Pont de Normandie: futurismus v tradičním kraji

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 2. 2017 • Přečteno 5209x

Pont de Normandie neboli Normandský most je architektonický klenot a stavba, která mění charakter tohoto poklidného regionu.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do NormandieZobrazit zájezdy

Normandie, region starodávných opatství a klášterů. Místo, kde jsou nejvíce zřejmé pozůstatky brutálních bojů 2. světové války. Region, který vyniká svou gastronomií a neuvěřitelnými přírodními scenériemi všeho druhu. Je tady však jedno místo, které se vymyká typickému normandskému stylu.

Pěšky a na kole zadarmo

Přejezd pro auta je zpoplatněnPřejezd pro auta je zpoplatněn

Pont de Normandie neboli Normandský most je architektonický klenot a stavba, která mění charakter tohoto poklidného regionu. Úchvatný futuristický oblouk mostu přetíná řeku Seinu mezi městy Le Havre a Honfleur a je dlouhý 7032 stop (2 143 metru).

Je to zároveň poslední most přes řeku Seinu a krom čtyř pruhů pro automobily má také v každém směru stezku pro cyklisty a pro pěší. Průjezd automobilem je zpoplatněn, ale cyklisté a chodci mají tento úchvatný zážitek zdarma.

Typická francouzská stavba

Most se právem považuje za architektonický skvostMost se právem považuje za architektonický skvost

Most je projektem čistě francouzským, od designérů a architektů přes stavební dozor až po použitý materiál. Stavba byla zahájena 22. března 1988, kdy tehdejší premiér Jacques Chirac položil základní kámen. Provoz na mostě byl oficiálně zahájen o sedm let později, konkrétně 22. ledna 1995, a po celé čtyři roky byl tento most nejdelším lanovým mostem na světě.

Ukázka bývalého mostuUkázka bývalého mostu

Na stavbu bylo spotřebováno více než devatenáct tisíc tun oceli a 184 speciálních lan. Pilíře mají tvar obráceného Y, váží skoro dvacet tisíc tun a jsou více než 200 metrů vysoké.

Říkáte si, proč most vypadá zrovna takhle? Že nezapadá do krajiny a že měli Francouzi raději navrhnout něco „normálnějšího“? Ono to ale o moc jinak navrhnout nešlo – bylo potřeba postavit most, který bude zapuštěn v řece, v relativně mělkém podloží, a který odolá silným větrům, které v korytu řeky Seiny proudí. Proto Normandský most vypadá tak, jak vypadá.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Normandie

Francie, jak ji neznáte

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Normandie

Zájezdy do Normandie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pont-du-normandie/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024