Pearl Harbor: smutné místo Havajských ostrovů

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 1. 2018 • Přečteno 7455x

Místo útoku na námořní základnu se sestává z několika částí. Tou nejnavštěvovanější je USS Arizona Memorial.

Vyberte si z našich 11 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Jedná se o jednu z nejsmutnějších událostí americké historie, útok na Pearl Harbor. Mnozí obyvatelé Havaje považují útok za černou skvrnu historie ostrovů. Panenský ráj, nepropustná zeleň, nekonečný oceán, surfování, krásy korálových útesů a místo, kde nezůstane oko suché – Pearl Harbor. Kousek od centra Honolulu nezapomeňte navštívit důležitý milník ve vývoji událostí druhé světové války!

Americká námořní tichomořská základna

Přístavy Havajských ostrovů plnily vždy významnou funkci. Po objevení ostrovů kapitánem Jamesem Cookem v 18. století začalo stále více a více zahraničních lodí a flotil přistávat u ostrovů. Posádka potřebovala doplnit čerstvou vodu, posilnit se na cestu a odpočinout si v ráji. Obchodníci, dobrodruzi či velrybáři byli častými návštěvníky Havajských ostrovů.

Poté, co byla svržena monarchie a ostrovy se připojily jako 50. stát ke Spojeným státům americkým, zajímala se vláda o to, komu by byli věrni přistěhovalci z Japonska. Japonsku anebo Spojeným státům? Útok na americkou tichomořskou základnu byl pro Američany hluboce symbolický – znamenal vstup USA do druhé světové války a prověrku Japonců žijících na Havajských ostrovech.

Někteří z nich byli vězněni, po útoku se na Japonce díval každý skrz prsty. Díky bojové jednotce sestávající z Japonců, kteří bojovali v Evropě na straně Američanů, dospěli k tomu, že jsou lidé věrni Spojeným státům.

Nečekaný útok

Nečekaný útok na základnuNečekaný útok na základnu

I když je na Havaji prosinec, nebrání nic obyvatelstvu vychutnávat si teplé a slunečné dny. Ostrov se zdá být tak daleko od událostí druhé světové války, že jsou mnozí obyvatelé zaskočeni nečekaným vpádem Japonců. Už před samotným útokem existovala řada událostí, dle kterých šel předpokládat útok.

Datum 7. prosince 1941 se navždy vepsalo do všech učebnic dějepisu na školách. Právě v ranních hodinách zaútočilo Japonsko nečekanou silou na námořní základnu, útok proběhl ve dvou vlnách a cíleně se zaměřili na přístav a letiště. Japonci plánovali pečlivě svůj útok, brali v potaz i to, že přístav je mělký a bude potřeba upravit speciálně torpéda.

Osudného dne se nacházelo v přístavu 8 bitevních lodí, USS Arizona dopadla nejhůře. Zemřela tam většina členů posádky, kterým bylo v průměru okolo 19 let. Krutá porážka Ameriky si vyžádala více než 2000 životů, včetně několika desítek civilistů. Trvalo ještě půl roku od útoku, než byla základna uvedena zpět do provozu. Spojené státy americké vstoupily po tomto úderu do druhé světové války.

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Muzeum Pearl Harbor

Místo útoku na námořní základnu se sestává z několika částí. Tou nejnavštěvovanější je USS Arizona Memorial. Nedaleko břehu je postavená plovoucí budova, která se nachází na místě, kde pod vodní hladinou odpočívá zničená bitevní loď. Kvůli nečekanému zásahu a rychlému potopení zůstalo v podpalubí uvězněno na tisíce mužů, jedná se tak o pietní místo.

Ještě před tím, než poplujete k místu potopení bitevní lodi, podíváte se na zhruba 23minutový dokumentární film o útoku. Dalším navštěvovaným místem je USS Bowfin Submarine Museum&Park, ve kterém kotví válečná ponorka. Muzeum mapuje historii ponorek, USS Bowfin byla spuštěna na vodu symbolicky na den přesně po roce od útoku na Pearl Harbor.

Do historie se úspěšně zapsala poté, co potopila ve vodách Tichého oceánu na 44 nepřátelských lodí. Pacifik Aviation Museum mapuje historii vojenských letadel. Ve výstavních plochách hangáru můžete obdivovat několik typů bojových letadel, můžete svést virtuální boj na obloze či zhlédnout 12minutový dokumentární film.

Pokud chcete vidět poslední bitevní loď, navštivte část zvanou Battleship Missouri Memorial. Bitevní loď váží více jak 58 000 tun a do dějin vstoupila, když na její palubě došlo k přijetí japonské kapitulace.

Praktické rady pro návštěvníky

Dnes je místo muzeiDnes je místo muzei

Některé části muzea Pearl Harboru jsou zpoplatněné, některé jsou zdarma. Nejnavštěvovanějším místem je USS Arizona Memorial, kde se neplatí vstup. Nicméně je pro návštěvníky nachystáno pouze omezené množství vstupenek, které bývají po dlouhých frontách, tvořících se již před otevírací dobou, někdy během prvních dvou hodin vyprodané.

Doporučujeme rezervaci za mírný poplatek dopředu. Pouze k návštěvě USS Arizona je potřeba minimálně 75 minut času, pro návštěvu všech objektů minimálně jeden den. Na místě je možné zakoupit také několik knih, které se věnují problematice útoku na Pearl Harbor. V neposlední řadě je potřeba uzamknout batohy a zavazadla do schránek, které se nacházejí před návštěvnickým centrem.

Mnozí návštěvníci se snaží poznat filmová místa z velkolepého válečného filmu z roku 2001, ve kterém ztvárnili hlavní role herci Kate Beckinsale, Josh Hartnett a Ben Affleck. V pozadí milostného trojúhelníku se zaměřili tvůrci filmu na vyobrazení událostí dne napadení Japonskem.

Stejně jako řada jiných historických filmů i zde historici nalezli pár chyb. Smutnou zprávou pro všechny fanoušky filmu je, že většina scén se točila v Kalifornii. Nevynechejte možnost navštívit Pearl Harbor, smutné místo amerických dějin!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pearl-harbor/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024