Ali´iolani Hale: sídlo havajského Nejvyššího soudu

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 2. 2018 • Přečteno 2944x

Před Ali´iolani Hale se nachází bronzová socha prvního havajského krále Kamehamehy I.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Jedná se o první významnou budovu, kterou nechalo postavit na ostrově O´ahu Havajské království. Budova zažila během své existence požár, byla svědkem vzpoury i velkolepé rekonstrukce. Mnozí turisté si pletou budovu s královským palácem, ani netuší, jak blízko jsou pravdy. Dům nebeských králů, jak zní v překladu, stojí za to vidět!

S úmyslem postavit palác vznikla vládní budova

Původně měla být budova královský palácPůvodně měla být budova královský palác

Král Kamehameha V. si objednal stavbu královského paláce na ostrově O´ahu, jednom z havajských ostrovů. Australský architekt Thomas Rowe vypracoval nákres královského sídla. Avšak ve chvíli, kdy započala stavba, rozhodl král, že se budova stane sídlem pro vládu. V únoru roku 1872 položil král základní kámen a stavba budovy mohla začít. Budova byla stavěna pomocí betonových kvádrů, na nichž pracovali australští kameníci.

Na celé stavbě se kromě dělníků podíleli i vězni. O dva roky později byla nová vládní budova dokončena během vlády nového havajského krále Kalakauy. V létě bylo rozhodnuto o přestěhování právnické knihovny do nové budovy. V druhém patře bylo umístěno na 2000 vědeckých knih a na 3000 právnických knih. Krátce po svém otevření začal budovu využívat soud.

Vzpoura a obrovská rekonstrukce

Aby se nemusela předělávat celá budova, založit se požárAby se nemusela předělávat celá budova, založit se požár

Po 13 letech od slavnostního otevření vládní budovy došlo ke změnám v ústavě. Nespokojený havajský politik Robert Wilcox napochodoval se stovkou mužů v červenci roku 1889 k vládní budově i královskému paláci a obsadili obě pro Havajské království strategicky důležitá místa. Po přestřelce byli povstalci poraženi, Robert byl zatčen. Toto povstání byl jen střípek z toho, co se mělo stát o pár let později.

Monarchie padla a vznikla republika. Vládní budova sloužila stejnému účelu jak během monarchie, tak během republiky. Jen její název se změnil. Ve 20. století došlo k výrazné rekonstrukci budovy, podlahy byly prožrané od termitů a její stav nebyl vůbec dobrý. Proto se rozhodlo, že se úmyslně založí požár, aby celé jádro shořelo a znovu se vystavělo.

Bylo to tak méně nákladné, než předělávat kompletně celou budovu. Velkolepé rekonstrukce se ujali architekti Ripley a Reynolds. V dnešní době slouží budova Nejvyššímu soudu, nachází se zde kanceláře i knihovna.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Ikonická socha Kamehamehy I.

Bronzová socha prvního havajského krále Kamehamehy I.Bronzová socha prvního havajského krále Kamehamehy I.

Před Ali´iolani Hale se nachází bronzová socha prvního havajského krále Kamehamehy I. Socha, kterou obdivují turisté, je druhým odlitkem. Kde je však ta první socha? Havajské království si objednalo u amerického sochaře Thomase Gouldena, který žil v Itálii, bronzovou sochu havajského krále. Ovšem loď, která sochu přepravovala, se dostala v bouři do potíží a socha byla ztracena v moři.

Byla odlita druhá socha, která byla umístěna před budovu Nejvyššího soudu. Pokusy o nalezení prvního odlitku dopadly úspěšně a socha byla vyzdvižena ze dna moře. Jelikož ale byl druhý odlitek už umístěn, rozhodlo se, že socha bude stát ve městě Kapa´au, ve kterém se první havajský panovník narodil.

Povšimněte si, že socha krále ukazuje směrem k místu, kde stojí královský palác. Soch krále Kamehamehy Velikého naleznete na Havajských ostrovech několik! A co teprve, když je vidíte ověšeny květinovými věnci! Nádhera!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 15 zájezdů

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ali-iolani-hale/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024