Étretat: místo, kde svůj čas trávili umělci a je obklopeno nádhernými křídovými útesy

Veronika Soustružníková Veronika Soustružníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15490x

Proslulí zde byli hlavně impresionističtí malíři, kteří tu tíhli k útesům Falaise d´Aval a Falaise d´Amont.

Vyberte si z našich 4 zájezdů do NormandieZobrazit zájezdy

Ponořte se do krás alabastrového pobřeží francouzské Normandie, kde se sice občas objeví pár turistů, ale jinak se tam zastavil čas. Místo, kde svůj čas trávili umělci, malíři a spisovatelé, a inspirovali se nádhernou přírodou křídlových útesů. Krásné oblázkové pláže na pobřeží kanálu La Manche byly a stále jsou dokonalou oázou pohody.

Proslulí zde byli hlavně impresionističtí malíři, kteří tu tíhli k útesům Falaise d´Aval a Falaise d´Amont. Spisovatel Guy Maupassant, je nazval slony, kteří si namáčí svůj chobot v moři. Právě Claud Monet se nechával útesy inspirovat ve svých malbách.

Centrum města nabízí gastronomické zážitky

Historické domy ve městěHistorické domy ve městě

Hlavními ulicemi, ulicí Offenbach nebo Guy Maupassant se dostanete snadno přímo na oblázkovou pláž s výhledy na útesy. V centru městečka je plno restaurací, obchodů se suvenýry a místními specialitami. Cestou potkáte i velkou uzavřenou tržnici nazvanou jako Marché Couvert, kde snadno nakoupíte místní čerstvé speciality jako i například plody moře, ze kterých pak rovnou vaří v místních restauracích.

Pokud nevíte, co si v místní restauraci dát, vřele doporučujeme slávky, které dělají na desítky způsobů. Ty nejlepší jsou však na smetaně nebo typické normadské vařené v sýru Camembert. Gastronomický zážitek je zde zaručen. Celé centrum města je historické, a proto i nejvíce navštěvované. Veškerá zástavba je z hrázděných domků.

Útesy - přírodní symboly dějin

Sloní útesSloní útes

Již zmiňované proslulé útesy připomínající chobot slona nořící se do moře jsou dva. První se nazývá Falaise D´Aval a druhý Falaise d´Amont. První útes na levé straně promenády Falaise d´Aval je odzbrojující. Majestátní skála s pomyslným oknem zakrývá pohled na pomyslný štíhlý útes, který se nazývá jehla neboli l´Aiguille.

Tento útes inspiroval legendárního spisovatele Maurice LeBlanca, který do něj umístil světoznámého lupiče Arsena Lupina. Právě tomuto spisovateli je zasvěceno malé muzeum, které se nachází v blízkosti centra na ulici Guy de Maupassant, která vede středem města. Na útes se krásně dostanete po přírodních točitých schodech a cestičkách.

Když přijdete nad tento odzbrojující útes, máte možnost zblízka sledovat útes l´Aiguille. Pokračujte pak po cestičkách podél pobřeží až ke vzdálenějšímu útesu Manneporte. Zde můžete dohlédnout k majáku a v dálce vidět i přístavní molo Cap d´Antifer, kde se nachází přístaviště ropných tankerů, nedaleko přístaviště Le Havre.

Na druhé straně promenády se zvedá druhý útes zvaný Falaise d´Amont. Schodiště, které vede přímo za hotelem, vás dovede přímo k nádherné kapli Notre Dame, de la Gare. Přímo za katedrálou je vidět šikmá jehla památníků letců Charlese Nungessera a Francoise Coliho, kteří se v roce 1927 pokusili přeletět z Paříže do New Yorku v letadle s názvem Oiseau Blanc (bílý pták).

Památník je právě zde, protože přímo zde bylo naposledy letadlo spatřeno. Symbolicky má tvar letadla doplněný zdaleka viditelnou jehlou. V blízkosti památníku se nachází i malé muzeum, kde můžete shlédnout podrobnou dokumentaci celé události. Tři týdny po této tragické události a neúspěšném pokusu přeletěl Charles Lindberg s velkou slávou oceán.

Čtení: Zájezdy do Francie – srovnání a doporučení

Atmosféra: Když se fauna snoubí s flórou...

Kostelík na jednom z útesůKostelík na jednom z útesů

Okouzlující atmosféra městečka vás naprosto dostane. Pokřikující racci, kteří krouží kolem, kormorání a buřňáci, sedící ve svých hnízdech v očekávání nějaké dobré svačinky od místních turistů. Romantické prostředí oblázkových pláží a unikátní útesy, kde si s překrásným výhledem můžete udělat piknik.

Kousek opodál se nachází golfové hřiště, kde můžete zahlédnout dokonce i králíky, kteří připravují hráčům neplánované jamky.

Exkurze na kozí farmě. Proč ne?

Již po deset let se k pamětihodnostem Étretatu řadí kozí farma La Valaine. Když budete vyjíždět z města směrem na Le Havre, u konce cesty najdete hospodářství Bernarda a Agnès Dherbecourtových. Jejich usedlost má 20 hektarů a zahrnuje pastviny, sady a pole, kde je provozují ekologický chov stáda, které čítá přes 60 černých koz.

Asi největší atrakcí je zde exkurze po farmě s výkladem pana majitele, který povídá o historii usedlosti, o chovu koz a výrobě sýra s neuvěřitelným entusiasmem, zápalem pro svoji práci, ale zároveň s okouzlujícím francouzským šarmem. Dozvíte se nejen proces chovu a výrobu sýra, ale také zjistíte, jak funguje integrované ekologické hospodářství, kde se již třicet let nepoužívají syntetická hnojiva.

Během povídání si můžete užívat božského pohledu na pláž Étretatu s útesem Falaise d´Amont. Na konci exkurze můžete dokonce vidět v přilehlé budově přímo za okny jednotlivé fáze výroby sýra a ochuzeni nebudete ani o vzorek čerstvého kozího sýra se sklenkou kvalitního suchého bílého vína.

V budově u vjezdu na pozemek se nachází malá výrobní linka kozích sýrů a prodejna, kde si sýry v různém stupni zralosti můžete zakoupit. Prodávají zde také výborné zmrzliny s osmi různými příchutěmi a čokoládové bonbony, při jejichž výrobě se používá kozího mléka.

Veronika Soustružníková

Veronika SoustružníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Normandie

Francie, jak ji neznáte

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Normandie

Zájezdy do Normandie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/etretat/Doporučujeme z Francie

Nejnovější z FrancieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024