Iolani Palace: jediné královské sídlo Spojených států amerických

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 1. 2018 • Přečteno 3546x

Paláce si všimli i filmoví režiséři, kteří ho použili k natáčení slavného seriálu Hawaii Five-0.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Víte, že se i Spojené státy americké můžou pochlubit královským palácem? Havajské ostrovy se staly v roce 1959 součástí USA. Předtím se ostrovy mohly pyšnit historií Havajského království. Na ostrově O´ahu se nachází palác, který byl postaven pro havajské krále. Jedná se tak zcela o unikátní dílo, ve kterém se natáčel i slavný seriál Hawaii Five-0. Při návštěvě Honolulu nevynechejte možnost prohlídky interiérů, které vás přenesou do slavných dob havajských panovníků!

Havajští vládci bez oficiálního sídla

Poté, co byly ostrovy objeveny kapitánem Jamesem Cookem, připlouvalo zde mnoho lodí, aby na ostrovech doplnili potřebnou pitnou vodu. S místními náčelníky obchodovali a prodávali jim především střelné zbraně, které před příchodem lidí ze Západu na ostrovech neznali. Tak napadlo jednoho náčelníka, že by se mohly ostrovy sjednotit, aby byly více stabilní.

V roce 1790 zahájil Kamehameha I. tažení, při kterém úspěšně sloučil ostrovy do Havajského království. První vládci neměli žádné oficiální sídlo. Až král Kamehameha III. založil v roce 1845 trvalé sídlo vlády v Honolulu. Posloužila mu k tomu jednopodlažní budova, kterou odkoupil.

Sídlo se jmenovalo Hale Ali´i a bylo určeno pouze ke slavnostním ceremoniím, byly zde místnosti pro oficiální schůzky a jídelna. Palác nebyl určen k bydlení, královská rodina si musela postavit malý domek v blízkosti. V roce 1863 bylo sídlo přejmenováno na Iolani Palace.

Výstavba nového paláce

Jako jeden z prvních měl zavedenou elektřinuJako jeden z prvních měl zavedenou elektřinu

Když na trůn nastoupil král Kalakaua, rozhodl, že postaví nový palác. Král hodně cestoval do Evropy i Asie a při svých cestách měl možnost zhlédnout jiná královská sídla, která ho učarovala. Od svých cest byl posedlý jedinou myšlenkou – postavit palác, který mají i jiné královské rody na světě. Chtěl, aby reprezentoval Havajské království.

Král položil základní kámen v prosinci roku 1879 a již za 3 roky byl palác postaven. Byla to čtyřpodlažní budova, která obsahovala i sklepení a půdu. Král si přál, aby vybavení bylo co nejhonosnější, proto kupovali nábytek v Evropě, Asii i v Americe.

Královský palác Iolani byl první budovou Havaje, která měla elektřinu, a to dokonce dříve než prezidentský Bílý dům ve Washingtonu D.C. Celá výstavba paláce stála 340 000 dolarů, což byla na tu dobu vysoká částka. Král byl na palác právem pyšný.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Palác, který se stal vězením pro královnu

Když zemřel král Kalakaua, nastoupila v roce 1891 na trůn jeho sestra Liliuokalani. Ta měla velkolepé plány, jak posílit moc Havajského království. Bohužel její snahy vedly ke svržení monarchie a nastolení republiky. Vládla pouhé dva roky a poté musela přihlížet, jak budova paláce slouží Havajské republice.

V roce 1895 se snažili královnini stoupenci nastolit znovu monarchii a dosadit na trůn svrženou královnu. Nicméně celé spiknutí bylo odhaleno a královna byla obviněna z velezrady. Za trest byla uvězněna v ložnici paláce, který byl dříve jejím domovem. Při nástupu na trůn by těžko předpokládala, že se stane Iolani Palace jejím vězením. Byla zde uvězněna na několik měsíců, dozorci na ni dohlíželi ve dne v noci.

Palác jako muzeum

Dnes už slouží jako muzeumDnes už slouží jako muzeum

Bohužel mnoho původních artefaktů bylo rozkradeno či ztraceno. I tak stojí za to vidět úchvatné interiéry s několika obrazy především havajských panovníků. Ve 30. a 60. letech 20. století proběhly rekonstrukce paláce, které měly zachránit budovu pro příští generace. V roce 1978 byl palác otevřen veřejnosti s cílem zachovat dějiny Havajského království.

Paláce si všimli i filmoví režiséři, kteří ho použili k natáčení slavného seriálu Hawaii Five-0. Když Spojené státy rozhodly o připojení Havaje jako 50. státu, nevěděli ani, jak moc získají ze skutečné královské historie.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/iolani-palace/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024