Diamond Head: vyhaslá sopka, ze které je nádherný výhled na Honolulu

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 2. 2018 • Přečteno 4619x

Stezka na sopku, po které se v dnešní době vydávají turisté, byla vybudována v roce 1908 pro vojenské účely.

Vyberte si z našich 10 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Nenavštívit žádnou sopku – jako byste nebyli pořádně na Havajských ostrovech! U hlavního města Honolulu se nachází vyhaslá sopka Diamond Head (Diamantová hlava), o které byli kdysi námořníci přesvědčeni, že je místem, kde se nalézá spousta diamantů. Má za sebou vojenskou historii, nachází se na ní maják a turisty zaujme svým nádherným výhledem.

Vznik sopky

Havajsky se sopce říká Lē´ahiHavajsky se sopce říká Lē´ahi

Diamantová hlava se nachází kousek od centra města Honolulu na ostrově O´ahu, jednom z mnoha havajských ostrovů. Vznik samotného ostrova začal někdy před 2,5 až 4 miliony let vulkanickou erupcí. Ostrovy se můžou pochlubit bohatou a dynamickou sopečnou historií. Diamantová hlava byla vytvořena zhruba před 300 000 lety krátkou a intenzivní erupcí, po krátké době vyhasla a zanechala tak jedinečný tvar.

Havajsky se sopce říká Lē´ahi, což by se dalo přeložit jako hřbet tuňáka, protože z bočního pohledu na sopku tak doopravdy vypadá. Nejvyšší místo leží v nadmořské výšce 232 metrů a průměr kráteru je něco málo přes 1 km.

Našli jsme diamanty!

Když v roce 1778 objevil Havajské ostrovy kapitán James Cook, skončilo období, kdy se Havajské ostrovy vyvíjely v naprosté izolaci. Od slavného objevení začalo stále více námořníků a dobrodruhů připlouvat na Havaj, aby si zde doplnili zásoby čisté vody a odpočinuli si po dlouhé cestě. V jednu chvíli byly Havajské ostrovy centrem a neoficiálním hlavním sídlem velrybářů.

Připlouvali sem lodě ze všech koutů světa. Angličtí námořníci se jednou rozhodli, že prozkoumají sopku, která je dominantou Honolulu. Když šplhali po svazích, byli oslněni třpytivými kalcity, které mylně pokládali za diamanty. Svým nálezem byli tak nadšení, že trvalo nějakou chvíli, než bylo oficiálně vydáno, že sopka žádné diamanty neukrývá. Nicméně díky tomuto objevu, i když mylnému, získala sopka své dnešní jméno – Diamond Head (Diamantová hlava).

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Sopka využívaná pro vojenské účely

Výhled z vrcholu sopkyVýhled z vrcholu sopky

Stezka, po které se v dnešní době vydávají turisté, byla vybudována v roce 1908 pro vojenské účely. Armáda postavila pevnost Fort Kruger a vojenské pozorovatelny. Tato trasa byla součástí pobřežního obranného systému. Po cestě na vrchol tak můžete spatřit kus vojenské historie a také bělostný maják z roku 1917. Všímejte si jedinečné fauny a flóry sopky! Odměnou na závěr vám bude nezapomenutelný výhled nejen na Honolulu.

Rada na závěr: Vstupné na sopku je symbolické, jedná se o jeden dolar na osobu. Poslední vstup je možný v 16:30, v 18:00 hodin se areál zavírá. Cesta tam i zpět zabere zhruba hodinu, je potřeba počítat se sluncem, mějte u sebe dostatek pitné vody, opalovací krém a nezapomeňte na vhodnou obuv určenou pro výšlapy.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 16 zájezdů

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 10. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/diamond-head/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024