Provincie Pinar del Río: oblast, kde začíná pravá Kuba

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 2. 2018 • Přečteno 3798x

Provincie Pinar del Río dokonale kombinuje pohodlí moderního života s udržitelným způsobem a atmosférou venkovského klidu, který zde panuje.

Vyberte si z našich zájezdů na KubuZobrazit zájezdy

Asi 180 kilometrů západně od hlavního města Kuby leží provincie Pinar del Río se stejnojmenným hlavním městem. Kubánci ji sice považují za nejzaostalejší region, pro turisty je to však přírodní skvost, kde se nacházejí ty největší přírodní klenoty. 

Místo, kde začíná pravá Kuba

Tabáková plantážTabáková plantáž

Věřte nebo ne, ale tady začíná ta pravá Kuba známá díky panenské přírodě a tabákovým plantážím, kde se údajně pěstuje ten nejlepší tabák na světě. Sklízí se téměř po celý rok a ze zdejších odrůd se balí ty nejvoňavější doutníky, jaké si jen dovedete představit. 

Město Pinar del Río

Město Pinar del RíoMěsto Pinar del Río

Provincie Pinar del Río dokonale kombinuje pohodlí moderního života s udržitelným způsobem a atmosférou venkovského klidu, který zde panuje. Kromě zemědělství tvoří podstatnou část ekonomiky regionu také cestovní ruch. Ačkoliv hlavní město provincie Pinar del Río má jen pár historických a kulturních památek, lákadlem města je zdejší tabáková továrna Fabrica de Tabacos Francisco Donatien, kde si můžete prohlédnout, jak se balí ty nejlepší doutníky v Pinaru.

Není sice tak velká jako ta havanská, přesto stojí za to ji navštívit. Další oblíbenou turistickou zastávkou bývá Fábrica de Bebidas Casa Garay, kde se z oblíbeného ovoce kvajávy vyrábí sladká nebo suchá verze typického pinarského likéru Guayabita del Pinar. 

Údolí Viñales

Údolí ViñalesÚdolí Viñales

To, co však dělá region Pinar del Río turistickým rájem, je údolí Viñales, které patří k jedinečným přírodním klenotům celé Kuby a nejvíce navštěvovaným místům na Kubě vůbec. Právě zde se vám naskytne nevšední pohled na zvláštní vápencové útvary homolovitého tvaru označované jako mogoty.

Dominantou údolí a hlavním turistickým lákadlem jsou však zemědělské farmy, které si dodnes uchovaly archaický koloniální ráz, který v roce 1994 zapsal údolí i na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Určitě se neostýchejte a navštivte některou z rodinných farem, kde vám místní rolníci umožní nahlédnout do svých každodenních životů i do tajů pěstování tabáku.

Poloostrov Guanahacabibes

Národní park GuanahacabibesNárodní park Guanahacabibes

Nejzápadnější část provincie Pinar del Río je tvořena poloostrovem Guanahacabibes, který je jedním z kubánských národních parků a biosférickou rezervací. Rozkládá se zde pohoří Guaniguanico s nejvyšším bodem Pan de Guajabon (699 metrů), jehož součástí je i již zmíněné údolí Viñales. V okolí se nachází velké množství krasových jeskyní, které zde můžete navštívit.  

Nejrozsáhlejší a nejzajímavější z nich je Cueva del Indio, systém podzemních jeskyní, které místy dosahují výšky až 100 metrů. Některé části lze projít pěšky, ale velká část je přístupná jen na motorovém člunu.

María La Gorda

María La GordaMaría La Gorda

Na své si zde přijdou i milovníci potápění. Ti mohou vyrazit do vyhlášené potápěčské destinace Kuby s poněkud kuriózním názvem „Tlustá Marie“ (španělsky María La Gorda). Zdejší pláže jsou skutečně úžasné a okolní moře nabízí skvělé podmínky pro potápění. K vidění jsou zde třeba korálové útesy, které patří mezi chráněné biotopy, podmořské jeskyně, tunely a průplavy, ale i vraky španělských lodí a zrezivělé kanóny.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba

Bezstarostná duše Kuby

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kubu

Zájezdy na Kubu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/provincie-pinar-del-rio/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024