Abbaye de Jumièges: nejmajestátnější zřícenina v Normandii

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 2. 2017 • Přečteno 8314x

S největší pravděpodobností bylo založeno v roce 654 svatým Filibertem.

Vyberte si z našich zájezdů do NormandieZobrazit zájezdy

V údolí řeky Seiny, konkrétně na jejím severním břehu, mezi městem Rouen a opatstvím Mont Saint-Michel, se nachází tzv. Route des Abbayes – řada opatství založených v 7. století. Možná právě díky nim je Normandie jako region proslavená nejen oslnivou přírodou, ale také majestátními stavbami.

Ve středověku, v období rozkvětu křesťanství, přibývalo náboženských staveb, katedrál, klášterů a opatství, především benediktinských, augustiniánských a cisterciáckých.

Opatství a dějiny

Místní výstavaMístní výstava

Necelých pětadvacet kilometrů od Rouenu, v jednom z meandrů řeky Seiny, leží nejmajestátnější zřícenina v Normandii - opatství Jumièges. Toto benediktinské opatství se celým názvem jmenuje L'abbaye Saint-Pierre de Jumièges a může se pochlubit titulem nejkrásnější ruiny Francie.

S největší pravděpodobností bylo založeno v roce 654 svatým Filibertem. V devátém století byla stavba zničena při nájezdech Vikingů, ale už jen o pouhé století později byla opět zrekonstruována a na prahu největšího rozkvětu.

Ve 13. a 14. století se opatství stalo tím nejdůležitějším v okolí, bylo považováno za centrum vzdělanosti a v tomto období v klášteře žilo přes dva tisíce mnichů a řádových bratrů. Vzhledem k tomu, že původně byly tyto církevní stavby situovány mimo osídlené oblasti a světský život, museli být mniši soběstační a vyprodukovat si většinu potravin a bylin sami.

Během Velké francouzské revoluce byl klášter zcela záměrně zničen, aby již nikdy nebyl zrekonstruován.

Ruiny, park i výstavy fotografií

Opatský důmOpatský dům

Z kláštera zbyly pouze dvě chrámové věže, z nichž jedna podepírá klenbu kopule a pár zdí chrámové lodi. Věže jsou relativně zachovalé a ještě stále se bělostně tyčí skoro do nebes (dosahují výšky 52 metrů). Uprostřed bývalé chrámové věže stojí mohutný tis.

Opatství je obklopeno rozlehlým anglickým parkem, ve kterém se nachází množství laviček, umělecké instalace nebo například velká šachovnice. Na severovýchodním konci pozemku stojí Opatský dům, tzv. logis abbatial. Od roku 2007 je vlastníkem opatství departement Seine-Maritime, který se rozhodl investovat do renovace a zachování opatství a plánuje vytvořit z Opatského domu kulturní místo určené k výstavám umění, především fotografií.

Můžete si zde zahrát šachy nebo dámuMůžete si zde zahrát šachy nebo dámu

Místo rozhodně doporučujeme navštívit, víceméně všechna normandská opatství mají tak neuvěřitelný genius loci a takovou auru tajemna, že se vám zatají dech, jakmile projdete hlavní branou. Pokud máte tato tajemná místa rádi, pronajměte si auto a projeďte celou Route des Abbayes, je to neskutečný zážitek!

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Normandie

Francie, jak ji neznáte

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Normandie

Zájezdy do Normandie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/abbaye-de-jumieges/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024