Waikiki Aquarium: korálové rybky, tichomořský ekosystém i vzácní tuleni

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 1. 2018 • Přečteno 2513x

Nejkrásnější jsou ukázky korálového života včetně rostlin a těch nejexotičtějších ryb, jaké si jen dovedete představit.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do USAZobrazit zájezdy

Havajské ostrovy mají skutečně co nabídnout, od pestré flóry a fauny až po noční život v Honolulu. Mezi nejvyhledávanější aktivity ostrovů patří především surfing, potápění a šnorchlování mezi korálovými útesy. Když se nestihnete potápět, nezoufejte! V Honolulu se nachází nádherné akvárium plné těch nejbarevnějších rybiček a dalších zvířat, které vám pomohou pochopit podmořský tropický systém. Jedná se tak o druhé nejstarší akvárium Spojených států amerických. Nenavštívit ho by byla škoda!

Založení akvária na Havajských ostrovech

Tuleni v akváriuTuleni v akváriu

Společnost sídlící v Honolulu chtěla ukázat světu jedinečný podmořský svět Havajských ostrovů a krásu korálových útesů. Bylo rozhodnuto, že bude postaveno akvárium, které by bylo zmenšeninou podvodního světa. Pro výstavbu akvária byl vybrán pozemek v Kapi´olani parku kvůli jeho strategické poloze. Právě sem totiž vedla tramvajová linka, a tak se mohli návštěvníci dostat pohodlně k akváriu.

Slavnostní otevření se konalo v březnu roku 1904 a už tehdy obsahovalo akvárium několik nádrží se zhruba čtyřmi stovkami mořských organismů. Během prvního roku zažívalo akvárium zlatý věk, dokonce i celosvětově uznávaný biolog David Starr Jordan ocenil sbírky akvária a konstatoval, že se jedná o nejlepší ukázky ryb na světě.

Návštěvu slavného akvária si nenechal ujít ani americký spisovatel Jack London. Akvárium je druhé nejstarší ve Spojených státech amerických, které bylo zpřístupněno veřejnosti.

Rybičky pojmenované podle ředitelů akvária

V roce 1904 se stal legendárně prvním ředitelem akvária Frederick A. Potter, který neměl moc zkušeností s podmořským životem. I tak dokázal po dlouhou dobu vést akvárium, které se jmenovalo Honolulu akvárium. Na jeho památku pojmenovali po něm korálovou rybku Centropyge potteri. Na počátku fungovalo akvárium hlavně jako soukromá instituce, kolekce podmořského života pocházela od místních rybářů.

V roce 1919 se stalo akvárium součástí Havajské univerzity a o 21 let později byl jmenován druhý ředitel akvária Spencer Tinker. Ten byl mistrem ve svém oboru a velmi uznávaný odborník na exotické rybičky. Jeho kniha Havajské ryby jsou dodnes klasikou mezi odbornými knihami. Aby nezůstal zahanben, byla i po něm pojmenována ryba, konkrétně Chaetodon tinkeri.

Během jeho úřadování bylo rozhodnuto o výstavbě nové budovy, která se měla nacházet kousek od té původní. V roce 1955 bylo otevřeno slavnostně zbrusu nové akvárium, které neslo i nový název – Waikiki Aquarium. Po několika problémech byli až do současné doby zvoleni ještě 3 ředitelé, kteří se snažili dovést akvárium k dokonalosti. I po třetím a čtvrtém řediteli byly pojmenovány ryby. Kdo by nechtěl, aby se malá, krásná, barevná rybička nejmenovala po něm?

Čtení: Zájezdy do USA – srovnání a doporučení

Co můžete uvnitř vidět? Vstupné a otevírací hodiny

Podmořský světPodmořský svět

Nejkrásnější jsou ukázky korálového života včetně rostlin a těch nejexotičtějších ryb, jaké si jen dovedete představit. Nechybí ani chobotnice, murény, žraloci či mořští koníci. Poznáte taky různé rostlinné druhy a velkým lákadlem jsou venkovní nádrže, ve kterých jsou tuleni havajští.

Jedná se vesměs o druhy, které se nemůžou navrátit do volné přírody. Otevírací doba akvária je od 9:00 do 16:30 a zaplatíte při vstupu 12 dolarů na dospělého, součástí areálu jsou i suvenýry a nejrůznější akce a programy pořádané Waikiki akváriem.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/waikiki-aquarium/Doporučujeme z USA

Nejnovější z USAZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024