Rouen: to jsou gotické Athény i Hamburg západu

Zuzana Kadlecová Zuzana Kadlecová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17334x

Hlavní město regionu Horní Normandie, Rouen, byl založen již za Římanů a byl známý jako „Rotomagus“.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do NormandieZobrazit zájezdy

Hlavní město regionu Horní Normandie, Rouen, byl založen již za Římanů a byl známý jako „Rotomagus“. Sídlo rouenského arcibiskupství, které zastupuje tzv. primas Normandie, má za sebou bohatou historii plnou gotické výstavby, upalování kacířů nebo jako místo, které inspirovalo impresionistického malíře Clauda Moneta a rocková kapela Supergrass o něm složila píseň „Road to Rouen“. „Město se stovkami chrámových věží, jejichž zvony zní do nebes“, jak o Rouenu řekl spisovatel Victor Hugo, Vám množstvím památek i úzkých uliček možná připomene i matičku Prahu.

Každý den jiná katedrála

Hlavní katedrálaHlavní katedrála

Dominantou města je rozhodně gotická katedrála Nanebevzetí Panny Marie neboli francouzsky jen Notre-Dame. Ta je sídlem rouenského arcibiskupa a nejznámější je určitě její západní průčelí se dvěma nestejně velkými věžemi po stranách. Ačkoli byla její původní podoba dokončena r. 1506, velkou slávu jí přinesl na konci 19. století malíř Claude Monet, který maloval vždy její západní průčelí, ale pokaždé v jinou denní či roční dobu a v jiném světle.

Pro impresionisty byl důležitý první dojem, který se malíř tímto způsobem snažil zachytit. Vzniklo tak několik desítek studií katedrály, které jsou dnes vystaveny všude po světě. Jednu z nich můžete obdivovat i v místním Muzeu krásných umění (Musée des Beaux-Arts) na Esplanade Marcel Duchamp.

Interiér katedrályInteriér katedrály

Rouenská katedrála byla se svými 151 metry až do r. 1880 nejvyšší stavbou na světě a v letech 1944–1956 prošla kompletní rekonstrukcí. Její součástí je i klášter a budovy kapituly, celý komplex je od r. 1862 chráněn jako historická památka a dodnes jí budete okouzleni, tak jako Monet, v každou denní i roční dobu.

Po posledních stopách Panny orleánské

Interiér kostela, kde byla upálena Johanka z ArkuInteriér kostela, kde byla upálena Johanka z Arku

Ve městě Rouen také skončil život hrdinky stoleté války, Jany z Arku. Byla zde anglickým soudem odsouzena za kacířství a čarodějnictví a ve věku 19 let, přesně 30. 5. 1431 byla na zdejším Starém trhu (náměstíčko Vieux Marché) upálena. Satisfakcí může být alespoň to, že tato spolupatronka Francie byla r. 1909 blahořečena a o 11 let později prohlášena za svatou.

Janu zde před popravou drželi v rouenském hradu, ze kterého se po náboženských válkách zachovala jen věž, která po ní byla pojmenována. Tato Tour Jeanne d'Arc prošla v 19. století rekonstrukcí a i když z ní za 2. světové války Němci vytvořili bunkr, dnes slouží jako sídlo Muzea Jany z Arku.

Tady se dozvíte mnoho zajímavých informací o Janině době včetně soudobého modelu města nebo tu můžete vidět skicu z r. 1429, jeden z mála Janiných portrétů. Na Starotržním náměstí navíc stojí její památník, kde můžete tuto světici uctít.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Expozice naturalismu

Místní bývalá nemocnice v tomto normandském městě byla rodným domem spisovatele Gustava Flauberta. Ten se narodil do místní lékařské rodiny v r. 1821 a proslavil se například naturalistickým románem Paní Bovaryová, který byl inspirován událostmi na rouenském venkově, kde po milostných dramatech ukončila žena lékaře svůj život.

Dnes v budově sídlí Musée Flaubert et Histoire de la Medicine neboli Muzeum Flauberta a medicíny. To je od r. 1932 věnováno životu a dílu spisovatele i dějinám lékařství. Prohlédnout si zde můžete Napoleonovy posmrtné masky, naložená lidská embrya či historické lékařské nástroje.

Procházka po Rouenu

Nábřeží v RouenuNábřeží v Rouenu

Univerzitní město v kraji camembertu a cidru je v současnosti převážně průmyslové, a to i díky velkému přístavu. Ve zrekonstruovaném starém jádru města s klikatými úzkými uličkami a hrázděnými budovami se pěší zónou Rue du Gros-Horloge dostanete až k pozlacenému renesančnímu orloji. Jeho zařízení ze 16. století po renovaci v r. 2005 stále funguje a ukazuje nám dny, zobrazuje řecko-římské božstvo, jeho koule na vrcholku navíc opisuje dráhu měsíce.

Z vyhlídky orloje si můžete prohlédnout krásu celého města, rozhodně při tom nepřehlédnete i kostel a kláštěr sv. Machuta, v originále Saint Maclou. Ve 14. století, po morové epidemii, zde bylo pohřbeno mnoho nakažených. Obyvatelé města dokonce mezi hřbitovní zdi umístili černou kočku, která by měla vyhánět zlé duchy. Za Velké francouzské revoluce toto místo sloužilo jako továrna na zbraně, dnes zde sídlí škola regionálního umění.

Město Rouen má bezpochyby spoustu zajímavých míst k návštěvě, láká ale rozhodně i procházkami v jeho uličkách, posezením v kavárně či nákupem na nedělních trzích, na kterých jsou vždy dopoledne k prodeji čerstvé mořské plody, ovoce, zelenina i jako bleší trh.

Zuzana Kadlecová

Zuzana KadlecováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Se mnou nikdy čekat nebudete. Vyhneme se frontám i bloudění v překladu.

Normandie

Francie, jak ji neznáte

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Normandie

Zájezdy do Normandie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. července



URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/rouen/



Doporučujeme z Francie

Nejnovější z Francie



Získejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024