy se pro svou výhodnou polohu stalo bránou do země a na nějakou dobu i hlavním městem.

Jeho sláva však netrvala dlouho a již roku 1553 se guvernér ostrova Gonzálo Peréz de Angulo rozhodl přemístit do téměř 800 km vzdálené Havany. O mnoho let později se Santiago zapsalo i do kubánské revoluční historie, kdy zde v roce 1953 zahájil revoluci prvním neúspěchem samotný Fidel Castro.

Kolébka revoluce a její památky

Symbolem začátku kubánské revoluce se stala žlutě zářící budova kasáren Moncada, která je doslova legendou pro místní obyvatele. Právě zde byl započat revoluční boj Castrových vojáků. 

Budova dnes slouží jako škola a muzeum zachycující události národního povstání. Spatřit zde můžete autentické díry po střelbě, zmenšený model kasáren, fotografie a dokumenty týkající se přípravy a útoku, novinové články, uniformy, zbraně, ale i dokumenty zachycující mučení zajatých rebelů.

Co stojí za to vidět

Uličky SantiagaUličky Santiaga

Přirozeným centrem a pravděpodobně nejvyhledávanějším místem ve městě je rušné náměstí Parque Céspedes, které nabízí řadu koloniálních staveb včetně nejstarší dochované budovy na Kubě z roku 152, Casa de Diego Velázquez. Náměstí dominuje velkolepá katedrála Nuestra Senora de la Asunción, která je skutečným architektonickým skvostem a symbolem celého města.

Nejkrásnější pohled na ni se vám naskytne ze střešní barové terasy hotelu Casa Granda. Nedaleko náměstí naleznete proslulý balkon Balcón de Valázquez, odkud se vám naskytne krásný výhled na lodní přístav i na celé město. Při svých toulkách městem nesmíte vynechat ani malebnou uličku Padre Pico, kterou tvoří množství schodů lemovaných koloniálními budovami.

Nejen pro milovníky válečné historie

O tom, že bylo Santiago důležitým námořním přístavem, svědčí dochovaná pevnost, Castillo de San Pedro de la Roca, nacházející se na severní straně Santiaga v zálivu Bahía de Santiago de Cuba, která v minulosti chránila město před častými nájezdy pirátů a dalších nepřátel, kteří si chtěli Santiago podmanit.

Muzea v Santiagu

Radnice městaRadnice města

Na své si zde přijdou i milovníci muzeí, kterých se zde nachází opravdu nespočet, přičemž velká většina z nich sídlí v krásných nově zrestaurovaných koloniálních palácích, které jsou sami o sobě často pozoruhodnější než samotné sbírky.

Za návštěvu stojí třeba muzeum Museo de Carneval, které mapuje dějiny proslulého santiagského karnevalu, který je největším a nejznámějším karnevalem na Kubě.

Milovníci rumu by neměli vynechat návštěvu muzea rumů Museo del Ron, které sice není tak působivé jako to havanské, přesto nabízí jedinečný pohled na dějiny kubánského rumu. Neméně zajímavým muzeem je Museo Minicipal Emilio Bacardí Moreau, věnované válečnému hrdinovi a starostovi města Emiliu Bacardímu.

Ačkoliv podle jména Bacardí by se mohlo zdát, že bude mít co do činění spíše s rumem, pyšní se řadou zajímavých artefaktů, které Bacardí nashromáždil během svých cest.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba

Bezstarostná duše Kuby

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kubu

Zájezdy na Kubu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/santiago-de-cuba/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024