Teatro Tomás Terry: zlatý hřeb cienfuegoské koloniální architektury

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 3. 2018 • Přečteno 2484x

Divadlo Teatro Tomás Terry postavené v letech 1887 až 1889 na počest venezuelského majitele cukrových plantáží Tomáse Terryho.

Vyberte si z našich zájezdů na KubuZobrazit zájezdy

Cienfuegoské náměstí Parque José Martí obklopují nádherné a poměrně zachovalé historické budovy. Jednou z nich je zlatý hřeb cienfuegoské koloniální architektury, neoklasicistní budova divadla Teatro Tomás Terry, která nese jméno zámožného plantážníka, jenž na Kubu přicestoval jako chudý imigrant z Venezuely.

Divadlo Teatro Tomás Terry

Bylo postaveno v letech 1887 až 1889Bylo postaveno v letech 1887 až 1889

Divadlo Teatro Tomás Terry postavené v letech 1887 až 1889 na počest venezuelského majitele cukrových plantáží Tomáse Terryho, který v roce 1863 věnoval peníze na jeho výstavbu, se nachází na severní straně náměstí a dnes patří mezi nejlepší eklektické budovy města Cienfuegos.

Budova divadla, která vykazuje stopy francouzského a italského vlivu, byla oficiálně otevřena v roce 1895, kdy zde jeho provoz zahájilo první představení opery Aida od Giuseppe Verdiho. Ze slavných zahraničních umělců zde později vystupovali třeba Enrico Caruso z Itálie, Anna Pavlova z Ruska, Sarah Bernhardt z Francie, Antonio Gades a Joan Manuel Serrat ze Španělska či Jorge Negrete z Mexika.

Dnes tu o víkendech můžete zhlédnout představení těch nejlepších kubánských baletních souborů.

Interiér divadla

Interiér divadlaInteriér divadla

Budova divadla působí zvenku velkolepě a zevnitř ještě velkolepěji. Nádherný sál divadla zdobí z velké části původní interiér s polokruhem terasovitých lóží a 950 dřevěnými sedadly v hledišti, která byla ručně vyřezaná ze vzácného a velmi pevného dřeva. Neobyčejné malby, které zdobí zdi a stropy, jsou dílem filipínského umělce Camila Salaye, který žije v Havaně a je také autorem dekorace Teatro La Caridad v Santa Claře.

Tomás Terry vždy toužil po luxusním divadle s několika podlažími, kde by vystupovali slavní umělci z celého světa. Divadla se však nedočkal, zemřel ve Francii v roce 1887. Na jeho památku se uprostřed haly nachází jeho mramorová socha, kde sedí s přirozeným vzhledem, jako by odpočíval spokojen, neboť jeho přání bylo naplněno.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba

Bezstarostná duše Kuby

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kubu

Zájezdy na Kubu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/teatro-tomas-terry/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024